Barman radzi: bądź mądry przed szkodą

Witamy w krainie głupoty. Siedmiu facetów zwierzyło się barmanowi MH z tarapatów, w które wpadli na własne życzenie. Z pomocą ekspertów radzimy, jak wyjść z opresji i przestrzegamy: lepiej uczyć się na cudzych błędach, a nie własnych.

Jacek Heliasz - heliasz.com
Historie stare jak świat, tylko klienci się zmieniają. Ale każdy z nich tak samo żałuje swojej głupoty. (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com)

Bywają takie chwile w życiu faceta, kiedy wszystko wali się na głowę, a człowiek ma ochotę walnąć kielicha i pogadać z kimś od serca. Odrobina szaleństwa, spontaniczność, czasem nawet brawura są niezbędne dla dobrego samopoczucia, ale już niefrasobliwość i zwykła głupota bywają surowo karane. Dożywocie za to nie grozi, ale kary za utratę kontroli nad sobą czy chęć popisania się przed kumplami bywają wystarczająco dotkliwe, by zastanowić się dwa razy przy następnej okazji.

Nasz barman Józef jest gotowy zawsze służyć radą, męskim zrozumieniem i drinkiem, a nasi eksperci - fachową radą i wskazówkami, jak zminimalizować skutki braku rozsądku i instynktu samozachowawczego.

1. Rajdowiec na gazie

Rany boskie, panie władzo, to niemożliwe! Wypiłem 1 duże piwo i 1 małe, i to dwie godziny temu! Może ten alkomat jest popsuty? Jakaś chińska podróba albo co! Nigdy nie piję, jak mam prowadzić, słowo honoru! Ostatni raz, przysięgam, bądź pan człowiekiem.

Czym ryzykujesz? No, tu jest przekichane, bo ten rodzaj głupoty jest ścigany szybko i surowo. Grzywna, areszt, więzienie do lat 2, utrata prawa jazdy od 1 do 10 lat, wpłata na wskazany przez sąd cel społeczny, podanie wyroku do wiadomości publicznej, ujawnienie wizerunku i obciążenie kosztami postępowania. Wystarczy? A wszystko to rozegra się w 48 godzin w postępowaniu przyspieszonym i nawet nie zdążysz się odzwyczaić od myśli, że kiedyś byłeś kierowcą i bardzo lubiłeś jeździć.

Jak wybrnąć? Przyznać się, nie być wcześniej karanym za to samo wykroczenie, starać się o warunkowe umorzenie kary ze względu na incydentalność zdarzenia lub wystąpić o dobrowolne poddanie się karze – sugeruje Krystian Herbst. I przede wszystkim nigdy nie próbować "dogadać się" z zatrzymującym Cię policjantem, bo w ten sposób zarobisz jeszcze jeden, bardzo poważny zarzut. I wtedy to już będzie do końca przekichane.

2. Balangowicz bez granic

Ile tam tego wczoraj było? Na pewno kilka piw, potem Jarek postawił kolejkę wszystkim, potem Maciek, potem trzeba się było zrewanżować – w końcu niecodziennie człowiek dostaje awans i podwyżkę, prawda? Najgorsze, że do klopa kolejka na godzinę stania. Co oni tam robią w środku tyle czasu?! Pal sześć, wysikam się gdzieś po drodze pod drzewkiem.

Czym ryzykujesz? Kodeks wykroczeń nie jest przyjazny sikającym inaczej. Łapiesz się znowu na kilka artykułów, ale, zdaniem eksperta, jest to głównie wykroczenie przeciwko obyczajności publicznej, czyli zagrożenie aresztem do 30 dni, ograniczeniem wolności, grzywną do 1500 złotych lub karą nagany.

Gdybyś miał kaprys obsikać kolumnę Zygmunta lub inny historyczny monument, mogą Ci jeszcze dołożyć art. 261, ale tym razem już z kodeksu karnego, więc trochę gorzej. Także w przypadku zamiany drzewka na bramę lub fasadę budynku wspólnota mieszkaniowa może wnieść sprawę o odszkodowanie za zniszczoną lamperię.

1 2 3
STRONA 1 z 3
Zobacz również:
REKLAMA