Dzień Świętego Patryka w domu?

17 marca na całym świecie obchodzony jest dzień Świętego Patryka, czyli  święto Irlandii. Tradycyjnie spotykaliśmy się w irlandzkich pubach i piliśmy piwo i irlandzką whiskey. W tym roku dzień Świętego Patryka obchodzić można raczej w domu. Jeśli ty też kochasz Irlandię jak Irlandię, poświętuj przed telewizorem.

Irish Cofee Shutterstock.com

Możesz popijać piwko, ale piwo bez towarzystwa hałaśliwych kolegów ne smakuje aż tak dobrze. Zamiast tego mamy propozycję – odpal sobie Irlandczyka na Netfliksie i delektuj się innym irlandzkim specjałem – Irish Cofee albo jakimś innym drinkiem na bazie irlandzkiej whiskey. Nie upijesz się, a to dobrze, bo nadmiar alkoholu obniża odporność.

Irish Cofee

Irish Coffee, czyli kawa po Irlandzku - była pierwszym koktajlem na bazie irlandzkiej whiskey, który zyskał status kultowego na całym świecie. Jego historia zaczęła się na lotnisku w Shannon, kiedy to słynny amerykański felietonista i dziennikarz Stanton Delaplane spróbował wtedy jeszcze mało popularnej kawy z dodatkiem whiskey. Zachwycony wyjątkowym smakiem koktajlu, zaraz po przylocie do San Francisco udał się do baru The Buena Vista Cafe gdzie przez cały wieczór eksperymentował z proporcjami tak, żeby smak był idealnie zbalansowany. Ciekawostką jest, że rok po tym wydarzeniu w barze zatrudniony został ten sam barman, który na lotnisku Shannon przygotowywał dla Delaplane’a.

Klasyczna kawa po irlandzku – przepis

Do podgrzanego kubka (podgrzejesz go wlewając do niego na chwilę wrzątek) wlej kawę i posłodź ją do smaku.  Dokładnie rozmieszaj cukier. Następnie dolej 40-50 ml irlandzkiej Whiskey (świetnie się sprawdzi Tullamore D.E.W). Na koniec nałóż na wierzch łyżkę bitej smietany i posyp odrobiną cynamonu. Gotowe.

Espresso po irlandzku

Ta nieco szybsza wersja świętowania dnia Świętego Patryka to dobry sposób na ożywienie umysłu nieco już uśpionego oglądaniem osiemnastego odcinka serialu.

Składnik na jeden szot:

  • 20 ml whiskey Tullamore D.E.W. 
  • 10 ml likieru kawowego 
  • 10 ml bitej śmietany

Wykonanie

  • W shakerze zmieszaj ze sobą likier z whiskey ( proporcja 2:1)
  • Nalej do kieliszków
  • Na wierzch nałóż tyle bitej śmietany, żeby zakryła całą powierzchnię.

Pij z umiarem i baw się doskonale.

REKLAMA