Alkohol a sport, siwe włosy i rozpad związku - radzą eksperci MH

Eksperci MH mierzą się z problemami, które spędzają sen z powiek większości facetów. Tym razem na tapetę idą siwe włosy, wpływ alkoholu na trening i rozpad związku. 

Alkohol i sport shutterstock.com

Mam pierwsze siwe włosy. Co robić?

REKLAMA

A co chcesz zrobić - rzucić się z mostu? Trzeba z godnością znosić nieuchronne. Jeżeli jednak mało w Tobie filozofa, możesz kupić specjalne środki w aptece. Pobudzają produkcję melatoniny i wzmacniają włosy, a pierwsze efekty zobaczysz po 3-4 tygodniach . Jeżeli będziesz chciał je utrzymać, musisz regularnie powtarzać zabieg.

 - Ewa Gwiazda

Gram w piłkę i lubię się bawić. Jednak ostatnio moje mięśnie dłużej dochodzą do siebie. To przez alkohol?

Alkohol - szczególnie gdy wypiłeś ponad 30 ml czystej whisky, 230 ml wina lub 0,66 l piwa – jest sprawcą nie tylko dłuższej regeneracji po treningu, ale ma również negatywny wpływ na układ nerwowy. Ogranicza percepcję, zdolność kojarzenia faktów, koordynację ruchów i, co dla sportowca bardzo ważne, na kilkadziesiąt godzin wydłuża czas reakcji prostych i złożonych.

Ponadto upośledza funkcję detoksykacyjną wątroby, zaburza pracę 2 hormonów odpowiedzialnych za gospodarkę płynów w naszym organizmie (wazopresyny i aldosteronu), co prowadzi do zaburzeń pracy serca i nerek, przejawiających się trudnościami w oddychaniu, nudnościami, bólami głowy i ciężkością kończyn dolnych.

Dodatkowo alkohol ogranicza wchłanianie mikroelementów i niezbędnych minerałów, co skutkuje gorszą pracą układu mięśniowego. Myśląc o imprezie zakrapianej alkoholem, dzień przed oraz dwa dni po stosuj suplementację witaminą C (nawet 4 g dziennie), magnezem (800 miligramów dziennie) oraz wapniem (800 mg dziennie).

Po imprezie możesz dodatkowo zaaplikować sobie kawę z sokiem z całej cytryny. Kofeina w połączeniu z kwasem askorbinowym zawartym w owocu przyspieszy usuwanie alkoholu z organizmu i ograniczy zmęczenie.

prof. Tadeusz Stefaniak

Jestem w trakcie rozpadu mojego związku i nie mam siły postawić sprawy jasno. Wszystko się przeciąga i jest coraz trudniej.

Nie oszukuj się, że rozstanie może się obyć bez odczuwania przykrych emocji. To oczywisty koszt, na który musisz się zgodzić, jeśli podejmujesz taką decyzję. Co dalej? Nie zrzucaj na nikogo winy, nie wypominaj błędów ani nie rób z siebie altruisty („Byłabyś ze mną nieszczęśliwa, zasługujesz na kogoś lepszego”).

Powiedz po prostu: „Zdecydowałem, że nie chcę być dłużej z tobą w związku. Czuję, że nie pasujemy do siebie. Mam nadzieję, że znajdziemy w przyszłości osoby, z którymi lepiej się dopasujemy." . Jeżeli łączą was wspólne sprawy materialne, zaproponuj rozwiązanie problemów. Zwykle osoba, który usłyszy taki komunikat, jest w silnych emocjach i to nie jest dobry moment.

Powinieneś jak najszybciej wyjść i pozwolić jej ochłonąć. Jeśli będziesz miał ochotę na kolejną rundę z wyjaśnieniami, umówcie się za 3 dni. Ale nie musisz tego robić – pierwszy komunikat był wystarczająco konkretny i uczciwy.

Violetta Nowacka 

REKLAMA