Alkohol kontra facet, czyli jak pić, żeby nie paść

Zalać się w trupa to żadna sztuka. Sztuką jest pić tak, żeby przez cały wieczór utrzymywać się na solidnym rauszu. I wrócić do domu o własnych siłach, z portfelem, kluczami i komórką w kieszeni.

alkohol Shutterstock.com
Shutterstock.com

Alkohol to trucizna, ale wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. To tylko kwestia dawki. Przed kolejną imprezą weź te rady pod uwagę i wróć z tarczą.

Nie pij na pusty żołądek

Potrawy bogate w tłuszcze lub białko spowalniają wchłanianie alkoholu w przewodzie pokarmowym. Zjedz przynajmniej godzinę przed imprezą i posilaj się w trakcie.

Licz, ile czego pijesz

Jeśli będziesz robił 40-minutowe przerwy pomiędzy kolejnymi drinkami (maks. 50 ml wódki), masz gwarancję dobrej zabawy – alkohol we krwi będzie się utrzymywał na poziomie ok. 0,3 promila i w razie czego będziesz potrafił powiedzieć: Dość. Szybkie picie szybko zwali Cię z nóg.

Pij tylko tyle, ile możesz

Jeżeli będziesz przestrzegał wcześniejszej rady, nie będziesz miał kłopotów z asertywnością. Poziom zdolności do odmowy wypicia jeszcze jednej kolejki jest odwrotnie proporcjonalny do stężenia alkoholu we krwi.

(Sprawdź: 10 nieznanych faktów o procentach)

Cały czas pij to samo

Mieszanki robią „bałagan” w żołądku i potrafią być piorunujące jak piwo z wódką. Jeżeli pijesz drinki, nalewaj najpierw alkohol – nie więcej niż 1/4 objętości, później dodawaj lodu, a na końcu dolej soku. W kolejnych drinkach zmniejszaj zawartość wódki

Nie trzymaj alkoholu na języku, połykaj!

W ten sposób nie będzie przenikał do krwiobiegu już w ustach. To najkrótsza droga na parter.

(Zobacz: Codzienne picie alkoholu w małych dawkach jest zdrowe? Nie do końca. Zobacz ile alkoholu to już za dużo.)

REKLAMA