Czym różni się blended whisky od single malt?

Picie whisky nie polega na poszukiwaniu tej najdroższej, tylko tej najlepszej.

Czym się różni blended whisky od single malt fot. shutterstock.com

Zacznijmy od sprawy podstawowej, która odróżnia whisky mieszaną od single malt: te pierwsze mogą być destylatami z dowolnych zbóż (a nawet kukurydzy), natomiast te drugie powstają tylko i wyłącznie z jęczmienia. Istnieją nawet osobne przepisy prawne, które to regulują. Można więc powiedzieć, że single malty powstają z jęczmienia, wody i drożdży, a blended whisky z whisky single malt i różnych whisky zbożowych. Rzecz jasna, im większy udział w ich składzie single malt, tym wyższa jakość mieszanej whisky i odwrotnie – te najtańsze blended whisky mają jej śladowe ilości.

REKLAMA

ZOBACZ TEŻ: Winnym szlakiem przez Polskę. Które winnice warto odwiedzić?

Destylacja

Single malt destylowana jest w alembikach, a blended whisky kolumnowo. Miedziane kotły, czyli alembiki, są dużo mniej wydajne i wymagają czyszczenia po każdej destylacji, natomiast proces destylacji kolumnowej prowadzony jest w sposób ciągły, a więc tańszy dla producenta.

Beczki

Wśród znawców i amatorów whisky trwa odwieczna dyskusja, co bardziej wpływa na jej finalny smak: sposób destylacji czy leżakowanie w beczkach. Jedna sprawa jest jednak pewna: jakość beczek ma kolosalne znaczenie dla końcowego efektu. Destylarnie whisky single malt wypełniają każdą beczkę maksymalnie kilka razy i wymieniają ją na nową (często ze specjalnego dębu amerykańskiego, w których wcześniej leżakował bourbon), natomiast w przypadku blendów takiej pieczołowitości już nie ma. 

W książkach Iana Fleminga James Bond pije alkohol 317 razy Najwięcej whisky, bo aż 101 razy, z czego 38 razy bourbona, a 58 razy szkocką. I ani razu nie jest wstawiony. Można?

Wiek

Blended whisky dosyć rzadko ujawnia swój wiek na etykiecie i możemy śmiało przypuszczać, że zdecydowana większość z nich ma tylko swoje obowiązkowe i narzucane przez prawo 3 lata. Są oczywiście wyjątki, jak Chivas Regal, która oprócz swojej podstawowej, 3-letniej wersji, ma też whisky 12-, 17-, 21- i 30-letnie, ale to tylko potwierdza regułę, że nie wiek jest priorytetem dla przemysłowych producentów blended whisky. W przypadku whisky single malt czas leżakowania w beczkach jest bardzo istotny, a wiek podawany na etykietkach powodem do dumy. Zasłużonej.

Smak

To już sprawa indywidualna, ale najogólniej można powiedzieć, że single malty mają bardziej intensywny i wyrazistszy smak niż whisky mieszane. To, co dla niektórych jest zaletą, dla innych jest przeszkodą, stąd pewnie bierze się taka popularność łagodniejszych w smaku whisky mieszanych. Inna kwestia, że te mieszane świetnie sprawdzają się w przeróżnych drinkach, do których dolewanie whisky single malt byłoby grzechem ciężkim, jeżeli nie śmiertelnym. Do zrobienia sangrii też nie używa się Bordeaux Grand Cru, prawda? Single malty pija się ewentualnie z odrobiną źródlanej wody i to wszystko.

ZOBACZ TEŻ: Które piwo bezalkoholowe jest najlepsze? Test redakcji


Artykuł pochodzi z książki „Gentleman. Kodeks nowego mężczyzny".

REKLAMA