Alkoholizm i trening mięśni brzucha - pytania do ekspertów MH

Po czym poznać, że miłośnik imprez i dobrych trunków staje się alkoholikiem? Czy istnieje jakaś medyczna przeszkoda przed wyrzeźbieniem sześciopaka? Jak zwykle - odpowiadają eksperci MH.

alkoholizm shutterstock.com

Lubię sięgać po kieliszek i wydaje mi się, że nie ma w tym nic złego. Kiedy zacząć się przejmować?

Alkohol sam w sobie nie jest zły. Problem pojawia się, gdy jesteś do niego zbyt przywiązany. Czekasz na moment, aż w końcu będziesz mógł się napić? Wydaje Ci się, że dopiero wtedy możesz się odprężyć, uspokoić albo rozweselić? Jeśli tak, przyjrzyj się innym objawom uzależnienia.

Osoby, u których pojawia się problem, coraz częściej szukają okazji do picia, lepiej znoszą duże ilości trunków, raczą się w samotności, choć wcześniej robili to tylko w towarzystwie. Potem pojawia się głód alkoholowy, brak kontroli, objawy abstynencyjne. Jednak zanim tak się stanie, warto zastanowić się, co picie Ci zastępuje. Mocne relacje? Zadowolenie z pracy? Zainteresowania? Może konieczna być pomoc specjalisty, ale jestem pewna, że wszystko da się ułożyć.

- Violetta Nowacka, psycholog

Czy to prawda, że niektórzy goście po prostu nie mogą odsłonić mięśni brzucha?  

To mit. Pomijając przypadki dysfunkcji układu mięśniowego, związane z poważnymi chorobami lub wypadkami, każdy jest w stanie wyeksponować mięśnie brzucha. Jeśli Ci się nie udało do tej pory, powody mogą być dwa: niewłaściwie wykonywanie ćwiczenia albo zła dieta.

Do najczęstszych błędów należy angażowanie mięśni zginaczy miednicy, a nie mięśni brzucha. Dzieje się tak, gdy wykonujesz pełne skłony tułowia zamiast krótkich ruchów. W uzyskaniu odpowiednich rezultatów przeszkadza również... nadgorliwość. Trenując codziennie, uniemożliwiasz rozwój brzuśców mięśniowych.

To dobre, gdy zrzucasz nadmiar tłuszczu. Jeśli go nie ma, spokojnie możesz ćwiczyć co 2. dzień. Dzięki temu zgromadzisz więcej aminokwasów w uszkadzanych przez trening włóknach, co poprawi wygląd brzucha. Poza tym pamiętaj, aby wyeliminować z diety wszystkie słodycze, ograniczyć produkty skrobiowe (w szczególności ziemniaki, pieczywo, makarony oraz piwo) i po 3 miesiącach będziesz zachwycał rzeźbą.

- prof. Tadeusz Stefaniak, AWF we Wrocławiu

Ostatnio coś mnie bardzo boli w kroku, najbardziej gdy siedzę. Mam dopiero 21 lat. Czy już mam prostatę?

Tak, na pewno masz prostatę – każdy zdrowy mężczyzna (i tylko mężczyzna) ją ma. Prostata to nie choroba, tylko inna nazwa gruczołu krokowego, który między innymi zapewnia Ci udane życie seksualne. Produkuje bowiem ejakulat – płynną część spermy, w której znajdują się plemniki.

Ból w kroczu, nasilający się zwłaszcza podczas siedzenia, to zazwyczaj objaw zapalenia prostaty. Lepiej go nie lekceważ i nie czekaj, aż sam przejdzie, tylko sam się przejdź do lekarza. Nie martw się na zapas: skoro jesteś młody, najprawdopodobniej nie będzie Cię badał per rectum.

Odwiedziny są konieczne, ponieważ najczęściej przyczyną zapalenia prostaty jest zakażenie bakteryjne i niezbędne może być podanie antybiotyku.

- Paweł Remiszewski, chirurg 

REKLAMA