Być jak Donald Trump

Co? Nie chciałbyś? Śmiej się, śmiej. Ale tak się składa, że to Donald Trump stoi na czele największego mocarstwa na kuli ziemskiej i dzierży przycisk do broni nuklearnej. On, a nie jakiś subtelny intelektualista z ładniejszą fryzurą. 

Donald Trump
Nie pozwól swoim cennym myślom rozpraszać się. 

Ci, których denerwuje Donald Trump, uparcie nie chcą zauważyć jednego – on jest jak postać z amerykańskiego snu. Jakby wyszedł prosto z tych popularnych poradników sukcesu, z których nabijają się wszyscy nieudacznicy świata. A on dzięki swojej niewiarygodnej pewności siebie i niespożytej energii, a także talentowi do porywania ludzi zgarnął całą pulę. Chyba warto się przyjrzeć, jak to zrobił, prawda?

REKLAMA

Cokolwiek o nim nie powiedzieć, ma facet rozmach i fantazję. Jego konsorcjum Th e Trump Organization zarządza ponad 500 firmami w najróżniejszych branżach. Ma na całym świecie nieruchomości warte prawie 4 mld dolarów. Był właścicielem agencji modelek oraz firmy organizującej konkursy piękności: Miss Universe, Miss USA i Miss Teen USA (pierwsza lekcja biznesu: połączyć zarabianie z pasją).

Produkował z sukcesem program telewizyjny „Praktykant”, w którym sam występował. Brakuje miejsca, żeby wyliczyć wszystkie jego przedsięwzięcia, ale jedno jest pewne: jak sobie coś postanowi, to raczej to osiąga.

Zbuduj mentalny firewall

Trzeba mieć gigantyczną umiejętność koncentracji, aby oprzeć się zewnętrznym wpływom, tak by nie zakłócały naszego kreatywnego strumienia świadomości. Profesor psychologii biznesu Fiona Dent, autorka wydanej u nas książki „Wywieranie wpływu. Umiejętności i techniki przydatne do osiągnięcia sukcesu w biznesie”, wie, jak nie dać się wybić z kursu ani innym ludziom, ani emocjom.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 9 lekcji życia Baracka Obamy

„Kiedy pracujesz, liczy się tylko zadanie, które masz przed sobą. Ignoruj wszystko, co nie ma związku z Twoim celem” – pisze Dent. I pamiętaj, że nie musisz wszystkiego robić sam. Miej świadomość swoich ograniczeń. Doskonała znajomość mocnych i słabych stron sprawi, że wiesz, w którym momencie zwrócić się o pomoc. Wizjoner nie musi zajmować się drobiazgami. Donald Trump z pewnością nie jest drobiazgowy. 

REKLAMA

REKLAMA

Donald Trump
Zanim wszyscy zaczną się tobą zachwycać, najpierw ty sam musisz być zachwycony sobą. 

Pozyskaj ich

Lojalni współpracownicy to 80% sukcesu. Lojalni podwładni to ponad 90%. Zobacz, jak zdobyć przychylność ludzi, nawet wtedy, gdy nie zamierzasz płacić im jakichś wygórowanych stawek.

REKLAMA

1. Interesuj się

Zawsze poświęcaj więcej czasu na słuchanie niż na mówienie. Zadawaj dużo pytań, bo w ten sposób zachęcasz zespół do otwartości i okazujesz empatię. A przy okazji dowiadujesz się mnóstwa informacji, które prędzej czy później Ci się przydadzą.

2. Doceniaj

Zawsze zauważaj sukcesy, osiągnięcia i wkład pracy zespołu. Doceń to głośno i wyraź uznanie. Specjaliści od zarządzania już dawno zauważyli, że pochwała działa na pracowników lepiej niż podwyżka, motywując ich do jeszcze większego zaangażowania.

3. Pytaj

Zanim podejmiesz jakąś istotną decyzję, najpierw wypytaj współpracowników, co o tym sądzą, i uwzględnij ich w swojej decyzji. W ten sposób pokazujesz, że liczysz się z nimi, a z kolei oni będą się bardziej utożsamiać z Twoimi decyzjami.

CECHA ZWYCIĘZCÓW: Upór

Zaprezentuj się

Aby mieć po swojej stronie elektorat, inwestorów czy zwykłych klientów, musisz ich porwać swoją przemową. Dlatego opracowanie atrakcyjnej prezentacji jest kluczowe. Trump może sobie pozwolić na najdroższych specjalistów, a my możemy zajrzeć za kulisy tego teatru.

1. Scenariusz

Być może wydaje Ci się, że masz charyzmę. Ale nawet jeżeli masz rację, to nie wyobrażaj sobie, że możesz tak sobie stanąć przed słuchaczami i mówić. Aby wypaść błyskotliwie, musisz wszystko drobiazgowo przygotować, nawet anegdoty i przerwy.

2. Prezencja

Prezencja nie jest wrodzona. To coś, czego ludzie muszą się dopiero nauczyć. Stań wyprostowany naprzeciwko słuchaczy, staraj się złapać z nimi kontakt wzrokowy, mów wolno, wyraźnie i z przekonaniem. Nie tłumacz się i nie przepraszaj.

3. Słuchacz

Niezależnie od tego, jaki temat poruszasz, staraj się przedstawić go z perspektywy słuchaczy, a nie swojej – to będzie dla nich znacznie bardziej interesujące. W końcu przecież chcesz pokazać, że robisz coś dobrego dla innych, prawda?

4. Opowieść

Dobra prezentacja musi mieć swoją narrację, tak jak dobrze opowiedziana historia. Fakty pobudzają ludzi do myślenia, ale to emocje sprawiają, że nabierają oni motywacji, aby ruszyć z miejsca i coś zrobić. 

REKLAMA

Donald Trump
Twoja prezentacja powinna zapadać ludziom w pamięć. 

Rób wrażenie

Niezależnie od tego, czy jesteś prezydentem najpotężniejszego kraju na świecie, czy młodym, ambitnym pistoletem, który dopiero zaczyna karierę, ważne jest, aby ubranie miało taki sam ciężar gatunkowy, jak te ważne raporty polityczne (biurowe). Analiza opublikowana w „Psychology Today” wykazała, iż elegancki, klasyczny, pasujący do okazji strój sprawia, że inni postrzegają nas jako bardziej kompetentnych, pewnych siebie, dynamicznych i skutecznych. Zobacz, jak zrobić wrażenie.

REKLAMA

1. Marynarka

Nie może być ani za ciasna, ani za szeroka. Zwróć szczególną uwagę na dopasowanie w ramionach oraz długość. Powinna zakrywać większą część pośladków bądź dzielić sylwetkę na pół. To tworzy właściwe proporcje.  

2. Materiał

Najlepiej postawić na kolor szary lub granatowy – będzie wtedy bardziej uniwersalny. Unikaj tworzyw sztucznych. Znawcy radzą wełnę o średniej gramaturze (około 290 g).  3

3. Klapy

Jeżeli jesteś dużym, barczystym facetem, wybieraj marynarki o szerokich klapach (8-11 cm). Do szerokich klap pasuje szerszy krawat i węzeł. Przy szczuplejszej fi gurze wybieraj węższe klapy. Ważne, aby idealnie przylegały do klatki piersiowej.  

4. Rękawy

Powinny się kończyć około 2 cm powyżej przegubu, tak by wystawał z nich ok. 2,5-centymetrowy fragment mankietu koszuli. 05/ Nogawki i buty Spodnie o szerokości 18-21 centymetrów powinny z przodu dotykać buta, a nie opierać się na nim. Z butów najbezpieczniejsze są klasyczne oksfordy.

DLA AMBITNYCH: Porady milionerów

Wiara w siebie

Trump może i ma mnóstwo wrogów, ale w swojej głowie on jest przywódcą całego świata, trzymającym walizkę z nuklearnym kodami. Podpowiadamy, jak wspiąć się na wyżyny wiary w siebie.

1. Zrób listę

Twój umysł najbardziej lubi, gdy zjawiska, z którymi się styka, zgadzają się z jego przekonaniami. To się nazywa zjawisko „samopotwierdzającej się hipotezy”. Notuj swoje sukcesy, a osłabisz potrzebę szukania samopotwierdzenia na zewnątrz.

2. Postura

Przyjmowanie tej charakterystycznej pozycji – proste plecy, broda lekko uniesiona, nogi rozstawione na szerokość bioder i dłonie oparte na biodrach – według naukowców podnosi poziom testosteronu. Nie bez przyczyny nazywają to „postawą mocy”.

3. Zbuduj drużynę

Na naszą postawę ogromny wpływ mają ludzie, którymi się otaczamy. Dlatego bądź jak wytrawny selekcjoner – pesymistów i marudów odrzucaj, wybieraj pozytywnych i optymistycznych. Gdy prosisz ich o feedback, to masz pewność, że Cię nie zdołują.

4. Wizualizuj

Wyobrażanie sobie, jak inni ludzie chwalą Cię, entuzjastycznie tworzy nowe połączenia w mózgu w obszarach odpowiedzialnych za obraz własnej osoby. Wyobrażanie sobie klęski swoich wrogów poprawia humor. Zawsze to lepsze niż nocne boje na Twitterze.

5. Selekcja informacji

Badania wskazują, że ludzie zapamiętują głównie informacje z początku i końca wypowiedzi. Gdy mówisz o sobie (a musisz być szczery z jakiegoś powodu), konstruuj wypowiedzi jak kanapkę – z góry i z dołu superlatywy, a w środku możesz upchnąć te mniej ciekawe informacje.

REKLAMA

REKLAMA

Poklep się po plecach

Gratulacje – postępując zgodnie z naszym przewodnikiem, staniesz się Donaldem Trumpem w swojej pracy, w towarzystwie i w siłowni. Zdobędziesz niezbędne narzędzia do budowania lepszej przyszłości nie tylko dla siebie, ale także dla tych cieniasów pod Tobą. Twoja siła bierze się z gotowości do walki o zwycięstwo za wszelką cenę – dokładnie tak jak Donald.

REKLAMA

Oto Twój trzypunktowy plan, dzięki któremu pokonasz każdą przeszkodę. Zapożyczyliśmy go od Scotta Hanna, legendarnego brytyjskiego trenera kadry olimpijskiej w gimnastyce artystycznej, lekko go modyfikując. Po pierwsze, musisz [1] wyobrazić sobie perfekcyjnie, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Podczas kampanii pamiętaj, aby czasem pokazywać [2] empatię, bo ludzie to lubią. Wreszcie – zawsze bądź swoim największym fanem [3]. Jesteś przecież tylko człowiekiem.

1. Zwycięstwo w głowie

Wizualizuj sobie swój bieg po wielką wygraną. Każdy element z detalami: od wejścia na arenę (salę), rozgrzewkę, rozmowy z trenerem, doradcami, aż po finał.

2. Równowaga

Musisz się prezentować jako pewny siebie. Ale za sceną utrzymuj przyjacielskie stosunki z konkurentami, aby uniknąć niepotrzebnej presji.

3. Sięgaj wyżej

Nie rozpraszaj się niepotrzebnie. Koncentruj się na tym, aby wykonać zadanie, które stoi przed Tobą, tak dobrze, jak tylko potrafi sz. Albo jeszcze lepiej. 

Zobacz również:
REKLAMA