Cywil w strefie walki - jak przetrwać?

Co zrobić, gdy wokół zaroi się od żołnierzy, niebo poczernieje od samolotów i śmigłowców, a smartfony przestaną łączyć się z siecią?

wojna, preppersi Shutterstock.com

Uciekaj

Jeśli tylko czujesz, że coś się święci, uciekaj. Nie martw się o dobra doczesne. Zostaw dom i dobytek bez sentymentów. Twoje życie jest najważniejsze. Jeśli nie możesz uciec daleko, przynajmniej wyjedź z miasta. To tam będzie najwięcej żołnierzy, najwięcej walk i najmniejsze szanse na żywność. Uciekając, unikaj głównych traktów. One będą na pewno zablokowane: wybieraj drogi lokalne lub nawet polne. Jeśli nie masz samochodu, weź rower. Jeśli wojna Cię zaskoczy, to...

Zgromadź zapasy

Pierwszy dzień wojny to ostatni dzwonek na zrobienie zapasów. Później sklepy będą zamknięte, a żywność rozkradziona. Ta sytuacja może potrwać kilka tygodni, więc zdobądź jak najwięcej pożywienia, ile tylko zdołasz.

SPRAWDŹ SIĘ: Co ty wiesz o II wojnie światowej [poziom ekspert]

Nie wychodź po zmroku

Na terenach walk noc to czas na zwiad. Jeśli żołnierze Cię zauważą, mogą uznać za zagrożenie i zabić, zanim zdołasz wyjaśnić, że jesteś cywilem.

Nie strasz

Pamiętaj, że żołnierze są przerażeni podobnie jak Ty. Tylko że oni mają broń. Dlatego jak ognia unikaj kontaktu z uzbrojonymi ludźmi, a gdy uniknąć się nie da, rób wszystko, żeby nie poczuli się zagrożeni. Bo wtedy Cię zabiją.

Przeczytaj też: Preppersi - jak przetrwać kataklizm?

Żadnych militariów

Nawet jeśli dotychczas uwielbiałeś styl militarny, zrezygnuj z niego. Elementy wojskowego kamuflażu mogą zasugerować, że stanowisz zagrożenie. Skoro jesteś cywilem, noś się jak cywil.

Szukaj kumpli

Łącz się w grupy. Przez pewien czas handlu nie będzie, więc musisz się nastawić na życie bez zakupów. Wówczas przydają się sieci, np. z sąsiadami. Zawsze ktoś ma czegoś więcej, a ktoś inny mniej. Np. Ty masz więcej wody, a Twój sąsiad jedzenia. Dzieląc się zasobami, przetrwacie dłużej. W grupie łatwiej się też obronić przed atakiem innych zdesperowanych cywili.

Przygotuj schron

Na wypadek ostrzału artyleryjskiego lub bombardowania przygotuj w piwnicy schron. Znieś tam trochę zapasów i źródło światła. Wybierz piwnicę, z której są co najmniej dwa wyjścia, na wypadek zasypania jednego gruzem.

Ustępuj

Facet z bronią ma zawsze rację. Nie stawiaj się, nie negocjuj, nie próbuj przekonać. Rób, co Ci każe.

SPRAWDŹ SIĘ: Test wiedzy o II wojnie światowej [trudny!]

REKLAMA