Czytaj książki - nowe wydania starych arcydzieł

Postanowiłeś od Nowego Roku zacząć wreszcie czytać więcej niż statystyczny Polak? Chwalebne. My proponujemy iść na całość – czytaj nie tylko więcej, ale i lepiej. Nie to, żeby biografia Messiego nie była przyjemną lekturą, ale może jednak warto czasem błysnąć w towarzystwie bardziej wyrafinowanym tytułem.

książki, czytanie, literatura shutterstock.com
68 – o tyle obniża się podczas czytania poziom stresu. Dla porównania: słuchanie muzyki ma 62% skuteczności, picie herbaty – 54%, a pójście na spacer – 42% (badania Mindlab International na University of Sussex).

Wyjdź ze strefy komfortu i przeczytaj coś, co naprawdę nakarmi Twój intelekt – klasykę literatury. Ostatnio pojawiło się w księgarniach sporo nowych wydań. A na świątecznej imprezie zapytaj tę ładną i mądrą koleżankę, co myśli o nowym przekładzie „Procesu” Kafki. Podziw gwarantowany.

MĘSKIE LEKTURY OBOWIĄZKOWE: 9 książek, które musisz przeczytać

Piękne wydanie: Wielkie nadzieje

Charles Dickens, wyd. MG

Wydawnictwo mg znane jest z pięknych wydań klasycznych książek, które aż proszą się o podarowanie komuś w prezencie. Tym bardziej że historia ubogiego chłopca zakochanego w arystokratce to tylko jeden z wątków powieści. Brudne pieniądze, próba awansu do lepszego towarzystwa i szukanie własnej tożsamości to wciąż nie wszystkie tematy. Plus niezawodny Dickensowski humor. Klasyka.

Dodane posłowie: Moby Dick

Herman Melville, wyd. PIW

Najbardziej tajemnicza amerykańska powieść wciąż stawia czytelnikom i badaczom więcej pytań niż odpowiedzi. W posłowiu najnowszego polskiego wydania Mikołaj Wiśniewski robi przegląd najważniejszych strategii interpretacyjnych, którymi posługiwali się krytycy powieści. Choć wszystkie są bardzo ciekawe, radzimy sami zagłębić się w opowieść o białym wielorybie, by odnaleźć własnego „Moby Dicka”.

WYCZYTAJ SOBIE LEPSZE ŻYCIE: 12 książek, które pomogą Ci się rozwinąć

Nowy przekład: Proces

Franz Kafka, wyd. Officyna

Świeżej daty przekład uwypukla ironię i humor koszmaru bohatera szkolnej lektury. W tym wydaniu Józef K., oskarżony bez podania zarzutów, to nie żaden skromny urzędnik ani człowiek bez winy – choć tak się zwykło czytać „Proces”. Ironię i symbolizm powieści pomagają zrozumieć dołączone w tym celu szkice tłumacza, a także prof. Łukasza Musiała – wybitnego badacza twórczości Franza Kafki.

Zobacz również:
REKLAMA