Nasi koledzy z amerykańskiego wydania MH postanowili nawet zapytać o tę drażliwą kwestię swoich czytelników. Odpowiedzi były dosyć jednoznaczne:
- 51,2% ankietowanych odpowiedziało, że zdecydowanie tak, że golenie pach JEST męskie
- 21% ten problem w ogóle nie zaprząta myśli,
- dla 15,8% powodem może być jedynie uprawiany sport,
- a 11,1% respondentów stoi w opozycji do maszynki do golenia.
Warto również wspomnieć, że 1 z 10 przepytanych facetów przyznał się, że nigdy nie zhańbił swojej atawistycznej męskości wygolona pachą.
ZOBACZ TEŻ: Depilacja po męsku: brwi, uszy, nos, pachy, pośladki...
Co ciekawe, nauka wcale nie jest pewna, skąd i po co są nam włosy pod pachami. "Możliwe, że były wykorzystywane do przyciągnięcia partnerki" - mówi dr Daniel Lieberman, profesor biologii ewolucyjnej człowieka na Uniwersytecie Harvarda.
Skóra pod pachami ma wiele gruczołów apokrynowych, które wytwarzają pot. Ten pot składa się ze sterydów, lipidów, białek i innych substancji chemicznych, które mogą przekazywać różne informacje, które miały pomóc w znalezieniu odpowiedniej partnerki i przekazaniu dalej swoich genów. Tak było jednak dawno temu.
Dzisiaj wyczuwalny zapach potu sprawi, że zostaniesz skazany na towarzyski ostracyzm. Dlatego zastanów się, czy nie lepiej pozbyć się tych kilku włosków. Twoi jaskiniowi przodkowie nie powinni zgłaszać żadnych pretensji, a potencjalni potomkowie raczej Ci przyklasną – w końcu zwiększasz szansę na ich zaistnienie.
Poniżej znajdziesz kilka zasad poprawnej depilacji okolic pach.
1. Do golenie pach najpierw użyj trymera
To nie jest niezbędne, ale, szczególnie za pierwszym razem, gdy Twoje włosy są dłuższe, ułatwia życie. No i unikniesz zatkania odpływu.
2. Złuszcz skórę przed goleniem pach
I znów: poradzisz sobie doskonale bez tego, ale po co Ci wrastające włoski i stany zapalne po goleniu? Trykwa (taka naturalna gąbka) lub złuszczający peeling do ciała pomoże Ci usunąć martwe komórki naskórka i bakterie wraz z wszelkimi pozostałościami po antyperspirantach.
3. Zrób to na mokro
Zastosuj procedurę, która sprawdza się przy goleniu zarostu na twarzy. Gorąca woda zmiękcza włosy i zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień i zacięć. Używaj tez żelu pod prysznic lub żelu do golenia ciała (tak, są takie).
4. Użyj sprzętu
W przeciwieństwie do włosów na twojej twarzy, te pod pachami rosną we wszystkich kierunkach, więc upewnij się, że golisz na boki, a także od góry, do dołu. Podczas golenia pach podziękuj wysłużonej jednorazówce i zdecyduj się na maszynkę z obrotową głową, aby móc poruszać się po krzywiznach pach.
5. Dobry finisz
Po wygoleniu pach użyj bezzapachowego balsamu do golenia. Upewnij się, że nie jest na bazie alkoholu, ponieważ skóra pod pachami jest wrażliwa i może zapiec. Odczekaj dwie do trzech minut, zanim zastosujesz antyperspirant. Gotowe!