Ciekawostki MH: kawa przyspiesza metabolizm

Eksperci MH pochylają się nad sprawami, które spędzają sen z powiek naszym Czytelnikom. Jak zwykle rzeczowo i bez owijania w bawełnę.

Kawa a defekacja shutterstock.com
Poranna kawa nie tylko postawi Cię na nogi - równie szybko zagoni Cię do toalety.

Dlaczego po kawie chce mi się iść do ubikacji?

Odpowiedź: Badania wykazały, że kawa u mniej więcej 30% osób wywołuje nieodpartą ochotę udania się w ustronne miejsce. Około czterech minut po wypiciu małej lub dużej czarnej kawa zaczyna stymulować końcową część jelita grubego. Nie do końca znamy mechanizm tego procesu. Uczeni sądzą, że kawa zwiększa wydzielanie dwóch hormonów: gastryny i cholecystokininy, odpowiedzialnych za perystaltykę jelit i przyspieszone trawienie.

Ile kalorii tracę, siadając na tronie?

Odpowiedź: Teoretycznie zero, chociaż pewnie jakieś tam kalorie spalasz, napinając mięśnie brzucha. Jelito cienkie jest tak sprytnie skonstruowane, żeby wyciągnąć całą energię z tego, co zjadłeś. Kalorie wydobyte z pokarmu albo są spalane, albo przechowywane jako zapas w postaci tłuszczu.

System przechwytywania kalorii jest bardzo wydajny i u zdrowego człowieka ma niewielkie straty. Niestety, czasami zdarza się tzw. biegunka tłuszczowa, która może być objawem wielu chorób lub zażywania środków na odchudzanie. Stolce są wówczas gładkie, błyszczące, trudne do spłukania i wyjątkowo brzydko pachną. Gdy masz biegunkę tłuszczową, istotnie tracisz za każdym razem kilkaset kalorii.

Dlaczego starzy ludzie tak dziwnie pachną?

Odpowiedź: Wg PLOS ONE, ludzie są w stanie w miarę precyzyjnie określić wiek osoby tylko po jej naturalnym zapachu. „Starzy ludzie częściej niż młodzi zapadają na choroby, np. nerek czy wątroby, które sprawiają, że zwiększa się ilość toksyn w organizmie. Z wiekiem może się też zwiększać zakwaszenie organizmu” – wyjaśnia dr William Dale, geriatra z University of Chicago.

Przyczyną może być także częstsza niż u młodych cukrzyca. Nadmiar cukru we krwi zwiększa ryzyko zakażeń grzybicznych, które również niezbyt przyjemnie pachną. Twoja babcia czy dziadek mogą nie zdawać sobie sprawy ze swojej otoczki zapachowej, bo z wiekiem osłabia się też węch. Jeśli więc zauważysz, że ktoś Ci bliski zaczyna inaczej pachnieć, zasugeruj mu wizytę u lekarza. 

REKLAMA