Czy myjecie nogi pod prysznicem? 

W ostatnich dniach anglojęzyczny Twitter rozpaliła wielka debata na temat higieny. Zaczęo się niewinnie - oto niejaki Conor Arpwel zadał pytanie: Czy myjecie nogi pod prysznicem? I zrobiło sił gorąco. Ludzie podzielili się na grupę ortodoksyjnych wyznawców starannego codziennego szorowania nóg i paznokci u nóg. Najlepiej szczoteczką. Inni (albo może ci bardziej uczciwi) przekonywali, że o ile nie chodzisz boso do pracy, to nogi są w miarę czyste i wystarczy woda z mydłem, która spływa po nogach podczas brania prysznica.

higiena shutterstock.com

Temat grząski, ludzie coraz bardziej okopywali się na swoich pozycjach, ostrzeliwując innych gradem epitetów, w których "brudasy" i "świrusy" należały do łagodniejszych. W końcu sam Conor Arpwel wydał oświadczenie: "Nazywam się Conor Arpwel i zaliczam się do osób myjących nogi. Mycie nóg jest ważnym elementem mojego reżimu higienicznego, ale nie potępiam tych, którzy nie myją nóg z różnych powodów". Oczywiście Conor Arpwel zarzucił temat w formie żartu, ale pytanie pozostaje.

ZOBACZ TEŻ: 6 kroków porannej higieny

Na szczęście od czego mamy autorytety. Jeśli twoje nogi nie są bardzo zabrudzone, tak naprawdę nie musisz ich myć bezpośrednio mydłem, czy żelem pod prysznic - mówi dr Joshua Zeichner, dyrektor badań kosmetycznych i klinicznych na wydziale dermatologii w Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku. środek myjący, który spływa po ciele, wystarczy, aby usunąć większość brudu i potu, które gromadzą się w ciągu dnia. Warto też wiedzieć, że ostatnie badania naukowców dowodzi, że zaczęliśmy przesadzać z myciem.

W każdym razie dzieje się tak w zaawansowanych cywilizacyjnie społeczeństwach. Mamy do wyboru, setki, tysiące pachnących preparatów do mycia, peelingów do złuszczania, żeli służących do pozbywania się brudu, potu i bakterii, które to bakterie, rozkładając pot, powodują nieprzyjemny zapach.

Ale wraz z rozwojem badań nad bakteriami jelitowymi, które okazują się naszymi przyjaciółmi zainteresowaliśmy się bakteriami na skórze. Okazuje się, że te wszystkie preparaty mogą niszczyć nasz mikrobion, co wcale nie jest korzystne, wręcz przeciwnie.

PRZECZYTAJ: 6 popularnych błędów higienicznych

Częste mycie skraca życie? No nie tak do końca, ale posłuchajmy. Badacze z Centrum Nauki Genetycznej Uniwersytetu w Utah, przeprowadzili badania na Indianach Yanomami z Amazonii, którzy żyją w sposób pierwotny, co między innymi oznacza, że nie myją się codziennie, a już na pewno nie mydłem.

Ich skóra wytwarza naturalną barierę chroniącą przed chorobami. Indianie, wbrew temu co myślimy, nie śmierdzą. Ich skóra wydziela naturalny, ale nie nieprzyjemny zapach. Naukowcy twierdzą, że powinniśmy unikać zbyt intensywnych środków chemicznych do mycia oraz zbyt długich i gorących kąpieli. Im łagodniejsze i bardziej naturalne środki do mycia, tym lepiej.

Zobacz również:
REKLAMA