ZOBACZ: 14 zasad gentlamena
Każdy z nas potknął się kiedyś już przy pierwszym kroku. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy wszystkie wyjścia wydają się słuszne. A potem przychodzi jeszcze kolejny krok - nawet gdy już wiesz, co zrobić, pojawia się okazja, by uciszyć swoje sumienie i postąpić zupełnie inaczej. Na przykład wykonać na biurowej kopiarce 80 kopii zaproszeń na występ teatralny Twojej córki albo obmacywać cudzą dziewczynę na imprezie. Cóż, pewnie wiesz, że tak się nie powinno robić, ale z drugiej strony... nikt Cię nie złapie.
Złota zasada: Traktuj innych tak, jakbyś chciał, by inni traktowali Ciebie (nie dotyczy masochistów).
1. Przyzwoity na co dzień
Nie mówimy tu o wielkich dylematach filozoficznych i politycznych naszych czasów. To po prostu szara codzienność. Ludzie na całym świecie ciągle nie doszli do kompromisu w kwestiach wiary, kontroli urodzin czy związków pozamałżeńskich. Jednak zasady decydujące o naszym codziennym zachowaniu wyglądają wszędzie dość podobnie.
Wszyscy chcemy otaczać się ludźmi uprzejmymi, uczynnymi i sprawiedliwymi. Chcemy, by dotrzymywali obietnic, byli prawdomówni i wierni. Cóż z tego, skoro zawsze przychodzi ta chwila, gdy pojawia się szansa, by awansować, zabłysnąć w towarzystwie, nieźle się zabawić lub zaoszczędzić trochę grosza. Wystarczy tylko, że lekko nagniesz te zasady.
2. Patrz śmiało w lustro
Czasem jednak pewnie masz wrażenie, że faceci, którzy postępują w ten sposób, świetnie na tym wychodzą. Chociażby w biurze. Lider Twojego zespołu zachwyca szefa swoimi świetnymi wynikami, które osiąga dzięki temu, że aby coś sprzedać, zrobi wszystko... Dosłownie wszystko. Albo Twój sąsiad, który bez mrugnięcia okiem okłamał żonę, by spędzić piątkowy wieczór ze swoją sekretarką. I jakoś niebo nie wali mu się na głowę, a gdy widziałeś go ostatnio, nie wyglądał na faceta, którego diabeł próbował wciągnąć do wiszącego nad paleniskiem kotła.
Gdy nie wiesz, jak się zachować, na wszelki wypadek zachowaj się przyzwoicie. Antoni Słonimski
I w tym miejscu wrócisz pewnie do pytania, które zadajesz sobie wczesnym rankiem w łazience, patrząc na przygnębioną twarz w lustrze: "Czy ja przypadkiem nie jestem zwykłym frajerem?". Czy warto pracować nad kręgosłupem moralnym - podobnie jak nad swoją karierą czy mięśniami? Ludzie zadawali sobie to pytanie od bardzo dawna, zanim jeszcze w ich domach pojawiły się łazienki i lustra.
PRZECZYTAJ: 30 patentów na życiowy detoks
3. Moralny fast food
Tysiące lat cywilizacji dało nam kilka odpowiedzi. Oto dwie z nich:
1. Wszyscy powinni postępować moralnie. Tak chce religia, ludzka natura lub natura samego wszechświata.
2. Tak jest lepiej dla wszystkich: moralne postępowanie pozwala trwać społeczeństwom z korzyścią dla nas wszystkich.
Komentarze
~Attylla, 2020-12-26 16:21:05
Mens Health, 2009-01-08 17:34:23
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?