Dokąd zmierza ten świat? Dystopia na ekranie

Natalia Hatalska Natalia Hatalska

Wiek paradoksów

Według najnowszego raportu „Digital 2021” z mediów społecznościowych na świecie korzysta 4,33 miliarda użytkowników, co stanowi 55% populacji, a mimo to XXI wiek eksperci nazywają „epoką samotności”. Superszybkie pojazdy pozwalają nam pokonywać długie dystanse w rekordowym czasie, tymczasem z powodu korków w centrach dużych miast samochody poruszają się ze średnią prędkością 20 km/h, czyli taką samą, z jaką przed wynalezieniem aut poruszały się wozy konne. Żyjemy w czasach paradoksów.

Zrozum pędzący świat

Natalia Hatalska (analityczka trendów, publicystka, założycielka i prezeska instytutu badań nad przyszłością infuture.institute) w swojej najnowszej książce „Wiek paradoksów” przygląda się rozwojowi technologii, ukazując jego sprzeczności i odkrywając mechanizmy kierujące relacjami, technologią i polityką. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce rozumieć otaczający nas świat.

Dystopia na ekranie

Wycieczkowe loty w kosmos czy humanoidalne roboty to już nie fantastyka,  a nasza rzeczywistość. Patrząc na to, jak bardzo my, ludzie, uzależnieni jesteśmy od technologii i jak bardzo szkodliwa okazuje się ona dla nas jako gatunku oraz dla całej planety, przyszłość nie napawa optymizmem. Pewnie dlatego wykreowane przez twórców mroczne wizje tego, co może nas czekać już za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, są dla widzów tak ciekawe.

"Westworld”

(do obejrzenia na HBO GO)

Genialny wynalazca dr Robert Ford (Anthony Hopkins) tworzy futurystyczny park rozrywki, który zamieszkują obdarzone sztuczną inteligencją hosty. Z czasem sprawy wymykają się spod kontroli...

„Dylemat społeczny”

(do obejrzenia na Netfliksie)

Byli pracownicy gigantów takich jak Facebook, Google czy Twitter opowiadają przed kamerą o mechanizmach działania mediów społecznościowych. Dokument naprawdę dający do myślenia.

„Philip K. Dick’s Electric Dreams”

(do obejrzenia na Amazon Prime Video)

10-odcinkowy serial inspirowany twórczością Philipa K. Dicka, którego każdy epizod opowiada odrębną historię, to ciekawy eksperyment, który przypadnie do gustu fanom sci-fi i nie tylko.

„Devs”

(do obejrzenia na HBO GO)

Thriller z elementami sci-fi. Młoda programistka podejrzewa, że za zaginięciem jej chłopaka stoi  tajny dział rozwoju w jednej z najpotężniejszych firm technologicznych z Doliny Krzemowej.

„Miłość, śmierć i roboty”

(do obejrzenia na Netfliksie)

Coś dla fanów animacji. Zbiór utrzymanych  w różnych gatunkach historii o tytułowych zagadnieniach: miłości, śmierci i robotach. Zaskakująca mieszanka, którą bardzo przyjemnie się ogląda.

REKLAMA