[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Ciekawostki MH: kawa przyspiesza metabolizm

Eksperci MH pochylają się nad sprawami, które spędzają sen z powiek naszym Czytelnikom. Jak zwykle rzeczowo i bez owijania w bawełnę.

Kawa a defekacja Poranna kawa nie tylko postawi Cię na nogi - równie szybko zagoni Cię do toalety.
Dlaczego po kawie chce mi się iść do ubikacji?

Odpowiedź: Badania wykazały, że kawa u mniej więcej 30% osób wywołuje nieodpartą ochotę udania się w ustronne miejsce. Około czterech minut po wypiciu małej lub dużej czarnej kawa zaczyna stymulować końcową część jelita grubego. Nie do końca znamy mechanizm tego procesu. Uczeni sądzą, że kawa zwiększa wydzielanie dwóch hormonów: gastryny i cholecystokininy, odpowiedzialnych za perystaltykę jelit i przyspieszone trawienie.

REKLAMA

Ile kalorii tracę, siadając na tronie?

Odpowiedź: Teoretycznie zero, chociaż pewnie jakieś tam kalorie spalasz, napinając mięśnie brzucha. Jelito cienkie jest tak sprytnie skonstruowane, żeby wyciągnąć całą energię z tego, co zjadłeś. Kalorie wydobyte z pokarmu albo są spalane, albo przechowywane jako zapas w postaci tłuszczu.

System przechwytywania kalorii jest bardzo wydajny i u zdrowego człowieka ma niewielkie straty. Niestety, czasami zdarza się tzw. biegunka tłuszczowa, która może być objawem wielu chorób lub zażywania środków na odchudzanie. Stolce są wówczas gładkie, błyszczące, trudne do spłukania i wyjątkowo brzydko pachną. Gdy masz biegunkę tłuszczową, istotnie tracisz za każdym razem kilkaset kalorii.

Dlaczego starzy ludzie tak dziwnie pachną?

Odpowiedź: Wg PLOS ONE, ludzie są w stanie w miarę precyzyjnie określić wiek osoby tylko po jej naturalnym zapachu. „Starzy ludzie częściej niż młodzi zapadają na choroby, np. nerek czy wątroby, które sprawiają, że zwiększa się ilość toksyn w organizmie. Z wiekiem może się też zwiększać zakwaszenie organizmu” – wyjaśnia dr William Dale, geriatra z University of Chicago.

Przyczyną może być także częstsza niż u młodych cukrzyca. Nadmiar cukru we krwi zwiększa ryzyko zakażeń grzybicznych, które również niezbyt przyjemnie pachną. Twoja babcia czy dziadek mogą nie zdawać sobie sprawy ze swojej otoczki zapachowej, bo z wiekiem osłabia się też węch. Jeśli więc zauważysz, że ktoś Ci bliski zaczyna inaczej pachnieć, zasugeruj mu wizytę u lekarza. 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij