Dieta nordycka, filtry słoneczne i dress code - News MH

Nasi Czytelnicy są zdecydowanie ciekawi świata, a nasi eksperci bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą. Z tej mieszanki powstają ciekawe pytania i jeszcze ciekawsze odpowiedzi.

Dieta nordycka, dieta śródziemnomorska
Dieta nordycka czy śródziemnomorska? Która lepsza?

Regularnie ćwiczę. Lepsza będzie dieta nordycka czy śródziemnomorska?

Obydwie diety stawiają na warzywa i owoce, a czerwone mięso zastępują rybami. Przy treningu siłowym, ukierunkowanym na rozbudowę mięśni, lepsza będzie dieta nordycka. Połączenie ryb z roślinami strączkowymi to idealne zestawienie aminokwasów potrzebnych do zwiększenia masy mięśniowej. Przy treningu wytrzymałościowym lepiej sprawdzi się dieta śródziemnomorska. Zawarta w niej większa porcja węglowodanów pozwoli na bieżąco uzupełniać rezerwy glikogenu dostarczającego energii.

dr Marek Szołtysik - dietetyk, doktor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

W mojej pracy nawet latem obowiązuje formalny dress code. Czy jeśli założę koszulę z krótkim rękawem, to będzie duże faux pas?

Zdecydowanie tak. Koszula z krótkim rękawem ma charakter nieformalny. Możesz ją nosić po pracy, w weekend czy podczas urlopu. Niestety, do biura, w którym obowiązuje strój formalny, zawsze ubieraj koszulę z długim rękawem. W tym przypadku musisz wygląd postawić ponad własny komfort.

Jest jednak rozwiązanie, które choć trochę uratuje Cię podczas upałów: po prostu podwiń rękawy, a nie przekroczysz w ten sposób zasad ubioru i zachowasz odpowiednią dla miejsca kulturę i klasę.

Dominika Gawłowska - stylistka Men's Health

Jestem rudzielcem, mam piegi i bardzo jasną karnację. Co mam zrobić, aby podczas tegorocznego urlopu w ciepłych krajach nie doznać oparzenia słonecznego?

Najlepszym sposobem na unikanie poparzeń słonecznych jest wybieranie odpowiedniej formy ochrony przeciwsłonecznej, czyli preparatów z faktorem 50+, który powinien być dosmarowywany co dwie godziny po każdym wyjściu z wody, prysznicu czy wytarciu się ręcznikiem. Przy tak wrażliwej i jasnej skórze warto smarować całe ciało, nie tylko części odsłonięte.

Dodatkową ochroną jest suplementacja beta-karotenu. Dzięki temu skóra będzie bardziej odporna na uszkodzenia słoneczne. Taką kurację najlepiej zacząć kilka tygodni przed opalaniem. Możesz łykać tabletki, ale lepiej jedz czerwone i pomarańczowe warzywa i owoce. Pamiętaj też, aby rozsądnie korzystać z opalania i nie wychodź na pełne słońce między godz. 12 a 15.

Dbaj o to, abyś zawsze miał zapewnione ocienione miejsce na plaży czy basenie. Nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych z filtrem i czapce z daszkiem, a przed wejściem do basenu czy morza załóż specjalną koszulkę z filtrami, które blokują większość promieniowania UVA i UVB.

dr n. med. Danuta Nowicka - specjalista dermatolog, kosmetolog z KosMeD Gabinet Medycyny Estetycznej 

Zobacz również:
REKLAMA