REKLAMA

Czy jesteś gotów na zmianę w swoim życiu?

Zrób test i sprawdź, co może być przyczyną tego, że nie wszystkie Twoje pomysły w życiu doczekały się realizacji. Dowiedz się również, jakie kroki możesz podjąć, aby wzmocnić swoją motywację i skuteczniej realizować cele, które sobie stawiasz.

zmiania w życiu Andy Dean Photography, shutterstock.com
fot. Andy Dean Photography, 2015, shutterstock.com
9. Co robiłeś ostatnim razem, gdy miałeś kryzys?

REKLAMA

a) zawziąłem się i brnąłem dalej

b) pomogła mi rozmowa z bliską osobą

c) myślałem o tym, że nie chcę się zbłaźnić

d) zrobiłem coś dla siebie, co pomogło mi się zresetować i odreagować

10. Pomyśl o swoim hobby. Czy mógłbyś poświęcić mu więcej czasu?

a) raczej nie, maksimum czasu poświęcam swojej pracy

b) chciałbym, właściwie nawet planuję to zrobić

c) chciałbym, ale dzisiaj czas to luksus

d) pod warunkiem że wyrzuciłbym inną rzecz ze swojego planu dnia

11. Jak radzisz sobie z zachciankami?

a) rzadko sobie czegoś odmawiam

b) zastanawiam się, czy to jest tego warte

c) zwykle się łamię, a potem mam poczucie winy

d) próbuję odwrócić uwagę za pomocą jakiejś aktywności

12. Jak reagujesz, gdy nie możesz dostać tego, co chcesz?

a) jeszcze bardziej tego pragnę

b) czuję się sfrustrowany, ale jakoś daję sobie z tym radę

c) próbuję sobie wytłumaczyć, że to nie jest tego warte

d) nie koncentruję się na tym. Raz zyskujesz, raz tracisz, takie jest życie 

Klucz

Do realizacji postanowień potrzebujemy trzech kluczowych elementów: znajomości siebie (swoich mocnych i słabych stron), umiejętności tworzenia strategii oraz myślenia perspektywicznego. Pytania miały na celu zdiagnozowanie, jak te elementy rozkładają się w Twoim przypadku.

Jeżeli w jakimś zakresie wypadłeś gorzej, nie przejmuj się, niech to będzie punkt wyjścia do rozwinięcia nowych umiejętności. Podlicz punkty, jakie zdobyłeś w poszczególnych grupach pytań.

Znajomość siebie – suma pytań 1, 2, 3, 8

Strategia – suma pytań 5, 6, 9, 10

Myślenie perspektywiczne – suma pytań 4, 7, 11, 12

1. Znajomość siebie

5 punktów lub więcej. Masz zdrowe podejście do swojej motywacji. Dawno zauważyłeś, że entuzjazm i chęć do działania z czasem maleją. Mieszane uczucia w stosunku do zmian są naturalne. Staraj się nie zniechęcać, gdy natrafi asz na przeszkodę: to jest po prostu część procesu

Mniej niż 5 punktów. Chociaż wydaje Ci się, że jesteś gotowy na zmiany, możesz nie być do nich przygotowany psychicznie. Być może nie jesteś na 100% przekonany, że musisz coś zmieniać w tym momencie. Albo nie doceniłeś trudności, jakimi musisz się zmierzyć.

Sam cel (na przykład ograniczenie ilości wypijanego alkoholu) może wydawać się pozytywny, ale rzeczywistość pokazuje rogi (np. Twoje ożywione życie towarzyskie nieodmiennie wiązało się z alkoholem; teraz musisz się wszystkim tłumaczyć, a w dodatku gorzej się bawisz).

Przemyśl swoje oczekiwania. Jedną użytecznych technik jest zastanowienie się, a jeszcze lepiej zanotowanie sobie, jak bardzo męczy Cię obecna sytuacja, jakie masz obawy przed zmianą, co może Ci pomóc, a co przeszkadzać.

2. Strategia

5 punktów lub więcej. Atakujesz problem, mając plan, jak to zmienić – to fantastyczne! Badania wskazują, że ludzie, którzy dokładnie planują swoje działania, punkt po punkcie mają największe szanse na trwałą zmianę.

Ale, jak zapewne wiesz, nawet najlepsze plany mogą okazać się do niczego, jeżeli trzymamy się ich kurczowo, nie zwracając uwagi na zmieniającą się rzeczywistość. Strategom przydaje się pewna elastyczność i umiejętność ponownego przemyślenia taktyki, gdy widzimy, że nie przybliża nas ona do celu.

Mniej niż 5 punktów. Prawdopodobnie wierzysz, że chcieć to móc, a przewidywanie trudności to myślenie negatywne, które osłabia motywację. Jasne, że trzeba czegoś naprawdę mocno chcieć, aby mieć motywację do działania, ale strategia jest niezbędna, by uczynić z tego paliwo napędowe długoterminowej aktywności.

Twój plan to może być nawet kartka z zeszytu, przyczepiona do drzwi lodówki. Istotne jest, aby zawierał w sobie sposoby na przezwyciężenie trudności. Gdy ludzie napotykają na przeszkody, których się nie spodziewali, są bardziej skłonni do rezygnacji z całego przedsięwzięcia. Pomocna jest rozmowa z bliskimi osobami.

Mogą podzielić się z Tobą własnymi przemyśleniami, np. na temat odchudzania, jak się za to zabierali, co im pomagało przezwyciężyć kryzys. Ważne, aby mieć tzw. grupę wsparcia – ludzi, którzy wiedzą, że dzielnie walczysz ze złym nawykiem i nie będą namawiać Cię do „grzechu”.

3. Myślenie perspektywiczne

5 punktów lub więcej. Umiejętność wyobrażenia sobie przyszłej satysfakcji z osiągniętego celu jest niezbędna do utrzymania motywacji. Każdy, kto walczył ze zmianą nawyku, wie, że po początkowym entuzjazmie przychodzą okresy zwątpienia, złości, zniechęcenia, słabości.

Jeżeli umiesz potraktować swoją frustrację jako nieuniknioną przeszkodę na drodze do celu, łatwiej Ci ją znosić.

Mniej niż 5 punktów. Brak wyraźnej perspektywy sprawia, że stajemy się bardziej zależni od chwilowych zachcianek. Przyda Ci się zestaw technik, które pomogą Ci zapanować nad impulsami.

To oczywiście wymaga praktyki, ale od czegoś trzeba zacząć. Za każdym razem, gdy czujesz, że impuls zaraz przejmie kontrolę nad Twoim zachowaniem, spróbuj jakiejś metody przekierowania uwagi. Na przykład policz do dziesięciu, przypomnij sobie jakiś dowcip, idź zrobić herbatę, zagraj w Tetrisa albo znajdź jakiś własny sposób.

Chodzi o to, by się nieco zdystansować od sytuacji i zobaczyć ją w perspektywie jako jedną z wielu, która zaraz stanie się nieistotną przeszłością.

Departament Motywacji MH przypomina

Same dobre chęci nie wystarczą, aby realnie i trwale zmienić coś w naszym życiu. Entuzjazm jest napędem, który łatwo się wypala. Do realizacji postanowień potrzebujemy trzech kluczowych elementów: znajomości siebie (swoich mocnych i słabych stron), umiejętności tworzenia planów oraz myślenia perspektywicznego.

MH 01/12

STRONA 2 z 2

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA