Bądź wiecznie żywy: sposoby na długowieczność

Wszystko, co dobre, szybko się kończy? Postanowiliśmy zadać kłam temu twierdzeniu. Oto lista sprawdzonych sposobów przedłużania żywota. Wszystkiemu, od Twojej erekcji przez portfel i wasz związek po muskulaturę.

Matthias Clamer (z Rodale Images)
Długowieczność jest spoko, chociaż ostatnie 3 tysiące lat w tym wdzianku trochę mi się dłużyło. (fot. Matthias Clamer)

Kiedyś, w czasach naszych ojców, wszystko wydawało się wieczne - jedna żona, jedna praca, jedno mieszkanie i oczywiście jedna słuszna partia, której umiejętności rządzenia przeszły do legendy. Teraz już nic nie jest trwałe.

Zmieniamy pracę, żeby jakoś iść do przodu, przeprowadzamy się z miejsca na miejsce, kumple wymieniają żony jak stare samochody, a jedynie słuszną partię pochowano wraz ze sztandarem i dobito osinowym kołkiem. No cóż, z Bogiem. Czego więc nam teraz potrzeba?

Paru rzeczy, na których można polegać. Zapytaliśmy specjalistów z różnych dziedzin i znaleźliśmy najprostsze i skuteczne sposoby, aby rzeczy przyjemne i pożyteczne trwały jak najdłużej. Jeżeli więc chcesz, by coś trwało, musisz zacząć działać już teraz.

Pary, które razem układają puzzle lub wspólnie rozwiązują jakieś zadania, rzadziej się rozwodzą

Ulubiony portfel

"Większość uszkodzeń portfeli wynika z faktu, że traktuje się je jak poduszkę pod tyłek - mówi Marian Król, rzemieślnik, właściciel zakładu kaletniczego. - Zamiast nosić go w tylnej kieszeni spodni, trzymaj portfel w teczce lub w wewnętrznej kieszeni marynarki. To dwukrotnie przedłuży mu życie".

Pamięć absolutna

Jedz jagody, truskawki i szpinak. Najnowsze badania uniwersytetu Tuft's w Bostonie wykazują, że jedzenie tychże znakomicie poprawia pamięć krótkotrwałą. Czy wspominaliśmy już, że jedzenie no, tych, no, jagód, truskawek i szpinaku znakomicie poprawia no, tę, no... pamięć krótkotrwałą?

Woda po goleniu

Jeżeli chcesz, aby zapach przetrwał do popołudnia, oprócz twarzy skrop klatkę piersiową i szyję. Możesz też delikatnie skropić koszulę, ale wcześniej sprawdź na małym fragmencie materiału, czy woda go nie plami. "Powinieneś często nawilżać twarz kremami, ponieważ sucha skóra krócej utrzymuje zapach" - radzi Tamara Myszkiewicz, kosmetyczka.

Domowa bieżnia

"Kup nową parę butów i używaj ich wyłącznie do biegania w domu" - zaleca Adam Bean, redaktor naczelny amerykańskiej edycji magazynu dla miłosników joggingu "Runner's World". W ten sposób ochronisz taśmę bieżni przed błotem i piaskiem, które są największym zagrożeniem dla pracy silnika.

Wasz związek

Nigdy do końca nie zrozumieliśmy, o co właściwie chodzi z tym Marsem i Wenus, ale możemy podeprzeć się innymi badaniami; wynika z nich mianowicie, że pary, które razem układają puzzle lub wspólnie rozwiązują jakieś zadania, rzadziej się rozwodzą.

Twoja muskulatura

Z wiekiem traci się masę mięśniową. To oczywiste. Jednak - o paradoksie! - aby zachować je w dobrym stanie, musisz ćwiczyć mniej, a nie więcej. "Pilnowanie odpowiednio długich przerw między treningami jest szczególnie ważne, jeżeli masz 40 lat lub więcej - mówi Marek Dudziński, redaktor naszego działu fitness. - Zbyt częsty wysiłek nie pozwoli bowiem zregenerować się Twoim mięśniom i będzie nieustannie powodował kontuzje".

Matthias Clamer (z Rodale Images)
Po ogrodowym przyjęciu oczyść grill wodą i drucianą szczotką zanim wypijesz o jedno piwo za dużo, a pedantyczna strona Twojej osobowości pójdzie spać. (fot. Matthias Clamer)

Jesli chcesz poprawić wydolność płuc, zainwestuj w harmonijkę ustną. Kto wie, może oprócz swojej kondycji podreperujesz dzięki niej swój budżet.

Układ krwionośny

Obowiązkowo grejpfruty, pomarańcze, jabłka i inne owoce zawierające dużo pektyny. Obniżają one poziom złego cholesterolu i oczyszczają arterie ze złogów tłuszczowych. Badania dowodzą, że pektyna jest równie skuteczną czyścicielką tętnic jak błonnik.

Wydolne płuca

Zainwestuj w harmonijkę ustną - stosuje się ją czasem w terapii chorych na płuca i mających kłopoty z oddychaniem. Łagodne wdychanie i wydychanie powietrza, konieczne do wydobycia z niej dźwięku, wpływa korzystnie na mięśnie klatki piersiowej i oczyszcza kanały oddechowe z resztek śliny. A w kryzysie finansowym zawsze możesz założyć ciemne okulary, postawić kapelusz na ulicy i kołysać się rytmicznie, grając "Georgia on my mind".

Twoi starzy

Upewnij się, że w domu Twoich rodziców jest dobre oświetlenie, a dywany nie ślizgają się po podłodze. Statystyki podają, że większość odnoszących uszkodzenia ciała w wyniku upadku to osoby powyżej 65. roku życia. I nie chodzi tu tylko np. o złamane biodro, ale także o to, że długi pobyt w szpitalu może narażać starszych i słabszych pacjentów na wiele paskudnych infekcji. Czasem bardzo niebezpiecznych. Leczenie komplikacji może trwać nawet 1,5 roku. Bądź dobrym synem i wywal na strych wszystkie groźne dywaniki albo przymocuj je do podłogi taśmą z warstwą klejącą z obu stron.

Twoja kondycja

Jeżeli chcesz przedłużyć swoją wytrzymałość, zapamiętaj podstawową zasadę - nie intensywność jest istotna, lecz czas trwania wysiłku. "Powinieneś wydłużać czas treningu, na przykład biegu, nie przejmując się dystansem do pokonania. Dodawaj co tydzień 5 minut, utrzymując tempo biegu. Ważne, aby był to bieg ciągły, na ćwiczenie szybkości przyjdzie czas później. Po jakimś czasie będziesz nie do zdarcia"- mówi Marek Dudziński.

Płytoteka człowieka

Płyty CD i DVD są wrażliwe jak pupa niemowlęcia. Jeśli zamierzasz za 20 lat puścić synowi nagrany na nich ulubiony odcinek "Klanu" czy "M jak miłość" (OK, żartowałem - niech będzie finał Ligi MIstrzów z Jurkiem Dudkiem w roli głównej), musisz o nie dbać. Chwytaj płytę za krawędzie, nie trzymaj jej na słońcu, strzeż ją przed wilgocią. I nigdy, przenigdy, nie kładź dysku stroną z nagraniem na twardej, szorstkiej powierzchni. A najlepiej już teraz przegraj swoje archiwum na twardy dysk, pamięci flash lub karty pamięci używane w aparatach fotograficznych. Ich żywotność jest dużo dłuższa.

Twoja bryka

Nieprawidłowo działający system chłodniczy pod maską jest wrogiem Twego najlepszego kumpla. Nawet niewielkie przegrzanie uszkadza silnik i skraca jego życie. "Regularnie raz w roku płucz chłodnicę i wymieniaj płyn zapobiegający zamrażaniu" - to dobra rada od Macieja Ziemka z magazynu "auto, motor i sport".

Pralko-suszarka

Wkładaj ubrania do pralki tak, aby ich sterta nie zakrywała ostatniego rzędu otworów w bębnie - uchronisz w ten sposób pralkę przez zbyt dużym obciążeniem. Raz w miesiącu wlej do bębna pół litra octu, nastaw termostat na maksa i puść pusty przebieg (łącznie z płukaniem). Ten zabieg zlikwiduje kamień. Zabawę zakończ oczyszczeniem filtra w dolnej części pralki, do którego spadną kawałki kamienia. Raz w roku czyść rurkę prowadzącą z suszarki na zewnątrz.

Żeliwna patelnia

Jeżeli dostałeś ją w spadku po dziadkach i nadal świetnie się na niej smaży, to dlatego, że była dobrze konserwowana. Po każdym umyciu starannie ją wycieraj do sucha, a następnie zwilżaj kilkoma kroplami oleju lub oliwy - patelnia nie będzie rdzewieć i przekażesz ją jeszcze swoim wnukom.

Matthias Clamer (z Rodale Images)
Poranna erekcja najczęściej jest krótkotrwała, ale gdy masz takiego kociaka przy swoim boku, warto zadbać o to, by potrwała dłużej niż kilkadziesiąt sekund. (fot. Matthias Clamer)

Dobre golenie

Twoja poranna toaleta wprawdzie będzie trwała kilka minut dłużej, ale za to przestaniesz się martwić cieniem na twarzy w okolicach godz. 17. Po prysznicu na pół minuty przyłóż do twarzy ręcznik zmoczony ciepłą wodą, następnie nałóż piankę lub żel i gol się z włosem. Potem spłucz twarz ciepłą wodą, ponownie ją namydl i ogol się jeszcze raz, tym razem pod włos. Ostrza maszynki zmieniaj co trzy golenia, a nawet częściej i nie zapominaj o intensywnym nawilżaniu skóry twarzy.

Świeży oddech

Czosnek, cebula i na przykład anchois nie ułatwiają sprawy - to jasne. Ale główną niechorobową przyczyną nieświeżego oddechu jest wysuszenie śluzówki jamy ustnej. Chrapanie, odwodnienie, zła dieta, picie alkoholu i palenie papierosów zmniejszają produkcję śliny, której zadaniem jest między innymi usuwanie resztek pokarmu i żywiących się nimi bakterii. Te ostatnie zaś, nieusunięte, rozpuszczają związki siarki i kłopot gotowy - możesz sobie wyobrazić lub przypomnieć z lekcji chemii jej specyficzny zapach. Rozwiązaniem jest więc picie dużych ilości płynów, najlepiej czystej wody, i żucie gumy, najlepiej bez cukru.

Poranna erekcja

Jedni mówią, że jest ostatnią przed przebudzeniem z kilku mimowolnych erekcji, które zdarzają się nam podczas snu; inni, że powoduje ją ucisk pęcherza nieopróżnionego przed położeniem się do łóżka. Wszyscy jednak są zgodni, że niekoniecznie jest to sygnał do seksu. Ale może być, bo tam, gdzie jest wola, tam jest i sposób. Nie atakuj zbyt szybko - podniecenie musi wypływać z głowy, nie ze wzwodu i gdy zaczniesz zanim osiągnie właściwy poziom, Twoja erekcja szybko minie. Jednak 10 minut gry wstępnej powinno umocnić na dłużej Twój wigor i, co równie ważne, lepiej przygotować partnerkę do porannych pieszczot.

Grill ogrodowy

Są różne - jedne prawie jednorazowe, inne to ogrodowe mercedesy. Większość składa się z metalowego paleniska i chromowo-niklowej kratki. Ta ostatnia ma bezpośredni kontakt z pożywieniem i powinna być traktowana szczególnie pieczołowicie. Myj ją często, podobnie jak sztućce, ciepłą wodą z detergentem, uważając, by nie zarysować chromowanej powierzchni. Nie zostawiaj paleniska z toną popiołu i resztkami jedzenia na dworze. Spadnie deszcz i korozja bankowa. Wyrzuć popiół i oczyść je wodą i drucianą szczotką zanim wypijesz o jedno piwo za dużo, a pedantyczna strona Twojej osobowości pójdzie spać. Kończąc grillowy sezon, umyj cały sprzęt, dokładnie wysusz i przed odstawieniem na strych lub do garażu, natłuść go olejem.

Wizytowe buty

Najpierw wilgotną szmatką oczyść je z zabrudzeń. Potem osusz i wypastuj wodoodporną pastą. Staraj się nie nosić tej samej pary dwa dni pod rząd, bo nasiąkną potem. Daj im przeschnąć, zanim włożysz je ponownie. Używaj prawideł - pozwolą Ci zachować fason butów i zapobiegną marszczeniu się skóry. Największym grzechem jest suszenie przemoczonych butów na lub pod kaloryferem.

Twoje życie

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, jest znana od ponad 100 lat. Działa zbawiennie praktycznie na wszystko. W tym momencie najważniejsze dla nas jest zapobieganie zwężaniu tętnic, co oznacza ochronę przed wylewem i zawałem, utrudnianie sklejania się krwinek i prawdopodobne obniżanie ryzyka nowotworu jelita grubego. "Zażywaj codziennie rano dawkę profilaktyczną, nieleczniczą, tj. około 75 mg - radzi doktor Robert Starzec. - Osoby cierpiące na wrzody żołądka lub dwunastnicy powinny wybierać tabletki powlekane, które rozpuszczają się niżej w jelitach".

MH 11/2004

Zobacz również:
REKLAMA