[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ

Bezpieczny kierowca: co robić w przypadku awarii na drodze

Nieplanowany postój na drodze, zwłaszcza szybkiego ruchu, to jedna z najniebezpieczniejszych sytuacji dla podróżujących. Jak postępować, by ograniczyć ryzyko wypadku? Oto kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym awaria samochodu nie będzie Ci straszna.

Bezpieczny kierowca: co robić w przypadku awarii na drodze fot. Fotosenmeer 2015/shutterstock
1. Ewakuuj rodzinę

Im dalej, tym lepiej Podczas postoju na drodze (zwłaszcza szybkiego ruchu) powinieneś ewakuować pasażerów możliwie daleko od jezdni. Zwłaszcza dzieciom nie wolno kręcić się obok samochodu, bo mogą zachować się nieprzewidywalnie.

REKLAMA
 

Sam też unikaj przechodzenia drogą od strony jadących pojazdów. Zimą najpierw oddalcie się z rodziną na bezpieczną odległość, a dopiero potem wróć po odzież swoją i współpasażerów.

2. Ustaw trójkąt

Artykuł pierwszej potrzeby. Trójkąt ostrzegawczy to wyposażenie obowiązkowe każdego auta, o czym mówi kodeks drogowy. Natychmiast po nieplanowanym zatrzymaniu powinieneś go rozstawić.

Na autostradzie zawsze, a na drogach utwardzonych wtedy, gdy postój jest zabroniony lub pojazd jest słabo widoczny. Poza obszarem zabudowanym trójkąt powinien stać w odległości 30–50 m od pojazdu, a w obszarze zabudowanym – tuż za nim lub na dachu auta.

3. Włącz światła

Użycie świateł awaryjnych (a jeśli samochód nie jest w nie wyposażony – świateł pozycyjnych) jest obowiązkowym sposobem sygnalizacji nieplanowanego postoju zarówno na autostradach i drogach ekspresowych, jak i wszystkich innych: w obszarze zabudowanym i poza nim (w ciągu dnia i w nocy). Kierowcy lubią nadużywać świateł awaryjnych, za co policja lubi karać mandatem.

4. Załóż kamizelkę

W Polsce wożenie ze sobą kamizelek odblaskowych nie jest obowiązkowe. Ale to rozsądne, co dostrzeżono np. w Austrii, Chorwacji, Czechach, Finlandii, Hiszpanii, Włoszech, Portugalii i na Słowacji, gdzie prawo nakazuje ich stosowanie po opuszczeniu uszkodzonego auta. Weź z nich przykład – nie tylko po zmroku człowiek w kamizelce jest znacznie lepiej widoczny.

5. Pamiętaj o latarce

Odkąd w sprzedaży pojawiły się latarki z diodami LED, urządzenia te zmalały do naprawdę niewielkich rozmiarów i zdecydowanie potaniały. Latarka to wydatek od 10 złotych wzwyż. Warto zainwestować w taką, która może pełnić kilka różnych funkcji – świecić białym światłem (najlepiej skupionym i rozproszonym), mrugać pomarańczowym bądź ostrzegać światłem czerwonym.

6. Czujność na autostradzie

Autostrady i drogi ekspresowe to ten rodzaj tras, z którymi wciąż jesteśmy mało obyci. Tymczasem wymagają one wyjątkowej ostrożności, bo samochody poruszają się po nich z dużymi prędkościami. Postój na nich jest surowo wzbroniony. Jeśli jednak doszło do awarii, trójkąt ostrzegawczy należy postawić co najmniej 100 metrów za pojazdem, a pasażerów ewakuować za barierkę ochronną.

Hit czy mit: najmniej wypadków zdarza się w dzień, przy ładnej pogodzie

Wręcz przeciwnie. Wtedy właśnie dochodzi do największej liczby wypadków, co może być spowodowane tym, że kierowcy bardziej się rozluźniają i jadą szybciej, a niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest w naszym kraju najczęstszą przyczyną wypadków.

Według raportu Komendy Głównej Policji, w 2011 roku doszło do 40 065 wypadków, z czego 68% wydarzyło się w ciągu dnia, gdy jest największy ruch na drogach, a 32% po zmroku i w nocy. Najwięcej wypadków było w czerwcu (9,9%), kiedy to śmierć poniosło 397 osób, a najmniej w styczniu (5,4%) – 226 zabitych.

Lubisz „Men's Health” i interesujesz się samochodami? Gwarantujemy, że nowy, stuningowany „auto motor i sport” przypadnie Ci do gustu.

MH 12/2012

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij