Alkohol: jaką whisky wybrać na prezent?

Whisky ze względu na swoją wyjątkową historię, niepowtarzalny sposób wytwarzania i wyrafinowany smak to alkohol, który z pewnością można nazwać prawdziwym męskim prezentem. Z tego mini poradnika dowiesz się, jak bez pudła wybrać tę właściwą.

whisky 2015, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

George Ballantine, bracia John i James Chivas oraz John Jameson to twórcy whisky, dla których stworzenie idealnego trunku oznaczało tworzenie historii. I choć od czasów, w których powstały whisky Ballantine's, Chivas Regal i Jameson, minęło już ponad 100 lat, to historia legendarnych whisky nieprzerwanie trwa do dziś.

Alkohole premium, do których zalicza się whisky, zawsze będą kojarzone z prestiżem i sukcesem. Jako jedne z nielicznych rodzajów alkoholi są powszechnie traktowane jako prezent z klasą. Jednak różnorodność gatunków, marek, sposobów delektowania się whisky może wprawiać nie tylko w zdumienie, ale wręcz w zakłopotanie.

Bo którą z nich wybrać? Na co się zdecydować? Poniższy mini przewodnik pomoże Ci wybrać tę właściwą, którą możesz zapakować i położyć pod choinką, mając pewność, że nie rozczarujesz takim prezentem nikogo.

Osobowość a whisky

Kupując butelkę whisky w prezencie, zawsze warto dopasować jej rodzaj i smak do osobowości osoby, której chcesz ją podarować. Koneserzy tego trunku wiedzą bowiem doskonale, że każda whisky ma niepowtarzalny, indywidualny charakter.

1. Dla aktywnego faceta

Jeśli potrzebujesz prezentu dla aktywnego życiowo mężczyzny, który współczesnym świecie nadaje nowe znaczenie klasyce - sięgnij po Ballantine's Finest. To jedna z najbardziej cenionych whisky na świecie, od czterech lat lider w kategorii Scotch Standard Blended Whisky w prestiżowym przeglądzie "Whisky Bible" przygotowywanym przez Jima Murraya.

W smaku Ballantine's kryje się bogactwo nut jabłek, gruszek, kwiatów, ziół oraz przyjemna dla podniebienia słodycz wanilii. Całość tworzy charakterystyczny styl tej whisky: elegancki, wyważony, delikatny i słodki. Najlepszym dowodem, potwierdzającym wysoką jakość whisky Ballantine's, niech będzie informacja, że trunek ten jest numerem 1 w aż dwunastu krajach Europy.

2. Dla doświadczonego faceta

Jeśli smak szkockiej whisky nie jest obcy temu, któremu chcesz zrobić prezent, możesz sięgnąć po butelkę Ballantine's 12yo. "Jej kompozycję stanowi wiele rodzajów najlepszych szkockich whisky, z których każda leżakowała minimum 12 lat w dębowych beczkach.

Osobom o bardziej wyrafinowanym smaku na pewno do gustu przypadną jeszcze starsze roczniki Ballantines, czyli 17-, 21- i 30-letnie" - mówi Dariusz Fabrykiewicz, ekspert whisky.

whisky 2015, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

3. Dla konesera

Dla ceniących najwyższą jakość najlepszym wyborem szlachetną whisky Chivas Regal, idealne dla współczesnego dżentelmana. Pierwszą z nich jest Chivas Regal 12yo, whisky w kolorze ciepłego bursztynowego złota, w zapachu której wyczuwalne są owoce z sadu i kwiaty polne, karmelki mleczne i odrobina goryczki.

"Jej smak jest bardzo pełny, krągły i kremowy z wiodącymi nutami miodu, dojrzałych jabłek, wanilii, toffi i orzechów" - opisuje Dariusz Fabrykiewicz.

Z kolei smak Chivas Regal 18yo odkrywa przed nami paletę czarnych czekolad z dodatkiem nut kwiatowych oraz odrobiną słodkiej miękkiej dymności. Natomiast limitowana edycja Chivas Regal 25yo to idealny, prestiżowy prezent m.in. dla partnerów biznesowych, na których szczególnie nam zależy.

W tej unikalnej whisky z łatwością odnaleźć można aromat słodkiej pomarańczy, po których do głosu dochodzi nuta marcepanu i orzecha. W smaku rozpływające się kremowości, mleczna czekolada, muśnięcia pomarańczy z wyjątkowo długim, krągłym finiszem.

4. Dla spontanicznego mężczyzny

Ci, którzy nad starannie planowanie przedkładają działanie pod wpływem impulsu, docenią zapewne whiskey Jameson w charakterystycznej, zielonej butelce, którą cechuje delikatny i gładki smak. "To przede wszystkim propozycja dla osób, które docenią niesamowite proporcje ostrości, orzechów, wanilii z domieszką słodkiego sherry" - dodaje ekspert.

Liczą się szczegóły

Butelka whisky sama w sobie jest świetnym prezentem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby podarować ją wybranej osobie wraz ze specjalnie dla nich dedykowanymi akcesoriami.

Do szkockiej whisky Ballantine's i irlandzkiej whiskey Jameson możesz dołożyć specjalne piersiówki, 12-letnią Ballantine's możesz kupić w designerskiej puszce, a Chivas Regal podarować w zestawie z trzema szklankami.

W ten sposób to, co najważniejsze, czyli aromatyczna zawartość butelek, której zadaniem jest dostarczenie przyjemności podniebieniu, zyska dodatkową wartość - cieszącą oko formę.

MH

Zobacz również:
REKLAMA