REKLAMA

Carl Lewis: Arogancją możesz wygrać

Gdy jesteś świadom swoich możliwości, daruj sobie skromność. Ruszaj naprzód i zdobądź szczyt - mówi Carl Lewis. Zdobywca 4 medali podczas olimpiady w 1984 roku zawsze wiedział, czego chce i jak to zdobyć. Mistrz opowiada o ambicji i osiągnięciach.

Bundeep Singh
fot. Bundeep Singh
O duchu walki

Dla mnie oznacza to przede wszystkim szacunek dla moich rywali. Myślę, że jest to problem wielu sportowców - brak szacunku dla innych zawodników. A przecież wszyscy chcą wygrywać. Osiągniesz najlepszy rezultat, jeśli skupisz się na tym, co sam umiesz robić najlepiej, nie myśląc o tym, że ktoś biegnie obok, skacze przez tę samą poprzeczkę. Motywacja z zewnątrz nie jest potrzebna. Powinna ona pochodzić z Twojego wnętrza.

O przywództwie

Przywódcą staje się ten, kto jest gotów przyjąć na siebie całą odpowiedzialność. Chodzi o to, żeby głośno mówić o tym, w co się wierzy, i odważnie tego bronić. Jeśli coś robisz lub mówisz, trzymaj się tego. A jeśli podjąłeś błędną decyzję, powiedz głośno: "Pomyliłem się".

Jeśli chcesz coś zrobić dobrze, musisz mieć w sobie nieco pychy, musisz wiedzieć, że zrobisz coś najlepiej.

O wyróżnianiu się

Co powoduje, że się wyróżniam? Po prostu chcę być najlepszy, niepokonany. Zawsze chciałem. Niektórzy ludzie odpuszczają i godzą się ze swoim losem. Mnie się to nigdy nie zdarzyło. Zawsze próbowałem coś zmienić. Jeśli coś nie było warte mojej akceptacji, próbowałem coś z tym zrobić.

O motywacji

Największą motywacją jest moja potrzeba osiągania sukcesu. Jestem zmotywowany, by być możliwe najlepszym. Inną motywacją jest bezpieczeństwo finansowe. Ale najważniejszy jest fakt, że znam swoje możliwości. Ta wiedza powoduje, że wspinam się na ich szczyty. Warto też otaczać się takimi ludźmi, jak Ty - pełnymi werwy, skupionymi na sukcesie.

REKLAMA

O arogancji
Jestem zadufany w sobie. Byłem bardzo, ale to bardzo arogancki. Chodzi o to, by wiedzieć, kim się jest i być siebie pewnym. Jeśli chcesz coś zrobić dobrze, musisz mieć w sobie nieco pychy, musisz wiedzieć, że zrobisz coś najlepiej. Niestety, większość ludzi nie wierzy w swoje zdolności. Dlatego gdy widzą kogoś, kto mówi, że wierzy w siebie, od razu mówią: "O Boże, co za bufon". Czy to znaczy, że nie mogę wierzyć, że jestem w stanie zdobyć 4 złote medale, a potem to zrobić? Cóż za arogancja! Ludzie negatywnie odbierają to słowo. Tymczasem arogancja to forma wiary w siebie.

O wyznaczaniu celów

Gdybym myślał tylko o medalach, skończyłbym karierę już w Los Angeles. Ale to był jedyny moment, gdy zależało mi na medalach, naprawdę. Poza tym zawsze interesował mnie tylko bieżący rok. Mówiłem "OK, to co robimy w tym roku? Co zrobimy za rok?". I starałem się być najlepszy co roku.

O porażce

Gdy szło mi gorzej, analizowałem przyczyny porażki. Analiza to klucz do zrozumienia porażki. Czasem na torze obok biegł ktoś szybszy. Bywało, że miałem gorszy dzień, z tym można dać sobie radę. Nie warto zrzucać winy na innych. Przecież wiem, że mogę wygrywać, więc gdy przegrywałem, pytałem sam siebie: "Co zrobiłem nie tak?".

O zwycięstwie

Ludzie myślą, że po zwycięstwie nic już się nie liczy. A to przecież dopiero początek. Jeśli zwyciężyłeś w wyścigu, w którym pobiegłeś na 7 (w skali od 1 do 10), następnym razem musisz pobiec jeszcze lepiej. Cały czas musisz pracować nad strategią, przygotowywać się. Pomaga w tym współzawodnictwo.

 

3 RADY CARLA LEWISA:

  • Planuj: najbliższych 10 dni, 10 miesięcy, 10 lat - będziesz gotowy na wszystko.
  • Wyluzuj: stres nie pomaga. Przestań przejmować się wszystkim i wszystkimi.
  • Szanuj innych: doceń wysiłek swoich konkurentów. Im też zależy na zwycięstwie.

 

MH 11/2007

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA