Czy możesz grzeszyć bez kary?

Sprawy życia wiecznego zostawiamy innym instytucjom. Nas interesuje, czy w doczesnym życiu wszystkie grzechy mają swoje konsekwencje. A jeśli tak, to może nie zawsze takie złe? Postanowiliśmy to sprawdzić.

pakt z diabłem Elisanth, shutterstock.com
fot. Elisanth, 2015, shutterstock.com

Odpowiedz na poniższe pytania, zapamiętując swoje odpowiedzi.

REKLAMA

1. Walczysz z urzędem o odszkodowanie. Czy podczas decydującej rozmowy powinieneś być spokojny jak Ghandi?

A. Nie

B. Tak

Odpowiedź A. Mężczyźni, którzy potrafią okazywać złość (ale w sposób kontrolowany), są skuteczniejsi w negocjacjach. Chociaż warto wiedzieć, że ta reguła nie działa w krajach Azji Wschodniej.

2. Które z tych zachowań wskazują, że kontrolujesz złość?

A. Ludzie są przerażeni Twoimi wybuchami

B. Sam jesteś przerażony swoimi wybuchami

C. Stosujesz słowne pogróżki

D. Atakujesz innych fizycznie

E. Stosujesz używki, aby się „wyciszyć”

F. Zdenerwowanie powoduje u Ciebie napięcie mięśni i wzrost tętna

G. Czujesz, że lepiej zejść innnym z oczu, kiedy jesteś wściekły

Wszystkie! Jeżeli rozpoznajesz u siebie więcej niż 2, powinieneś pomyśleć o terapii. Pomoże Ci ona rozpoznawać „wyzwalacze” gniewu i nauczy kontrolować emocje, aby nie krzywdzić innych i siebie.

3. Którym z tych napojów powinieneś poczęstować szefa choleryka przed ważną rozmową?

A. Szklanką soku

B. Herbatą

C. Colą light

A. Badania na Ohio State University wykazały, że zdenerwowane osoby najszybciej uspokajały się po wypiciu słodkiego napoju. „Panowanie nad emocjami wymaga energii, dlatego mózg potrzebuje dodatkowej dawki glukozy” – tłumaczą autorzy badań. Sztuczne słodziki nie są w stanie oszukać mózgu.

4. Czy lenistwo to wróg cywilizacji?

A. Tak

B. Nie

B. Wcale nie. Dla człowieka od niepamiętnych czasów lenistwo stanowiło cechę ewolucyjnie korzystną. Jesteśmy tak zaprogramowani, że unikamy zbędnego fizycznego wysiłku, aby zaoszczędzić energię na pracę umysłową. Dzięki temu człowiek stworzył wygodną cywilizację i właściwie nie musi już wcale ruszać się z kanapy. Na swoją zgubę, bo siedzący tryb życia, jak donoszą naukowcy, szkodzi bardziej niż palenie.

5. Jaki procent ludzi w krajach zachodnich używa windy zawsze, nawet na niskie piętra?

A. 90%

B. 54%

C. 24%

B. Z ankiety przeprowadzonej przez Benenden Healthcare Society wynika, że ponad połowa z nas (umówmy się – cywilizowanych ludzi świadomych roli aktywności fizycznej) wozi tyłek windą, nawet wjeżdżając na II piętro. A szkoda, bo wchodząc po schodach, spalasz 690 kcal/h.

1 2 3
STRONA 1 z 3
REKLAMA