Czy warto słuchać się mamy? Nauka kontra rady z dzieciństwa

W dzieciństwie powtarzano nam, abyśmy słuchali się rodziców. Jeśli grzecznie stosowałeś się do tego zalecenia, nasiąknąłeś wiedzą, która niekoniecznie jest prawdziwa. Oto cała prawda o klasycznych matczynych (i ojcowskich) radach.

| Data aktualizacji: 2020-06-11
chłopiec słucha mamy Shutterstock.com

Wszyscy śmiejemy się z domowych mądrości, dopóki sami nie zaczniemy głosić ich swoim dzieciom. Wtedy dalibyśmy się pokroić, że są 100-procentowo prawdziwe. Sprawdźmy, jak pielęgnować rodzinne tradycje, aby nie wyjść na zacofanego zgreda i nietoperza, co się czepia.

REKLAMA

1. Nie baw się brzydko, bo wyrosną ci włosy między palcami.

Nieprawda. Widziałeś gdzieś maszynkę do golenia dłoni? A przecież niektórzy mogliby kręcić sobie warkocze między palcami. nieprawdą jest tez, że od masturbacji się ślepnie. 

2. Przestań strzelać palcami, bo nabawisz się reumatyzmu.

Nieprawda. Ale nie znaczy, że możesz to robić bezkarnie. Wprawdzie nie nabawisz się reumatyzmu, ale z czasem więzadła stawowe mogą się osłabić, a mięśnie dłoni naciągnąć, co utrudni ich normalne funkcjonowanie.

ZOBACZ TEŻ: Jak się samemu zbadać w łazience? To banalnie proste.

3. Nie mów z pełnymi ustami.

Prawda. Po pierwsze, wyglądasz obrzydliwie. Gwałtownie połykasz powietrze, a na dodatek bełkoczesz. Co jednak groźniejsze, otwierasz wejście do tchawicy i jeśli wpadnie tam jedzenie, zadławisz się.

4. Nie siedź zbyt blisko ekranu telewizora.

Prawda. Ale pod warunkiem, że siedziałeś przed telewizorem starego typu z kineskopem. Ekran i monitor komputera tego typu emitowały szkodliwe dla wzroku fale. Na szczęście kineskopy odeszły już w zasadzie do lamusa a współczesne wyświetlacze są bezpieczne dla wzroku (chociaż niekoniecznie już dla całego organizmu, bo emitują światło, które zaburza wydzielanie melatoniny, więc utrudniają zaśnięcie).  

Rodzice powinni też przestrzec Cię przed czytaniem ze zbyt bliska. Izraelskie badania przeprowadzone na 870 nastolatkach wykazały, że chłopcy studiujący Torę i czytający ją ze zbyt bliskiej odległości mieli większą krótkowzroczność niż inni uczniowie.

5. Po prostu odetnij spleśniały kawałek sera, reszta jest w porządku.

Prawda. Pleśń rozrasta się od zewnątrz do wnętrza. Więc jeśli jest jej trochę na powierzchni, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli natomiast jest już w środku, to znaczy, że zagnieździła się w serze dawno temu i trzeba go wyrzucić. No, chyba że jest to ser pleśniowy.

6. Jedz szpinak, a będziesz silny jak Popeye.

Nieprawda. Niskobiałkowy szpinak nie zbuduje Ci mięśni. Zjedz szpinak z kawałkiem kurczaka i potrenuj w siłowni, zanim będziesz chciał zmierzyć się z lokalnym gladiatorem. Szpinak wciąż uważany jest za doskonałe źródło żelaza (a żelazo jest potrzebne, by rozprowadzić tlen do mięśni), ale to trwająca od lat wielka pomyłka. Jeszcze w XIX wieku chemik się pomylił, stawiając przecinek i tak niespodziewanie szpinak został "żelaznym bohaterem". W rzeczywistości jest dużo znacznie bogatszych źródeł żelaza, np ciecierzyca albo tofu.

ZOBACZ TEŻ: Czy mężczyznom grozi zagłada?

7. Jedz często wątróbkę.

Nieprawda. Wprawdzie wątróbka to źródło żelaza, ale akurat mężczyźni przyswajają go w pożywieniu sporo, a co za dużo, to niezdrowo. Ciało składuje żelazo jak sterty starych gazet; dwa niezależne badania fińskie wykazują związek między nadmiarem żelaza w organizmie i podwyższonym ryzykiem ataku serca u mężczyzn. Raz-dwa razy w miesiącu wystarczy.

REKLAMA

REKLAMA

8. Zasłaniaj usta, gdy kichasz lub kaszlesz.

Prawda. Porządne kichnięcie może zarazić osoby znajdujące się w odległości nawet 3 metrów. Poza tym, nikomu nie sprawi frajdy widok Twoich migdałków. Ale uwaga! Kichaj w chusteczkę, aby nie zarazić kolejnych osób, dotykając przedmiotów powszechnego użytku. Jeśli nie masz chusteczki - kichaj w zgięcie ręki w łokciu. 

REKLAMA

9. Siedź prosto, nie garb się.

Prawda. Trzymając głowę prosto, a ramiona ściągnięte do tyłu, powodujesz, że mięśnie okalające górny i środkowy odcinek kręgosłupa napinają się. Pozycja wyprostowana sprzyja też fizjologicznemu wygięciu dolnego docinka kręgosłupa. Co 20-30 minut przejdź się trochę, aby się rozluźnić (jeśli długo siedzisz w jednej pozycji). Poza tym, koleżanki w pracy inaczej patrzą na mężczyzn z wypiętą klatą, niż na skulonych cherlaków.

10. Poczekaj pół godziny po jedzeniu, zanim pójdziesz popływać.

Prawda. Głównym zagrożeniem dla Ciebie jest tu aktywność jelit po posiłku. Zarówno trawienie, jak i ćwiczenia potrzebują dopływu krwi, a w tej sytuacji trawienie wygrywa wyścig o Twoją krew. Ryzykujesz skurczami, kolką i bólem brzucha.

SPRAWDŹ TEŻ: 19 sposobów na wygodne życie

11. Zjedz do końca!

Nieprawda. Jedz, aż się nasycisz - nic na siłę. Czy wiesz, że dzieci w Afryce nie mają co jeść? Oczywiście, poczucie winy nie jest tu bez znaczenia, ale czy resztki z Twojego talerza powędrują do Addis Abeby? A dorośli - przekonani, że muszą wyczyścić talerz do ostatniego kęsa - często kończą jako otyli. Jedz powoli, aby impuls sytości dotarł z żołądka do mózgu - zajmie to około 20 minut. Jeśli będziesz jadł szybko, zjesz więcej i nadliczbowe kalorie odłożą się w postaci tłuszczu.

12. Obiad musi składać się z zupy i drugiego dania.

Prawda. Albo z przystawki i drugiego. Sprawa jest prosta. "Przystawka i zupa jako dania lekkie przygotowują nasz układ pokarmowy do ciężkiej pracy i częściowo zaspokajają głód. Tym samym, mniej zjadamy dania głównego, którym często jest kawał tłustego, wysmażonego mięsa" - mówi dr Edyta Karasek, ordynator oddziału chorób wewnętrznych szpitala EuroMediCare.

13. Ścisz tę muzykę, bo ogłuchniesz!

Prawda. Zbyt długie wystawianie uszu na Ozziego czy Metallicę może trwale uszkodzić struktury ślimakowate w uchu. Możesz utracić zdolność słyszenia dźwięków o wyższej częstotliwości, wtym kobiecych głosów. "Jeśli nie chcesz pomylić na randce przyzwalającego ‘Może...' ze zdegustowanym ‘O Boże!', siedź w kącie pokoju, tam, gdzie dźwięk się gromadzi" - mówi otolaryngolog Joe Saphiro, szef otolaryngologii szpitala kobiecego w Bostonie.

14. Poczekaj, wysikasz się w domu.

Nieprawda. Jeśli powstrzymujesz się od sikania przez dłuższy czas, Twój przeciążony pęcherz traci elastyczność i siłę, co w konsekwencji prowadzi do nietrzymania moczu. Zmniejsza się też sam strumień moczu, a Ty częściej chodzisz do toalety, ponieważ nie potrafisz opróżnić należycie pęcherza. "Staraj się chodzić do toalety co 4-6 godzin, nawet jeśli nie odczuwasz potrzeby" - radzi dr Stephen Jones, urolog kliniki w Cleveland; chodzi o to, żeby wyćwiczyć pęcherz.

15. Nie oglądaj telewizji po ciemku.

Prawda. Oczy szybciej się męczą, gdy zmuszasz do koncentrowania się na jednym tylko źródle światła - mała lampka z boku lub tyłu pozwala im odpocząć.

REKLAMA

16. Zjedz śniadanie, żebyś mógł się skupić na egzaminie.

Prawda. Niski poziom cukru we krwi to niski poziom koncentracji. Jeśli zjesz kubek jogurtu z owocami i słodki rogalik albo pełnoziarniste płatki z mlekiem, dostarczysz organizmowi węglowodanów i białek oraz błonnika, który stabilizuje poziom cukru we krwi i zapobiega ospałości.

REKLAMA

17. Nie wychodź na zimne powietrze z mokrą głową, bo złapiesz grypę.

Nieprawda. Jedyne, czego się nabawisz, to oszronione włosy. Wprawdzie zimne powietrze może Cię przyprawić o kichanie, ale nie ma to nic wspólnego z wirusami. Natomiast przebywanie w ciepłych pomieszczeniach z osobami przeziębionymi to najlepszy sposób na zakażenie.

18. Jeśli nadal będziesz robił tę głupią minę, tak ci zostanie.

Nieprawda. Mięśnie nie petryfikują się na twarzy. Natomiast zbytnia ekspresja twarzy prowadzi do zmarszczek. Nie chcesz zmarszczek, nie rób min. Patrz na gwardzistów przy pałacu Buckingham - wiecznie młodzi!

19. Nie czytaj przy jedzeniu.

Prawda. Odwracając uwagę od posiłku, zjadasz go więcej i nie przykładasz się starannie do przeżuwania. Nie gap się też w telewizor.

20. Nie stój w przeciągu, bo cię przewieje.

Prawda. Pęd zimnego powietrza może doprowadzić do zapalenia korzonków nerwowych oraz do wychłodzenia organizmu. A wychłodzony organizm szybciej łapie infekcje. 

21. Skórka z pomidora przykleja się do żołądka.

Prawda. Ale nic z tego nie wynika. Zdaniem dr Edyty Karasek z EuroMediCare, nie jest to powód, aby odmówić sobie jedzenia pomidorów. Silne kwasy żołądkowe rozpuszczają nie takie rzeczy.

22. Nie siadaj na zimnym kamieniu, bo złapiesz wilka.

Prawda. To bardzo tajemnicze powiedzenie da się racjonalnie wytłumaczyć. Od zimna grozi Ci zapalenie dróg moczowych, co kończy się częstym sikaniem. Dawniej nie było WC w domach, więc potrzeby załatwiano na zewnątrz. A na przykład gdzieś blisko lasu, często wybiegając w krzaki, mogłeś złapać wilka. Choć bardziej prawdopodobne, że to on Cię złapał. Ale powiedzenie: nie siadaj na kamieniu, bo wilk cię złapie, nie jest znane.

23. Nie patrz w słońce, bo oślepniesz.

Prawda. No, może nie na stałe, ale chwilowa utrata wzroku nastąpi. "Może też dojść do tzw. oparzenia siatkówki, które doprowadzi do trwałych uszkodzeń" - mówi dr Agata Markowicz, okulista.

REKLAMA

REKLAMA

24. Na przeziębienie najlepsze jest ciepłe mleko z miodem i czosnkiem.

Prawda. Gdy w czasie choroby mama podawała Ci ten trunek, pewnie nieraz zwątpiłeś w jej miłość. Czosnek jest nazywany naturalnym antybiotykiem i świetnie sobie radzi w zwalczaniu bakterii i wirusów, przynajmniej tych mniej wrednych. Miód ma działanie odkażające. No a mleko to napój, którym szczególnie w chorobie powinieneś się raczyć, bo zawiera wapń i witaminy. Dobra wiadomość dla tych, u których ta mieszanka wywołuje odruch wymiotny. Możesz te składniki przyjmować osobno, np. czosnek dodawać do kanapek.

REKLAMA

25. Czapka zapobiega przeziębieniom.

Prawda. Nie myślałeś chyba, że to narzędzie tortur dla dzieci. Głową ucieka 80% ciepła. Wychłodzony organizm jest bardziej podatny na infekcje.

26. Połkniesz ość - zagryź chlebem.

Prawda. Ale lepiej uważać podczas jedzenia ryby. Kawał przeżutej kromki chleba otuli ość, która bezboleśnie przejdzie do żołądka. Jeśli się nie uda, masz problem. W najlepszym wypadku pomoże interwencja laryngologa (gdy ość da się wyciągnąć ustami), w najgorszym - będzie potrzebna poważna operacja, gdy utknęła bliżej żołądka.

27. Chorobę trzeba wygrzać i wyleżeć.

Prawda. Lubisz patrzeć w pracy na ludzi z czerwonymi nosami, majaczącymi coś w 40-stopniowej gorączce, przerywającymi niezrozumiałe kwestie solidnymi seriami kaszlu? Inni też nie lubią, więc oszczędź im swojego widoku. Gorączka to nadmierne parowanie organizmu. Ciepło ucieka każdym kawałkiem naszego ciała. Leżąc, pijąc ciepłe napoje, nie wychładzasz organizmu. Ma on siłę do walki z infekcją.

Gdy starasz się normalnie funkcjonować, wychładzasz organizm i mogą przyplątać się groźniejsze bakterie, których osłabiony organizm nie zwalczy. Pojawią się powikłania, nawet zapalenie płuc albo mięśnia sercowego. Nawet jeśli wyjdziesz z tego cało, na czas szpitalnego leczenia żegnasz się z koleżankami, klubami, drinkami, oglądaniem meczów i w ogóle ze wszystkim, co lubisz. I pamiętaj: pielęgniarki tylko w filmach noszą seksowne, krótkie fartuszki. Rzeczywistość polskiej służby zdrowia jest nieco inna.

28. Nie jedz gorącego pieczywa i ciasta, bo czeka cię niestrawność.

Prawda. Ciepła zupa zdąży trochę przestygnąć, zanim dotrze do żołądka. Kawałek gorącego pieczywa wolniej stygnie, w środku wciąż jest gorący, co naszym jelitom może się nie spodobać. Ale dotyczy to raczej bardzo gorących wypieków, bo po ciepłej bułce czy bagietce nic Ci nie będzie.

Trzy grosze od tatusia:

1. Prawdziwy facet nie płacze.

Nieprawda. Nie chodzi o momenty, gdy rozszlochujesz się ze wzruszenia na widok bezdomnego psa, ale są sytuacje, w których męska łza nie przynosi ujmy. Poza tym, na co zwracają uwagę wszyscy psychologowie, długotrwałe tłumienie swoich emocji szkodzi zdrowiu, i to nie tylko psychicznemu. Introwertycy, czyli faceci zamknięci w sobie, częściej chorują na nieżyty żołądka i choroby układu krążenia.

2. Są sprawy, za które daje się w mordę.

Prawda. Albo dostaje. Może to mało chrześcijańskie, ale świat nie składa się z samych świętych Franciszków. Mężczyzna musi wiedzieć, że istnieją w życiu nieprzekraczalne granice, których naruszenie może być bolesne. To przywraca stare wartości, zgodnie z którymi pewnych rzeczy po prostu się nie robi.

3. Dług karciany to dług honorowy.

Prawda. Ale tylko dlatego, że wszystkie długi są sprawą honoru, więc i karciane się w nich mieszczą. Mężczyzna, zwyczajnie, płaci swoje długi. Wszystkie.

Zobacz również:
Zapraszamy na krótki kurs rwania sztangi. Nie zbudujesz tym ćwiczeniem wielkich mięśni, ale jeśli opanujesz je w zadowalającym stopniu, będziesz mógł jednym ćwiczeniem kształtować siłę, mobilność i eksplozywność.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA