Czy wyższy poziom testosteronu gwarantuje sukces?

Wyższy, niż przeciętna, poziom testosteronu często bywa łączony z sukcesami sportowymi. Spekuluje się też, że może się to przekładać też na sukcesy w innych obszarach życia. Ale wciąż nie jest jasne, czy to testosteron wpływa na sukces, czy sukces powoduje wzrost poziomu tego hormonu.

sukces, kariera shutterstock.com

Od pewnego czasu wiadomo, że testosteron u mężczyzn wiąże się z ich pozycją społeczno-ekonomiczną, przekładając się na dochody i wykształcenie. Ale nie jest do końca jasny charakter tych powiązań. Naukowcy z University of Bristol's Population Health Sciences (PHS) i MRC Integrated Epidemiology Unit (IEU) podjęli próbę sprawdzenia, czy to testosteron wpływa na sytuację społeczno - ekonomiczną, czy sytuacja ekonomiczna ma wpływ na podwyższenie poziomu testosteronu. Raport z badań został opublikowany w lipcu w Science Advances.

REKLAMA

ZOBACZ: Upór - podstawa życiowego sukcesu

Zespół naukowców przebadał 306248 dorosłych Brytyjczyków. Zbadano sytuację ekonomiczną i status tych osób, min. wykształcenie, dochód, rodzaj zatrudnienia, miejsce zamieszkania, stan zdrowia, BMI, skłonność do zachowań ryzykownych. Zidentyfikowano też warianty genetyczne powiązane z wyższymi poziomami testosteronu i zbadano korelację z pozostałymi wskaźnikami. Na genetyczną skłonność do wysokiego testosteronu nie mają wpływu czynniki zewnętrzne, dlatego korelacja z jakimiś wskaźnikami charakterystycznymi dla wysokiego statusu byłaby znacząca i świadczyłaby o wpływie testosteronu na wynik.

Podobnie jak wcześniej wykazano, że wyższy poziom testosteronu u mężczyzn wiązał się z wyższym dochodem, lepszym wykształceniem, lepszą pracą. Co ciekawe, u kobiet ta zależność była odwrotna – u nich wyższy poziom testosteronu był powiązany z niższym statusem, gorszymi dochodami, gorszym wykształceniem. Jeśli chodzi o aspekt zdrowotny, to u mężczyzn wyższy testosteron był związany z lepszym zdrowiem, a u kobiet – z gorszym. Trzeba jeszcze dodać, że wyższy testosteron wpływał na wzrost zachowań ryzykownych u mężczyzn.

Badania wskazują, że sam testosteron nie gwarantuje sukcesu, bo nie stwierdzono silnej korelacji u ludzi, którzy mieli genetyczną skłonność do podwyższonego poziomu testosteronu. Wygląda na to, że zależność jest odwrotna - to sukces ma wpływ na podniesienie poziomu testosteronu. 

PRZECZYTAJ: Sukces w pracy - 10 prostych trików

Obserwuje się, że mężczyźni szefowie mają więcej testosteronu i poziom jest tym wyższy, im więcej mają podwładnych. Więcej tego hormonu mają mężczyźni lepiej wykształceni i samozatrudnieni, co może mieć związek z przedsiębiorczością, ewentualnie skłonnością do ryzyka. Również odnoszenie zwycięstw podnosi poziom testosteronu, co widać w badaniach na sportowcach u zawodników wygranych i przegranych drużyn. Prawdopodobnie to samo się dzieje po udanych negocjacjach, czy innych przynoszących zyski posunięciach biznesowych. 

Źródła: sciencedaily.com, Uniwersytet w Bristolu

REKLAMA