Buty do półmaratonu i wygotowanie plemników - radzą eksperci MH

Nasi eksperci odpowiadają na niecodzienne pytania Czytelników z dziedziny zdrowia, sportu , dietetyki i fitnessu. Tym razem w roli głównej męska płodność i wybór butów do półmaratonu.

Buty do biegania shutterstock.com
W biegach długodystansowych odpowiednio dobrane obuwie sportowe jest równie ważne, co Twoja forma.

Chcę pierwszy raz wystartować w półmaratonie. Jakie buty powinienem kupić, aby wygodnie mi się biegało?

Gdy zawodnik jest mniej doświadczony lub jest to jego pierwszy bieg, wtedy warto postawić na obuwie treningowe. Jest ono nieco cięższe od butów startowych, ale zapewnia większy komfort. Zatem warto przedłożyć wygodę dla stopy nad często wygórowane ambicje tylko i wyłącznie po to, by ukończyć bieg i mieć z tego satysfakcję.

Waga ciała biegacza będzie determinować stopień amortyzacji podeszwy. Im cięższy jest biegacz, tym amortyzacja powinna być większa, by przejmować wstrząsy, przez które w czasie długotrwałego biegu szybciej się męczymy. Poza stopniem amortyzacji warto pamiętać o tym, żeby but był po prostu wygodny. Nie powinien być ani za bardzo przylegający do stopy, ani za luźny. Musi dawać swobodę do nieznacznych ruchów palcami, bo należy pamiętać, że stopa podczas długich biegów może nabrzmieć, więc będzie potrzebować więcej miejsca w środku, żeby wygodnie się ułożyć.

Polecam wizytę w specjalistycznym sklepie biegowym, gdzie personel pomoże w doborze odpowiedniego rodzaju obuwia.

Łukasz Gliszczyński, absolwent wrocławskiej AWF, trener lekkiej atletyki II klasy, instruktor kulturystyki i ćwiczeń siłowych.

Jak zabrać się do treningów przed półmaratonem? Eksperci z Runner's World wiedza najlepiej.

Czy noszenie komórki w kieszeni z włączonym wi-fi obniża płodność?

Jakość i ilość plemników nie jest jednakowa u każdego mężczyzny. Stan plemników, a w konsekwencji problemy z płodnością, uzależniony jest od wielu czynników, m.in. chorób, stylu życia i złych nawyków. Niebezpieczne są również telefony komórkowe oraz laptopy. Jeśli mężczyzna nosi smartfona w kieszeni spodni, to dosłownie „wygotowuje” swoje plemniki.

Natomiast technologia bezprzewodowa wi-fi może wytwarzać niekorzystne dla jąder i plemników promieniowanie fal elektromagnetycznych. Dlatego lepiej unikać trzymania laptopa na kolanach oraz noszenia telefonu blisko pachwiny.

dr Wojciech Sierka, embriolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach 

REKLAMA