Domowy warsztat. Te narzędzia ułatwią Ci robotę

Domowy warsztat nie musi być wcale bardzo rozbudowany. Jeśli nie jesteś typowym majsterkowiczem, nie musisz wydawać fortuny na narzędzia. Ale te podstawowe narzędzia powinien mieć w domu każdy facet. Bo bez odpowiednich narzędzi każda robota jest trudna. Z dobrym sprzętem – często można się obejść bez pomocy fachowca.  

| Data aktualizacji: 2022-06-20
Domowy warsztat fot. shutterstock.com

Oczywiście możesz kupić nowe krzesło, gdy stare się rozklei. Możesz wezwać ekipę do regipsów lub fachowca do naprawy połamanego płotu. Ale znacznie lepiej jest zainwestować te pieniądze w odpowiednie narzędzia i drobnymi, niespecjalistycznymi naprawami zająć się samodzielnie. Będzie szybciej, taniej i zdecydowanie przyjemniej. Bo własnoręcznie naprawiony sprzęt, tymi ręcami zbudowana altanka czy uruchomiony po latach Junak cieszą o wiele bardziej niż taki, który odbierasz z warsztatu elektryka, stolarza czy mechanika. Co powinno znaleźć się w warsztacie amatora? Na sam początek wystarczą narzędzia ręczne (wkrętak, młotek, klucz nastawny, zestaw kluczy, piła i poziomnica). Później dokup elektronarzędzia. Zacznij od wiertarki albo wiertarko-wkrętarki, a potem uzupełniaj arsenał o kolejne elementy. Jeśli nie jesteś zawodowcem, nie kupuj najdroższych narzędzi, tylko zwyczajnie najdroższe, na jakie Cię stać. Dobre narzędzia odwdzięczają się komfortem pracy. Zobacz, co warto mieć pod ręką.

1. Wiertarko-wkrętarka Makita DDF487RAJ

Domowy warsztatfot. materiały prasowe

Cena: ok. 1000 zł; makita.pl

Gdybyś miał fundusze tylko na jedno elektronarzędzie, wybierz akumulatorową wiertarko-wkrętarkę. Wkręcanie i wiercenie to najczęstsze prace, jakie przyjdzie Ci wykonywać w przyszłości. A połączenie wiertarki i wkrętaka w jednym narzędziu, na dodatek akumulatorowym, to genialny pomysł. Kto raz spróbował, nie potrafi już wrócić do ręcznego dokręcania czegokolwiek, nawet najmniejszej śrubki. Ten model Makity nie należy do najtańszych: najtańsze można kupić nawet za 100 zł, jednak ta Makita jest wykonana tak solidnie, że wytrzyma całe lata, nawet jeżeli będziesz remontował dom i musiał wkręcić tysiące wkrętów. Sprzedawana w zestawie z ładowarką, dwoma akumulatorami i walizką.

 Sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl 

2. Stół warsztatowy Black&Decker Workmate WM825

Domowy warsztatfot. materiały prasowe

Cena: 480 zł; blackanddecker.pl 

Ile razy gorączkowo szukałeś jakiejś podkładki, żeby spokojnie przewiercić kawałek drewna? Ile razy marzyłeś o trzeciej ręce, która przytrzymałaby Ci kawałek belki, którą chcesz przepiłować? Ten stół warsztatowy ułatwi Ci zdecydowanie pracę. Jego stalowa konstrukcja wytrzyma obciążenie nawet 250 kg. Regulowane szczęki przytrzymają w dwóch płaszczyznach – pionowej i poziomej – to, co trzeba przytrzymać. Stół jest składany, więc gdy z niego nie korzystasz, możesz go spokojnie zmieścić gdzieś pod ścianą, albo przewieźć tam, gdzie masz do wykonania jakieś zadanie.

 Sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl 

3. Black&Decker Detektor BDS303

Domowy warsztatfot. materiały prasowe

Cena: 158 zł; blackanddecker.pl

Wielofunkcyjny detektor do wykrywania belek drewnianych, metalu i przewodów pod napięciem. Niezbędny, gdy musisz wiercić w miejscach, o których wiesz niewiele: pomoże znaleźć element konstrukcyjny pod regipsem, ostrzeże, gdzie przebiega rura, żebyś nie wwiercił się w wodę, oraz oczywiście ustrzeże Cię przed porażeniem prądem, co może się zdarzyć, gdy natrafisz wiertarką na przewody pod napięciem. Każda z tych sytuacji może kosztować Cię bardzo dużo, więc warto zainwestować w wykrywacz niecałe dwie stówki, żeby nie wiercić na ślepo.

 Sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl 

4. Wiertarka Bosch Easyimpact 600

Domowy warsztatfot. materiały prasowe

Cena: 164 zł; bosch-diy.com

Podstawowy model wiertarki z udarem. Porządna firma za niewielkie pieniądze. Jest lekka (waży jedynie 1,7 kg), więc można nią łatwo wiercić nawet jedną ręką, ma płynną regulację obrotów, szybkozaciskowy uchwyt na wiertła i dodatkową rączkę ułatwiającą utrzymanie odpowiedniego kąta wiercenia. W komplecie jest też ogranicznik, by nie wwiercić się za głęboko. Na początek – idealna.

 Sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl 

5. Imadło Stanley Maxsteel

Domowy warsztatfot. materiały prasowe

Cena: 118 zł; stanleyworks.pl

Kiedy próbujesz coś przylutować, przeciąć rurkę albo spiłować drobny element, to niewielkie imadło z głowicą kulową będzie jak najlepszy kumpel, którzy przytrzyma Ci element, który powinien być stabilny. Na dodatek imadło nie będzie liczyć na piwko za pomoc.

 Sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl 

6. Wyrzynarka PST 900 PEL

Domowy warsztatfot. materiały prasowe

Cena: 384 zł; bosch-diy.com

Jeśli chcesz, możesz używać mięśni, ale wyrzynarka nie tylko zastąpi zwykłą piłę, gdy trzeba przyciąć panele podłogowe po prostej, ale sprawdzi się zwłaszcza gdy musisz wyciąć nieregularny kształt, przyciąć coś pod kątem albo wyciąć w kuchennym blacie otwór na zlew. Ten model potrafi ciąć drewno na głębokość 90 mm, aluminium na 15 mm, a stal na 8 mm. Mocowanie SDS ułatwia wymianę brzeszczotu. Płynna regulacja obrotów ułatwia rozpoczęcie cięcia, a przezroczysta prowadnica pozwala ciąć precyzyjnie po linii. Jeśli podłączysz z tyłu odkurzacz, wióry i pył nie zaśmiecą Ci podłogi. Uwaga – zanim zaczniesz, poćwicz na podobnym materiale, bo praca wyrzynarką wymaga odrobiny wprawy, pewnej ręki i doświadczenia.

 Sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl 

7. Akumulatorowa pilarka tarczowa Makita DHS660ZJ

Domowy warsztatfot. materiały prasowe

Cena: 1175 zł makita.pl

Każdemu prędzej czy później przychodzi do głowy, żeby zbudować sobie altankę, jakiś prosty mebel czy zaadaptować nieużywany strych. Ta bezprzewodowa pilarka wyręczy Cię w cięciu materiału. Tnie równo i nie brakuje jej mocy, a jako że nie ciągniesz za sobą kabla, jest wygodniejsza i bezpieczniejsza w użytkowaniu. Jest solidnie zbudowana, więc cięcie jest stabilne, a praca satysfakcjonująca. (Cena z walizką, ale bez baterii).

 Sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl 

8. Zestaw narzędzi Meec Tools

Domowy warsztatfot. materiały prasowe

Cena: 139 zł; jula.pl

Niedrogi zestaw podstawowych narzędzi w poręcznej walizeczce. Znajdziesz tu wszystko, co jest niezbędne: od młotka, przez kombinerki, piłkę i kątownik, aż po zestaw nitów. Do amatorskich prac w zupełności wystarczy, a gdy już nabierzesz wprawy, a narzędzie się zużyją, będziesz mógł dokupić większy zestaw, np. z kompletem kluczy oczkowych, większą ilością bitów czy piłą do cięcia drewna.

9. Narzędzie wielofunkcyjne 18 V Makita DTM52RFJX1

Domowy warsztatfot. materiały prasowe

Cena: 2431 zł; makita.pl

Bez takiego uniwersalnego przecinaka, szlifierki i dłuta w jednym da się żyć. Ale jeśli dużo majsterkujesz, prędzej czy później staniesz przed problemem, jak by tu wyciąć kwadratowy otworek w samym środku sklejki, rowek w krawędzi płyty, doszlifować coś w ciasnym rogu czy przeciąć wystającą rurkę, ten multitool nie tylko Ci to ułatwi, ale też często w ogóle umożliwi.

 Sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl 

 

REKLAMA