Ataki rekinów, tornada i chwilowa utrata wzroku, czyli dziwności MH

Może to nie są codzienne sytuacje, ale w MH wychodzimy z założenia, że facet powinien poradzić sobie zawsze i wszędzie. nawet podczas ataku rekina czy tornada.

Atak rekina shutterstock.com
I co teraz?

Dziwność: na moment tracisz wzrok

 „Udar mózgu to jedna z najpoważniejszych przyczyn zgonów w męskiej populacji i czołowa przyczyna inwalidztwa mężczyzn powyżej 55. roku życia” – pisze dr Richard Senelick, autor książki „Życie z udarem: poradnik dla rodzin”. Najczęstsze czynniki ryzyka to wysokie ciśnienie krwi (powyżej 140/90) i poziom cholesterolu powyżej 200, a brak czucia w jednej części ciała i nagła, krótkotrwała utrata wzroku to najbardziej charakterystyczne objawy udaru. Z kolei, zaburzenia równowagi i bełkotliwa mowa to oznaki, że przeszedłeś mikroudar, który prawie zawsze prowadzi do udaru właściwego. Idź natychmiast do lekarza, jeżeli zauważysz którykolwiek z tych symptomów.

REKLAMA

Dziwność: jesteś w Oklahomie i widzisz, że niebo zielenieje

„To znaczy, że tornado jest tuż-tuż. Inne wskazówki: wzrost temperatury i tworzenie się chmur o kształcie kowadła na południowo-zachodnim krańcu nieba, z deszczem po ich prawej, a gradem po lewej stronie” – mówi Joe Schaefer, dyrektor Stanowego Centrum Przewidywania Huraganów z Oklahomy w USA. Najwyższa prędkość wierzchołka tornada to 60 m/h, więc jeśli jedziesz autem w otwartym terenie, łatwo mu uciekniesz.

Jeśli jesteś w mieście, skryj się pod dachem, ale nie chowaj się w tunelu, bo tornado przechodzi przez niego dużo szybciej. Gdy jesteś wewnątrz budynku, schroń się na najniższym poziomie. Przykucnij z głową ukrytą między kolanami i zakryj głowę rękami. Jeśli jesteś na kempingu, ulubionym miejscu ataków tornada, przykucnij i schowaj głowę pod czymś twardym.

Dziwność: ryby wyskakują zwody

Powtórka z kursu ratownictwa morskiego; za każdym razem, gdy w ciepłych wodach zaczyna się jakieś poruszenie – wyskakują ryby, ptactwo morskie nurkuje – może to oznaczać, że rekiny zaczęły polowanie. A ponieważ wyglądasz na najlepszą dostępną w wodzie przekąskę, jesteś najbardziej narażony na ich atak. „Przede wszystkim przestań poruszać kończynami – mówi George Burgess, dyrektor Międzynarodowego Archiwum Ataków Rekinów przy Muzeum Historii Naturalnej na Florydzie – i mocno przywrzyj do skały ciałem, aby zmniejszyć kąt ataku. Za późno?

Żeby trochę przystopować skurczybyka, walnij go między oczy lub w nozdrza i pędem do brzegu. Poza tym nie pływaj między piaszczystymi mierzejami w rejonach zamieszkałych przez rekiny, bo właśnie tam podczas odpływów najbardziej lubią się gromadzić”. 

REKLAMA