Alkohol i szkło, czyli co w czym pić [szkoła dżentelmenów]

Cała Polska już wie, że whisky pije się w szklankach typu old fashioned. A co z winami? Brandy? Drinkami? Zapraszamy na nasz alkoholowy poradnik szklarski.

| Data aktualizacji: 2022-02-16
alkohol fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Piwo

Najpopularniejszym szkłem do piwa, obok kufla, jest pokal. Warto jednak wiedzieć, że jest dedykowany głównie do picia pilznerów, lagerów oraz koźlaków. Ma za zadanie uwypuklić barwę piwa, jego nasycenie dwutlenkiem węgla oraz klarowność.

Brandy

Wielkie pękate czasze zarezerwowane są dla koniaków i brandy. Przypominamy, że każdy koniak jest brandy, ale tylko brandy z regionu Cognac można nazwać koniakiem. Kieliszek trzymamy za czaszę, dzięki czemu podgrzewamy lekko trunek i uwalniamy jego aromat. Wlewamy nie więcej niż 20-40 ml.

Szampana...

...i wina musujące pijemy w kieliszkach typu flet. Napełniamy je do 3/4 wysokości i trzymamy za nóżkę, by, broń Boże, nie podgrzać trunku. „Flety” zwężają się delikatnie ku górze, dzięki czemu zapobiegają szybkiej ewakuacji popularnych bąbelków.

Nie wszyscy wiedzą za to, że whisky to trunek robiony głównie z jęczmienia, a burbon musi zawierać przynajmniej 51% kukurydzy.

Short drinki

Pewnie nie kojarzysz nazwy, ale zaraz ją polubisz. Short drinki sporządza się z samych alkoholi (kto powiedział, że kolorowe drinki są niemęskie?) i pija w szerokich, rozszerzających się kieliszkach z nóżkami. Trunku nalej tyle, by do krawędzi kieliszka nie zostało więcej niż 0,5 cm.

Wina

Czerwone serwujemy w cienkim szkle na krótkiej nóżce z dużą czaszą, która zwęża się ku górze. Wyjątkiem są burgundy, które podajemy w długonogich kieliszkach. Białe wina najlepiej czują się w tulipanowych, bardzo subtelnie rozszerzających się czaszach na długiej nóżce.

Long drinki

Poniżej widzisz prostą, smukłą szklankę typu collins, która służy do picia alkoholi rozcieńczanych, czyli tzw. long drinków. Wbrew pozorom poproszenie o takiego drinka przy barze nie obniża testosteronu. Napełnij szklankę, zostawiając 2 cm do jej krawędzi. Możesz dodać lodu.

Wiesz już co nieco o szkle, więc najwyższa pora poznać 10 męskich zasad picia alkoholu.

Zobacz również:
REKLAMA