Być cool jak Samuel L. Jackson

Gdyby istniało królestwo Coollandii, miałoby banknoty z wizerunkiem Samuela L. Jacksona. Ale na markę jednego z największych luzaków kina trzeba zapracować. Zobacz, skąd pewność siebie i poczucie własnej wartości bierze gwiazda "Pulp Fiction", "Shaft" i "xXx".

E. J. Camp - Rodale Images
Potrafię znaleźć się na eleganckim przyjęciu, ale też nie obruszam się, gdy ktoś na ulicy woła do mnie po imieniu - mówi Samuel L. Jackson (fot. E. J. Camp)

Bohaterowie, których grywa, np. legendarny już Jules Winnfield z "Pulp Fiction" to twardzi, wyluzowani faceci - dokładnie tacy, jakimi chciałaby być większość z nas. W innym filmie "S.W.A.T." Jackson gra policjanta z jednostki specjalnej, ścigającej handlarza narkotyków. Rola jakby uszyta na miarę dla takiego twardziela.

Mówią o nim, że jest luzakiem na ekranie, bo taki sam jest w życiu. Kiedy w 1994 roku podczas ceremonii rozdania Oscarów (był nominowany za najlepszą drugoplanową rolę w "Pulp Fiction") wyczytano nazwisko innego aktora, nie uśmiechnął się nieszczerze, tylko syknął do kamery: "Fuck!".

Ale Samuel L. Jackson kiedyś nie był takim luzakiem. Dorastał w mieście Chattanooga w stanie Tennessee. Wtedy jego marzeniem było zostać członkiem gangu albo grać w amerykański football. Dzisiaj jest gwiazdą kina i symbolem faceta, który w każdej sytuacji potrafi być sobą. Samuel L. Jackson zdradził nam kilka sekretów prawdziwie wyluzowanego faceta.

Przekuj swoje wady w zalety

Nie możesz się ich wstydzić ani ukrywać. Musisz zrobić z nich zalety. Ja od dzieciństwa się jąkam. Widziałeś kiedyś jąkającego się Murzyna? Trzeba naprawdę mieć szczęście. Właśnie dlatego poszedłem do szkoły aktorskiej, żeby poprawić dykcję. Dzięki jąkaniu w ogóle mnie tam zauważono. Dzisiaj nauczyłem się już mówić płynnie. Jest jeszcze kilka trudnych dla mnie do wypowiedzenia wyrazów, ale wtedy zastępuję je innymi.

Rób co do Ciebie należy

Bycie cool to kwestia psychiki. Chodzi o to, by przekonać innych ludzi, że jesteś taki, jakim oni chcieliby, żebyś był. Czasem, kiedy idę na przesłuchanie, czuję się dość niepewnie, gdy wchodzę do pokoju pełnego ludzi, którzy jeszcze nie są przekonani, że jestem najlepszym aktorem do zagrania w ich filmie. Ale nie dbam o to, tylko wchodzę i robię, co do mnie należy. Ta niepewność tak naprawdę pojawia się tylko wtedy, gdy jestem na planie i zdaję sobie sprawę, że mam swój słabszy dzień, bo wtedy mogę zacząć się jąkać. I co robię? Mobilizuję się i znajduję inne słowa zamiast tych, które sprawiają mi trudność.

Nie udawaj szczęśliwego, jeśli taki nie jesteś

Kiedy przegrałem walkę o Oscara (za drugoplanową rolę męską w "Pulp Fiction" w 1994 roku - przyp. red.), zupełnie naturalnie zareagowałem złością. Nie zapomniałem, że były tam kamery, tylko zwyczajnie okazałem to, co czułem. Nie spodziewałem się, że dostanę statuetkę, ale w jednej pieprzonej sekundzie pomyślałem, że skoro już odczytano moje nazwisko jako kandydata do Oscara, to może tym razem się uda. I nie udało się. Dlatego nie zamierzałem siedzieć tam i nieszczerze powtarzać: "Och, wspaniale, wspaniale". Moja żona (aktorka LaTanya Richardson - przyp. red.) była nawet gotowa wyjść.

Dbaj o dobre relacje z rodziną

Bądź dla swoich dzieci normalnym facetem. Moja córka Zoe ma teraz 21 lat i staram się nie wtrącać do jej życia. Oczywiście, jeżeli chce ze mną pogadać, to z nią rozmawiam, ale nie zasypuję jej pytaniami: dokąd idziesz, z kim się spotykasz itp. Czasami pytam o szkołę albo jak jej poszło na egzaminie. Czy był stresujący? Potrzebujesz czegoś? Ale staram się nie narzucać. Nie mogę zakładać, że tylko dlatego, iż jestem jej ojcem, musi jej sprawiać przyjemność moje towarzystwo.

Użyj hobby jako przeciwwagi dla obowiązków

Znajdź sobie jakieś hobby, które pozwoli Ci oderwać się od codziennych obowiązków i zachować sprawność umysłu. Ja w gruncie rzeczy jestem łagodnym facetem. Przynajmniej dzisiaj, bo kiedyś bywało z tym różnie (w 1991 r. przeszedł kurację odwykową po uzależnieniu od cracku). Myślę, że wyciszenie przychodzi z wiekiem. Teraz moim narkotykiem jest golf. Ta gra poprawia zarówno kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Golf to w 80% gra głową.

Zadbaj o swój wygląd

Musisz mieć choć jedno ubranie, w którym czujesz się absolutnie dobrze. Faceci, którzy mówią, że jest im obojętne, co mają na grzbiecie, to kłamcy albo abnegaci. Powinieneś mieć też takie ubranie, o którym wiesz, że robisz w nim wrażenie. Oczywiście, ubranie dostosowane do warunków i towarzystwa, w jakim się znalazłeś.

W Hollywood wszyscy są nadęci, dlatego mam taki jeden nadęty zestawik. Wkładam czarny garnitur z cienkiej wełny, prostą białą koszulę z mankietami, a do tego czarną czapeczkę Kangola, odwróconą daszkiem do tyłu. Na to kaszmirowy płaszcz do połowy łydki, czarne skórzane rękawiczki, a na dół długie podkolanówki i mokasyny z czarnej miękkiej skóry. No i jedwabny czarny krawat w białe kropki. Jak się tak wystroję, to nawet szef wytwórni mi nie podskoczy.

MH 05/2004

Zobacz również:
REKLAMA