Bourbon: jak wybrać najlepszy?

Źli ludzie nazywają go „politurą”. To ci sami, którzy o whisky mówią „ruda woda na myszach”. Dowcipnisie mylą się w obu przypadkach. Jak wybrać bourbon?

Bourbon shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Irlandczycy i Szkoci zjechali przed wiekami do Stanów ze swoją whisky, ale Ameryka okazała się silniejsza. Zamiast whisky powstało whiskey – alkohol oparty na kukurydzy, której tam zatrzęsienie, słodowanym jęczmieniu i innych zbożowych wynalazkach. Amerykanie są poważnym narodem, więc obwarowali produkcję bourbona dziesiątkami praw i obostrzeń, zastrzegli markę i zrobili z niej flagowy okręt swojego przemysłu spirytusowego.

REKLAMA

Dziś bourbon to Marilyn Monroe i John Wayne w płynie. Korzystamy z porad największego amerykańskiego speca od bourbona, Freda Minnicka, który wskaże nam, jak szybko wybrać najlepszą butelczynę. Go west, young men, go west!

Woltaż

Producenci rozcieńczają wodą destylat, by uzyskać odpowiednią moc alkoholu. Bourbon ma zazwyczaj ok. 40% (choć są i lżejsze), ale bywają też rarytasy po 53% i 75%. Szukaj co najmniej „86 proof”, bo bourbon to ma być bourbon, a nie kompocik u cioci Jadzi.

Szyjka

Zapomnij o butelkach z wąską talią przy szyjce. To przemysłowa produkcja, żeby flaszka wsuwała się w szyny w amerykańskich barach. a barman mógł ją szybko wysunąć i użyć jako jednego ze składników przy drinkach. Zacne bourbony są tam grubawe.

Wiek

Bourbon jest starzony w beczkach, dzięki czemu nabiera swojego niepowtarzalnego smaku i aromatu. Cenione są zwłaszcza nuty wanilii i karmelu. Im starszy bourbon, tym ciemniejszy (podobnie zresztą zachowuje się chardonnay). Szukaj między 6 a 10 lat.

Single Barrel

Etykietki mają swoje prawa – wiadomo, marketing. Znajdziesz tam i „ręcznie robione”, i z „prawdziwego zacieru”, a to dotyczy większości whiskey. Patrz raczej na „single barrel”, bo to oznacza, że bourbon był zrobiony i butelkowany w jednym miejscu, bez domieszek. 

MH 09/15

REKLAMA