REKLAMA

Czy możesz grzeszyć bez kary?

Sprawy życia wiecznego zostawiamy innym instytucjom. Nas interesuje, czy w doczesnym życiu wszystkie grzechy mają swoje konsekwencje. A jeśli tak, to może nie zawsze takie złe? Postanowiliśmy to sprawdzić.

pakt z diabłem Elisanth, shutterstock.com
fot. Elisanth, 2015, shutterstock.com
6. Czy przerwa na kawę osłabia motywację?

REKLAMA

A. Tak

B. Nie

C. To zależy

C. Istotne jest, czy jesteś z natury leniwy, czy nie. Z badań opublikowanych w piśmie „Neuropsychopharmacology” dowiadujemy się, że lenie po kawie dostają zastrzyku energii i pracują lepiej, podczas gdy urodzonym pracusiom obniża się poziom aktywności.

7. Czy młode pokolenie jest bardziej leniwe niż poprzednie?

A. Tak

B. Nie

A. Badacze z Kent State University dowodzą, że smartfony zmieniają nas w leniwe mopsy. Istnieje wyraźna zależność między ich używaniem a zmniejszoną aktywnością i mniejszym VO2 max.

8. Co bardziej pociąga kobiety?

A. Altruizm

B. Super auto

A. Pewnie są wyjątki (znamy kilka), ale zrobisz większe wrażenie na kobiecie, pomagając bezdomnemu niż zajeżdżając pod jej dom świetnym sportowym autem. Dlaczego altruizm wydaje się kobietom taki seksowny? Nie, nie dlatego, że lubią żebraków – po prostu czują, że facet altruista z większym prawdopodobieństwem zadba o nią i o ewentualną rodzinę.

9. Jakie zachowanie częściej wzbudza potrzebę rewanżu: szlachetność czy akt egoizmu?

Egoizm. Niestety. Według American Psychological Association bardziej nas dotyka to, że ktoś się wobec nas zachował nie fair, niż wzrusza czyjaś bezinteresowność. Urażeni mamy tendencję do wyrównania rachunków.

10. Czy chciwość jest wrodzona?

Tak. Badania opublikowane w PLOS ONE wiążą chciwość z pewnym zestawem genów. Pokonaj biologię masażem. Oksytocyna wzmaga chęć dzielenia się z innymi.

11. Czy pycha zawsze kroczy przed upadkiem?

Jasne. Z badań przeprowadzonych na University of Oklahoma dowiadujemy się, że w społeczeństwach, w których panuje kult „macho”, jednocześnie odnotowuje się większą ilość wypadków drogowych. Faceci, którzy mają za punkt honoru uchodzić za twardzieli, częściej angażują się w wysoce ryrykowne aktywności (wyścigi, hazard, picie do spodu itp).

12. Czy pycha kręci kobiety?

A. Tak

B. Nie

A. Naukowcy z University of British Columbia poprosili mężczyzn, aby zapozowali do zdjęć z wyrazem radości, nieśmiałości, dumy itp. Następnie kobiety miały oceniać ich atrakcyjność. Okazało się, że najwyżej oceniane były fotki, na których faceci prezentowali się dumnie. Cóż - kobiety odbierają to jako wyraz pewności siebie, a to cecha wysoce pożądana.

13. Czy duma wzbudza zaufanie?

Tak. Ciekawe wnioski płyną z badań naukowców z uniwersytetu w Bonn. Okazało się, że Ci najbardziej dumni, a co za tym idzie najbardziej pewni siebie faceci, są najmniej skłonni do tego, aby kłamać, oszukiwać, manipulować innymi. Można powiedzieć, że swoje cele osiągają w prostszy, bardziej bezpośredni sposób, bez uciekania się do drobnych oszustw. Najwyraźniej jest to skuteczna metoda, bowiem pewni siebie faceci statystycznie częściej osiągają sukces w biznesie.

14. Politycy z nadwagą są uważani za...

A. Zabawniejszych

B. Bardziej Leniwych

C. Uczciwszych

C. Wierzcie lub nie, ale według naukowców z University of Missouri mamy skłonność do obdarzania większym zaufaniem grubszych polityków. Co oczywiście nijak się ma do ich rzeczywistych cnót. Weź to pod uwagę przy najbliższych wyborach.

15. Kto się częściej obżera?

A. Introwertycy

B. Ekstrawertycy?

Ekstrawertycy. Ludzie bardziej towarzyscy częściej ulegają wpływowi czynników zewnętrznych – np. jedzą więcej w towarzystwie albo wtedy, kiedy dostają potrawę na dużym talerzu (o 33% więcej, podczas gdy nieśmiali i cisi zaledwie o 5,6% więcej). Jeżeli sam jesteś ekstrawertykiem, pilnuj się zwłaszcza podczas imprez z grillem.

16. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na obżarstwo bez szkody dla zdrowia?

A. Tak

B. Nie

B. Naukowcy z University of California odkryli, że sporadyczne obżarstwo działa podobnie jak jet lag. Rozregulowuje nasz wewnętrzny zegar, który steruje m.in. trawieniem. Jeden dzień sobie pofolgujesz, a skutki organizm będzie odczuwał jeszcze kilka dni. Nie warto.

1 2 3
STRONA 2 z 3

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA