Czego naprawdę boją się mężczyźni?

Teoretycznie prawdziwy facet nie boi się niczego. Teoretycznie. Zobacz, czego najbardziej boją się inni, sprawdź, czy Ty też masz jakąś fobię, i pokonaj swój strach. W grupie raźniej. 

Czego naprawdę boją się mężczyźni? shutterstock.com
fot. shutterstock.com

19% facetów przyznaje się, że byli w życiu co najmniej raz tak przerażeni, że bali się, iż przypłacą to zawałem serca. Wielu z nich było przerażonych, ponieważ sądzili, że właśnie mają zawał serca.

37% - Więcej niż co trzeci facet boi się, że linia jego włosów zacznie się cofać wcześniej niż stanie się to dla niego obojętne. Prawdopodobnie ci panowie nie słyszeli o minoxidilu, który całkiem skutecznie powstrzymuje łysienie.

ZOBACZ: 8 głównych strachów współczesnego faceta...

46% facetów twierdzi, że sam widok lekarza, do którego chodzą, napawa ich strachem. Taki strach nie jest niczym dziwnym, bo skoro już przyszedłeś do lekarza, to czegoś się boisz. Oczywiście najbardziej ponurej diagnozy, ale często również mniej poważnych rzeczy, np. tego, że dowiesz się, iż np. nie będziesz jednak mógł wziąć udziału w maratonie.

11% facetów uważa, że spotkanie z laleczką Chucky byłoby straszniejszym przeżyciem niż stawienie czoła każdemu innemu czarnemu charakterowi. Być może dlatego, że jako chłopcy nie zdążyli się zaprzyjaźnić z realistycznymi lalkami i wszystko, co jest większe od żołnierzyka lub ludzika z klocków Lego, wydaje im się nienaturalne. A może dlatego, że nienaturalne jest wplatanie dziecięcej zabawki w okrutny świat zbrodni.

26% facetów w dzieciństwie nie potrafiło zasnąć w ciemnościach. Niemal wszystkie dzieci (około 90%) czegoś się boją. Apogeum lękliwości przypada na 7. rok życia. Później już boimy się coraz mniej.

PRZECZYTAJ: 11 sytuacji, których normalny facet powinien się bać

3% – taki odsetek mężczyzn wciąż chce spać przy włączonym świetle. I nie chodzi tu o tych, którzy po prostu wolą widzieć swoją partnerkę. Mowa o tych, którzy nie lubią ciemności, gdy zasypiają – niezależnie od tego, z kim. Jeśli należysz do grupy światłolubnych, możesz spróbować domowej terapii behawioralno-poznawczej: najpierw pomyśl, że lęk nie ma uzasadnienia, a później wyłączaj światło na kilka minut i codziennie wydłużaj o minutę.

 

Czego naprawdę boją się mężczyźni? shutterstock.com
fot. shutterstock.com

18% ojców twierdzi, że dzień narodzin dziecka był najstraszniejszym dniem w ich życiu.

13% facetów twierdzi, że często śni im się, że wypadają im zęby. Być może dlatego dentofobia (lęk przed dentystą) zajmuje 4. miejsce na liście najczęstszych fobii u facetów. Ty również na to cierpisz? Poszukaj gabinetu, w którym dentysta używa podtlenku azotu. Taka sedacja wziewna sprawi, że się rozluźnisz i zabieg będzie Cię raczej śmieszył, niż straszył. Boleć też nie będzie.

14% facetów boi się utraty pracy. Ten lęk jest jak najbardziej uzasadniony i trochę nas dziwi, że boi się tego tak niewielu. Bo strata pracy to problem, który może – oprócz stałych dostaw pieniędzy – pozbawić Cię też zdrowia.

10 % z nas postrzega życie jako źródło nieszczęścia, w związku z czym nie może funkcjonować bez wspomagania się tabletkami przeciwlękowymi.

27% przyznaje, że zdarzyło im się w życiu śmiertelnie bać o swoje zdrowie. Nie udało się ustalić, jaki odsetek to miłośnicy sportów ekstremalnych.

10% mężczyzn obawia się, że ich sześciopak zniknie bez śladu. A pozostałe 90%? Prawdopodobnie nie mają nic do stracenia. 

 

Czego naprawdę boją się mężczyźni? shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Strach z bliska

1. Czy to zwykły strach, czy atak paniki?

Około 100 tysięcy Polaków doświadcza ataków paniki spowodowanych sytuacjami, które u innych nie wzbudzają aż takiego strachu. Jeśli zdarza Ci się, że bez wyraźnej zewnętrznej przyczyny nagle przyspiesza Ci oddech, serce również galopuje, pocisz się w kilka sekund, masz spięte mięśnie – to właśnie może być atak paniki. Żeby wrócić do normalnego stanu, postaraj się wstrzymać oddech albo zacznij oddychać w złożone dłonie. Hiperwentylacja (nadmierna częstotliwość oddechów) zmniejsza ilość dwutlenku węgla we krwi i tylko pogarsza sprawę.  

2. Naucz się prezentować

Przed wystąpieniem publicznym warto poćwiczyć. Weź smartfona i ustaw kamerę tak, by na ekranie widzieć swoją twarz. Zacznij nagrywać, począwszy od przywitania się. Obejrzyj nagranie, skupiając się na tym, co podczas przywitania zrobiłeś dobrze. Następnie nagraj kolejny krótki fi lmik z fragmentem wystąpienia. Potem nagraj następny. I tak kolejno, aż do końca wypowiedzi. Ten prosty trik podniesie Twoją pewność siebie i pomoże uporządkować prezentację: poczujesz się pewniej, gdy zamiast kamery będą przed Tobą ludzie. 

 

REKLAMA