Działania prospołeczne a... patrzenie w gwiazdy [Badania]

Czy spoglądania na zagwieżdżony nieboskłon może wpłynąć na Twoją postawę wobec bliźnich i braci mniejszych? Tak – zdaniem badaczy.

gwiazdy shutterstock.com

Zdumiewająco dużo ludzi uważa, że opinie w stylu: „No tak, to typowy Skorpion” stanowią trafną i wyczerpującą charakterystykę człowieka urodzonego w listopadzie. Ale, o dziwo, w czasach gdy szykujemy się na podbój Marsa, zainteresowanie astrologią i horoskopami ma się doskonale. Media donoszą, że wielu millenialsów stosuje je jako technikę radzenia sobie w czasach niepewności, rosnących kosztów życia i przytłoczenia chaosem wywoływanym przez media społecznościowe.

REKLAMA

ZOBACZ: Poradnik rozsądnego altruzimu

Dziwne, że nawet pandemia, której nie przewidział żaden ze znanych astrologów, nie osłabiła tej wiary. Jeśli komuś pomaga ogarniać swoje życie, to astrologia nie jest niczym szkodliwym. Jednak trzeba mieć świadomość, że nie opiera się na żadnych naukowych podstawach. A w dodatku liczenie tych wszystkich ascendentów, domów i aspektów dla danego znaku zodiaku  wydaje się naprawdę ciężką pracą.  

O wiele prościej jest wybrać się na nocny spacer, zatrzymując się co jakiś czas, aby spojrzeć w niebo. Badania pokazują, że spędzenie zaledwie 15 minut na obcowaniu z naturą może odświeżyć umysł. Artykuł opublikowany w „European Journal of Ecopsychology” wykazał, że obserwacja gwiazd może wzmocnić Twoją więź z naturą, jednocześnie dostarczając Ci pozytywnych emocji i „transcendentnych przemyśleń”, które obniżają poziom hormonu stresu – kortyzolu – i przyczyniają się do podwyższenia dobrostanu.

Według „Journal of Personality and Social Psychology” ten rodzaj zachwytu nad potęgą kosmosu może również zwiększyć „zachowania prospołeczne”, zachęcając do etycznego podejmowania decyzji i hojności. Jak to się dzieje? Otóż patrząc na ogrom kosmosu, przekraczasz ograniczające Cię ramy życia skoncentrowanego na sobie. Czujesz się mały wobec ogromu wszechświata i widzisz swoje problemy w innej perspektywie. Ich waga też się zmniejsza, otwierając Cię na problemy innych mieszkańców Ziemi – Twoich współpodróżnych przemierzających nieskończoność na tej maleńkiej kuleczce.

PRZECZYTAJ: 18 zasad faceta z klasą

Pod tym względem wpatrywanie się w gwiazdy jest całkowitym przeciwieństwem pop astrologii, która w istocie redukuje kosmos do odzwierciedlania Twojego ego .„Dwie rzeczy napełniają duszę podziwem: niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie” — zauważył kiedyś filozof Immanuel Kant.

REKLAMA