Dobre kryminały okiem Katarzyny Bondy

Niektóre książki trzeba czytać powoli, strona po stronie. Ale są też takie, które pochłania się jednym ciągiem. Oto zestaw wciągających jak przemysłowy odkurzacz lektur.

czytanie, książki, literatura shutterstock.com

Katarzyna Bonda

Autorka bestsellerowych powieści, zwana królową polskiego kryminału. To ona wprowadziła do polskiej literatury postać policyjnego profilera. Jej książki są wciągające i grube – idealne połączenie. Nie tylko pisze, ale i uczy pisania: jest założycielką szkoły kreatywnego pisania – maszynadopisania.pl.

1. Przejęcie

Wojciech Chmielarz napisał do tej pory trzy świetne powieści z soczystymi bohaterami i pełną zaskakujących zwrotów akcją. „Przejęcie”, najnowsza pozycja cyklu z komisarzem Jakubem Mortką, zdobyła w tym roku Nagrodę Wielkiego Kalibru. Zaczyna się egzotycznie, w Ameryce Południowej, ale akcja szybko przenosi się do Warszawy. Tej prawdziwej, z ludźmi z krwi i kości, a nie wydumanymi postaciami jak z brazylijskiej telenoweli. Policjant też jest prawdziwy – nie ma nadprzyrodzonych zdolności ani umiejętności dedukcji Sherlocka Holmesa. Ale zna się na swoim fachu, jest uparty i skuteczny. Dlatego śledzenie jego śledztwa jest tak wciągające.

„Przejęcie”, Wojciech Chmielarz – Wydawnictwo Czarne

2. Księgowy, który wygrał los na loterii

Kryminał rozpisany na kameralny dramat „ona i on”. On jest dojrzałym mężczyzną, który wygrywa w totka i pragnie zmienić swoje życie, ona to młoda narkomanka, spoza nawiasu społecznego. Zbrodnia jest tylko spoiwem ich platonicznego uczucia. Wzruszająca, fascynująca i zabawna historia. Za to właśnie kocham Nessera.

„Drugie życie pana Roosa”, HĆkan Nesser, wyd. Czarna Owca

PRZECZYTAJ TEŻ: 17 książek dla mężczyzn

3. Z życia wzięte

Mistrzowsko napisane. Tempo thrillera. Z kryminalnym nerwem, wnikliwością reporterską i umiłowaniem detalu niczym najwyższej klasy literatura piękna. Niejeden wielki pisarz nie odważyłby się tak popuścić wodzy fantazji w obawie przed zarzutem nieprawdopodobieństwa. Ta książka udowadnia, że rzeczywistość jest zawsze mocniejsza od fikcji.

„Tabloid”, Piotr Głuchowski/Marcin Kowalski, wyd. Agora SA

4. Kartelmama

Opowieść o twórczyni i przywódczyni kartelu narkotykowego, charyzmatycznej i tajemniczej kobiecie, która przeszła na „ciemną stronę mocy”, by uratować siebie. Wstrząsająca historia współczesnej Amazonki, gdzie dobro bywa tylko mniejszym złem, a wybory moralne przypominają grecką tragedię. Powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach. Najpiękniejsza i najbardziej wstrząsająca książka autora „Terytorium Komanczów”.

„Królowa południa”, Arturo Perez Reverte, wyd. Muza

REKLAMA