Czy możesz grzeszyć bez kary?

Sprawy życia wiecznego zostawiamy innym instytucjom. Nas interesuje, czy w doczesnym życiu wszystkie grzechy mają swoje konsekwencje. A jeśli tak, to może nie zawsze takie złe? Postanowiliśmy to sprawdzić.

pakt z diabłem Elisanth, shutterstock.com
fot. Elisanth, 2015, shutterstock.com

17. Najlepszy miesiąc na romans to...?

REKLAMA

A. Październik

B. Czerwiec

C. Marzec

D. Grudzień

C i D. Z badań opublikowanych w „Archives of Sexual Behavior” dowiadujemy się, że krzywa naszego zainteresowania seksem w ciągu roku dwa razy osiąga swój maksymalny poziom: na początku lata oraz w środku zimy. Aby wzmocnić ten miły stan i nabrać sił do działania, staraj się spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Słońce pobudza wytwarzanie w organizmie witaminy D, która jest kluczowa dla utrzymania dobrej formy seksualnej.

18. Czy pożądanie wzmaga egoizm?

A. Tak

B. Nie

B. A nawet wręcz przeciwnie. Badacze z British Psychological Society odkryli, że obecność atrakcyjnej seksualnie kobiety powoduje u facetów wzrost liczby zachowań szlachetnych i altruistycznych.

19. Czy wyobrażenie sobie słuchaczy nago pomaga pokonać stres?

Nie. To bzdura. Na stres związany z publicznymi wystąpieniami pomoże Ci natomiast dobry seks. Hormony, które wyprodukuje wtedy organizm, działają jak znakomity środek uspokajający i dodający pewności siebie.

20. Która z tych definicji najlepiej opisuje uczucie zadrości?

A. To, co czujesz, kiedy Twoja dziewczyna mówi, że podoba jej się Brad Pitt.

B. To, co czujesz, kiedy widzisz zdjęcie żony Brada Pitta.

B. Warto odróżnić dwa uczucia: zazdrości i zawiści. Zawiść zawsze wiąże się z kompleksem niższości i naszą wściekłością na innych. Zazdrość, chociaż podobna do zawiści, jednak może być siłą motywującą. Zazdrościmy innym władzy, kariery, pozycji, pieniędzy, kobiet. I sami robimy wszystko, żeby im dorównać.

21. Czy ludzie, którym zazdroszczą inni, są milsi czy wredniejsi?

Milsi. Ale z wyrachowania. Magazyn „Psychological Science” donosi, że ludzie znajdujący się w uprzywilejowanej pozycji częściej bywają uprzejmi dla innych, doskonale bowiem wiedzą, że inni czyhają na ich każde potknięcie. To oczywiście tylko statystyka, bo znamy takich, którzy swoją pozycję zawdzięczają właśnie byciu wrednym i złośliwym.

22. Które media społecznościowe najczęściej sprawiają, że czujesz się podle?

A. Facebook

B. Twitter

C. Instagram

C. O ile media typu Twitter i FB zachęcają do komunikacji, to Instagram jest głównie narzędziem lansu. Zwłaszcza że fotki, jakie tam zamieszczamy, przechodzą przez filtry, które poprawiają jakość zdjęć. Czyli oglądamy innych w wersji apgrejdowanej, co w mniej odpornych jednostkach wywołuje piknięcie zazdrości.

23. Sukces kumpla sprawia, że czujesz się...

A. Lepiej

B. Gorzej

B. No, niestety – sukces kolegi (zasłużony czy nie) przeważnie traktujemy jako własną porażkę. To oznacza, że rywalizacja w grupie niekoniecznie musi być produktywna, bo skutkuje złymi emocjami. Współpraca jest lepsza pod wieloma względami. Badacze z Trinity College w Dublinie udowodnili nawet, że sytuacje, w których musimy kooperować z innymi, zwiększają nasze możliwości umysłowe.

24. W jaki sposób zazdrość wpływa na Ciebie?

A. Zaczynasz identyfikować się z cechami rywala

B. Wydajesz więcej na drogie ubrania

C. Zachowujesz się agresywnie w stosunku do rywala

A i B. Zazdrość sprawia, że powoli zaczynamy przejmować charakterystyczne cechy i zachowania rywala – nawet jeżeli to oznacza wydanie więcej kasy na ciuchy („Personality & Social Psychology Bulletin”). Oczywiście lepiej byłoby postawić na podciągnięcie się w sporcie czy nauce – sugeruje kumpel Men’s Health.

Ile masz trafień?

W tej zabawie chodziło głównie o to, na ile sami rozumiemy zachowanie własne oraz innych ludzi w odniesieniu do obowiązujących norm. Oraz na ile zdajemy sobie sprawę z konsekwencji własnych działań.

0-10 trafień: inni są dziwni. Jesteś trochę dzieckiem we mgle. „Grzeszyć” też trzeba umieć. Nie każdej normy trzeba się trzymać jak pijany płotu, ale warto mieć świadomość, jakie mogą być tego konsekwencje. Na receptę wypisujemy serial „Breaking Bad” – epicki traktat o tym, że mały kroczek w kiepską stronę może pociągnąć za sobą lawinę.

11-19 trafień: dobry kierunek. Masz świadomość istnienia norm, ale generalnie trzymasz się własnego kodeksu. To może i dobrze, bo z pewnością bawisz się lepiej. Wyniki badań na grupie 3000 osób, opublikowane w „Medical Association Journal”, dowodzą, że im lepiej potrafi my cieszyć się życiem, tym młodziej wyglądamy i dłużej żyjemy. Pod warunkiem że zabawa nie odbywa się z udziałem dużej ilości używek...

20 i więcej trafień: kontrola doskonała. Panowanie nad własnymi emocjami i rozumienie natury ludzkiej daje Ci przewagę nad innymi. Ale może też rodzić cyniczne podejście do innych. Może warto jednak wbrew wszystkiemu założyć, że ludzie dookoła mają dobre intencje, tylko im czasem nie wychodzi?

MH 06/2014

1 2 3
STRONA 3 z 3
REKLAMA