Czego o związkach można się nauczyć z „Gry o tron”?

Choć wydawałoby się, że zdrowe relacje międzyludzkie są ostatnim, czego można nauczyć się z tego serialu, postanowiliśmy poczytać między wierszami i wyciągnąć kilka lekcji z siedmiu sezonów „Gry o tron”.

seriale, HBO, Gra o Tron shutterstock.com

Branie za wzór związku par z „Gry o tron” jest jak czerpanie wiedzy rodzicielskiej z „Gwiezdnych Wojen”. Jednak po spuszczeniu zasłony milczenia na gwałty i mizoginizm, jakie pojawiają się w niemal każdym odcinku serialu HBO, wracającego z finałowym sezonem już 14. kwietnia, można wyciągnąć z niego kilka lekcji, jak obchodzić się z kobietami. Szczególnie tak charakternymi jak Matka Smoków.

PRZECZYTAJ TEŻ: 15 zaskakujących teorii spiskowych z Gry o Tron

A coraz więcej badań dowodzi, że szukamy silnych, ambitnych kobiet, które nie ustępują nam poziomem edukacji czy pędem ku karierze. Warto opracować strategię, która pozwoli zachować równowagę pomiędzy w związku między dwojgiem silnych partnerów. Kiedy jednak uda Wam się zawrzeć sojusz, już nikt z zewnątrz Wam nie podskoczy.

1. Obierzcie wspólny cel: Daenerys Targaryen i Jon Snow

via GIPHYIch pierwsze spotkanie nie poszło gładko – ona uważała się za jedyną spadkobierczynię Żelaznego Tronu, on zaś przybywał w glorii pogromcy Boltonów i świeżo obranego Króla Północy. Kiedy jednak zdali sobie sprawę, że po wkroczeniu Armii Umarłych nie będzie już czym władać, postanowili połączyć siły, by zwalczyć wspólnego wroga: ona pozwoliła mu wydobyć smocze szkło ze swoich jaskiń, on w zamian przysiągł jej lojalność. A na koniec był seks w królewskiej kajucie – tak na odreagowanie spotkania z Białymi Wędrowcami. Szkoda tylko, że w całych Siedmiu Królestwach nie znalazło się wcześniej laboratorium badania DNA…

ZOBACZ: 25 patentów na udany związek

Lekcja: Wspólna wizja przyszłości, to podstawa udanego związku. Chcecie mieć kiedyś dzieci? Zamierzacie całe życie spędzić w mieście, czy też wynieść się na wieś? Marzycie o wydawaniu oszczędności na podróże czy zbieracie na wspólny dom? To kwestie, o które może rozbić się nawet poważny związek. Określcie więc swoich życiowych Białych Wędrowców (dom, dzieci, kariera) i ustalcie, czy trzymacie wobec nich wspólny front. Khaleesi i Jon zgodzili się na spore kompromisy, żeby wspierać nawzajem swoje indywidualne dążenia, ale dzięki temu umocnili też wspólny sojusz, gotowi pokonać każdą armię, która wyjdzie im naprzeciw.

2. Przerwij toksyczną relację: Cersei i Jaime Lannisterowie

via GIPHYTe bliźnięta tworzą iście upiorną parę i w duecie są gotowi do prawdziwych podłości. W końcu kto normalny spycha z okna wieży dziecko albo bzyka się zaraz obok ciała tragicznie zmarłego syna? A przecież z dala od Cercei Jamie jest całkiem równym gościem. I choć nieraz próbował z nią zerwać to, jak to w toksycznym związku, zawsze w końcu wracał w objęcia siostry.

ZOBACZ: Kim był ojciec Jona Snowa?

Lekcja: Toksyczne relacje są zazwyczaj odzwierciedleniem wzoru, jaki widziało się w związku rodziców. W domu rodzinnym mógł być problem z agresją, alkoholem albo całe spektrum innych nieprawidłowości. A mimo to dążenie do tego poczucia „domu” sprawia, że trudno jest przestać powielać wzorce wyniesione z dzieciństwa. Musisz przerwać ten krąg i zazwyczaj wymaga to wizyty u terapeuty, który zdecyduje, czy czaka was terapia dla par, czy też lepiej prowadzić Was osobno.

3. Nawet małe kłamstewka mogą Cię pognębić: Peyter Baelish i Sansa Stark

via GIPHY

Baelish, aka Littlefinger, próbował zdobyć zaufanie Sansy, przekonując ją, że wszyscy inni knują przeciwko niej. Jak się jednak okazało, jego rycerskość była kalkulowanym na zimno politycznym posunięciem, a jedyną kobietą, którą naprawdę kochał, pozostała matka Sansy, Catelyn.

Lekcja: Suma małych grzeszków z każdego może zrobić Littlefingera. Nieuczciwość zaczyna się od białych kłamstw i niedopowiedzeń, które z czasem pociągają za sobą coraz większe oszustwa. A kiedy już wyjdzie na jaw, że ukrywałeś coś przed swoją drugą połówką, módl się, żeby w pobliżu była jej wytrenowana w zabijaniu siostra, bo szybka śmierć może być wtedy najlepszym, co Cię czeka. Kiedy raz nadużyjesz czyjegoś zaufania, już zawsze będzie ono nadwyrężone, a pozbawiona poczucia bezpieczeństwa kobieta potrafi zamienić wspólne życie w piekło. Nie próbuj kombinować za jej plecami, bo to zawsze wychodzi na jaw.

4. Nie zgadzaj się na wszystko: Melisandra i Stannis Baratheon

via GIPHY

W pewnym sensie, Melisandre i Stannis stanowili dobraną parę. Nikt bardziej niż ona nie wierzył, że to on jest prawowitym królem Westeros, przeznaczonym do władania Siedmioma Królestwami. Świetnie jest mieć tak wspierającego partnera. Tyle że oprócz wsparcia Stannis dostał też od Melisandre kilka kiepskich rad, z czego zdecydowanie najgorszą było namówienie go na spalenie żywcem jedynej córki. Uległość ma swoje granice.


Lekcja: Jedynym sposobem na przesadnie kontrolującą partnerkę jest ufanie własnemu zdaniu i stawianie wyraźnych granic. Nie daj sobie wmówić, że jej zdanie jest Twoim zdaniem. Pamiętaj, że koniec końców to Ty będziesz odpowiedzialny za podjętą decyzję – nie ktoś, kto Cię do jej podjęcia namówił. Fajnie jest pod wpływem drugiej osoby poszerzać swój światopogląd i czasem zmieniać opinię, jednak nie można mylić tego z emocjonalną manipulacją.

Poleganie w pełni na zdaniu partnera sprawia, że w końcu nie umiesz sam podjąć żadnej decyzji, tracisz swoją autonomiczność. Jeśli więc Twoja ukochana naciska, żebyś zrobił coś, co wydaje Ci się złe albo przerażające (jak spalenie córki na stosie), po prostu powiedz nie.

5. Przestań gadać i w końcu jej posłuchaj: Daenerys Targaryen i Khal Drogo

via GIPHY

Na początku ich relacja wyglądała jak z horroru: Drogo zgwałcił ją w noc poślubną, a później traktował jak niewolnicę. Był arogancki, agresywny i po prostu straszny. O dziwo, z upływem czasu ich małżeństwo zaczęło być całkiem udane. A to dzięki temu, że umięśniony i groźny wódz Dorthraków zaczął w końcu słuchać swojej Khaleesi. To ona przekonała go, że wspólnie mogą sięgnąć po Żelazny Tron i że jeśli pozwoli jej przejąć inicjatywę w łóżku, nie będzie zawiedziony.

DLA DOCIEKLIWYCH: Kim jest ojciec Jona Snowa?

Lekcja: Kobiety marzą o facecie, który ich wysłucha, zrozumie i czasem przyzna się do błędu. Nawet taki twardziel jak Khal Drogo ulepszył swój związek, pokazując żonie czulszą stronę. I choć takie odsłonienie się bywa przerażające, naprawdę umacnia relację. Poświęć trochę własnego czasu, żeby zapytać, co jej chodzi po głowie albo czym się martwi. A kiedy już Ci powie, nie oceniaj jej ani nie próbuj na siłę rozwiązać jej problemu. Zamiast tego okaż, że rozumiesz jej punkt widzenia i ją wspierasz. A czasem posłuchaj też, co radzi Tobie. Mądra kobieta może uczynić Cię silniejszym – intelektualnie, emocjonalnie i w każdy inny sposób. Jeśli tylko jej na to pozwolisz.

Zobacz również:
REKLAMA