[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.6

Cywil w strefie walki - jak przetrwać?

Co zrobić, gdy wokół zaroi się od żołnierzy, niebo poczernieje od samolotów i śmigłowców, a smartfony przestaną łączyć się z siecią?

wojna, preppersi

Uciekaj

Jeśli tylko czujesz, że coś się święci, uciekaj. Nie martw się o dobra doczesne. Zostaw dom i dobytek bez sentymentów. Twoje życie jest najważniejsze. Jeśli nie możesz uciec daleko, przynajmniej wyjedź z miasta. To tam będzie najwięcej żołnierzy, najwięcej walk i najmniejsze szanse na żywność. Uciekając, unikaj głównych traktów. One będą na pewno zablokowane: wybieraj drogi lokalne lub nawet polne. Jeśli nie masz samochodu, weź rower. Jeśli wojna Cię zaskoczy, to...

Zgromadź zapasy

Pierwszy dzień wojny to ostatni dzwonek na zrobienie zapasów. Później sklepy będą zamknięte, a żywność rozkradziona. Ta sytuacja może potrwać kilka tygodni, więc zdobądź jak najwięcej pożywienia, ile tylko zdołasz.

REKLAMA

Nie wychodź po zmroku

Na terenach walk noc to czas na zwiad. Jeśli żołnierze Cię zauważą, mogą uznać za zagrożenie i zabić, zanim zdołasz wyjaśnić, że jesteś cywilem.

Nie strasz

Pamiętaj, że żołnierze są przerażeni podobnie jak Ty. Tylko że oni mają broń. Dlatego jak ognia unikaj kontaktu z uzbrojonymi ludźmi, a gdy uniknąć się nie da, rób wszystko, żeby nie poczuli się zagrożeni. Bo wtedy Cię zabiją.

Przeczytaj też: Preppersi - jak przetrwać kataklizm?

Żadnych militariów

Nawet jeśli dotychczas uwielbiałeś styl militarny, zrezygnuj z niego. Elementy wojskowego kamuflażu mogą zasugerować, że stanowisz zagrożenie. Skoro jesteś cywilem, noś się jak cywil.

Szukaj kumpli

Łącz się w grupy. Przez pewien czas handlu nie będzie, więc musisz się nastawić na życie bez zakupów. Wówczas przydają się sieci, np. z sąsiadami. Zawsze ktoś ma czegoś więcej, a ktoś inny mniej. Np. Ty masz więcej wody, a Twój sąsiad jedzenia. Dzieląc się zasobami, przetrwacie dłużej. W grupie łatwiej się też obronić przed atakiem innych zdesperowanych cywili.

Przygotuj schron

Na wypadek ostrzału artyleryjskiego lub bombardowania przygotuj w piwnicy schron. Znieś tam trochę zapasów i źródło światła. Wybierz piwnicę, z której są co najmniej dwa wyjścia, na wypadek zasypania jednego gruzem.

Ustępuj

Facet z bronią ma zawsze rację. Nie stawiaj się, nie negocjuj, nie próbuj przekonać. Rób, co Ci każe.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij