Dumni z Polski cz. 3

Nie negujemy historii i tradycji, ale długa listę powodów do dumy z własnej ojczyzny masz przed oczami - nie musisz sięgać do opasłych kronik i roczników.

Polska flaga, Polska shutterstock.com
Polska - to brzmi dumnie!

1. Polskie grzyby

Polskie lasy mają idealny mikroklimat, w którym rośnie mnóstwo jadalnych gatunków. Cudzoziemcy patrzą nieco podejrzliwie na polski zwyczaj zbierania runa leśnego w celach spożywczych. Jadalne grzyby występują u nich wyłącznie w postaci okrąglutkich białych pieczarek na tacce w supermarkecie. Dopiero gdy spróbują potraw z leśnych grzybów, są zachwyceni ich smakiem i aromatem.

Dietetycy mają dosyć sceptyczny stosunek do wartości odżywczej grzybów, bo mimo że zawierają one białko, w niewielkich ilościach sole mineralne, witaminę A oraz witaminy B1 i B2, to są ciężkostrawne ze względu na zawartość chityny. Można też się nimi zatruć, jeżeli zbieracz nie ma wprawy. Ale właściwie można uczynić z tego atut, podobnie jak zrobili to Japończycy z trującą rybką fugu. Np. zareklamować „Danie z grzybów dla amatorów adrenaliny” lub sprzedać hasło: „Wszystkie grzyby są jadalne, ale niektóre tylko raz”.

2. Polska gościnność

Polacy odwiedzający znajomych na Zachodzie są zdruzgotani, gdy zamiast wystawnym przyjęciem, zostają podjęci drinkiem i słonymi ciasteczkami. Uważają to za afront i wyraz lekceważenia. W rzeczy samej, nasze pojęcie gościnności różni się nieco. W Polsce nadal obowiązuje zasada: „Gość w dom, Bóg w dom”. To oznacza, że gościa należy podjąć z wszelkimi honorami. Wcześniej wysprzątać mieszkanie na błysk i zrobić coś ekstra do jedzenia w ilościach przemysłowych.

Cudzoziemiec goszczony przez Polaków jest niemalże noszony na rękach, bo gospodarze oprócz zwyczajowej gościnności czują się ambasadorami polskości. Tu mała uwaga – przesadna gościnność może być dla gościa krępująca, więc należy dać mu odetchnąć od czasu do czasu i nie zmuszać do jedzenia i picia, jeśli się broni. 

3. Polska wódka

Podobno Pablo Picasso powiedział w latach 30. XX w., że 3 najważniejsze odkrycia XX stulecia to kubizm we Francji, blues w Ameryce i wódka w Polsce. Wódka wyborowa jest naszym alkoholowym okrętem flagowym. Do Ameryki trafiła w latach 20., jeszcze przed prohibicją, i pozostała we wdzięcznej pamięci narodu, przymusowo wysłanego na odwyk, jako znakomity napój o delikatnym smaku, który w dodatku nie powoduje kaca. Wyborowa do dzisiaj jest alkoholem z najwyższej półki prawie na całym świecie.

Najlepszy dowód, że podczas wręczania Oscarów w 2002 w torbach z prezentami, jakie tradycyjnie dostają najważniejsi goście, znajdowały się butelki polskiej wódki. Odwiedzając znajomych Amerykanów, możemy bez obciachu zabrać na prezent ładnie zapakowaną butelkę wyborowej i nauczyć ich, że wódkę pije się zmrożoną.

4. Polskie wędkarstwo

Obcokrajowcy, w odróżnieniu od Polaków, nie muszą mieć karty wędkarskiej, wnoszą tylko opłatę w wysokości 25 zł za dzień wędkowania. Grosze. Przy czym nasze wody stanowią prawdziwy raj dla wędkarzy – są piękne, w dużej części nieuregulowane i wbrew temu, co krzyczą ekolodzy, bardzo czyste. Prawdziwą gratką dla tysięcy zagranicznych amatorów zabijania dla przyjemności są polskie lasy pełne jeleni, dzików, saren oraz dzikiego ptactwa. I stawki też są dla nich do przyjęcia. Za ustrzelenie dużego jelenia z 7- kilogramowym porożem płacą ok. 2 tys. euro. Mniejszy jelonek to tylko 500 euro. A za udział w polowaniu z nagonką zapłacą zaledwie 60-70 euro. My oczywiście nie popieramy takich rozrywek, ale dumni z naszej przyrody jesteśmy, i owszem. 

To nie wszystko

Nasza ojczyzna dostarcza nam niesłychanie wielu powodów do dumy bez konieczności do sięgania po podręczniki historii. Zdziwiony? Poczytaj w takim razie o naszych jachtach i wędlinach lub koniach i słynnych na cały świat operatorach filmowych. A to tylko wybrane przykłady.

MH 09/2009

REKLAMA