Przechowywanie jedzenia w lodówce: zasady

W duecie ze swoją lodówką możecie zacząć zbawianie świata już od dziś. Eksperci programu „Candy – Przyjazne Innowacje” stworzyli listę zasad, których przestrzeganie sprawi, że odtąd już nic z Twoich zapasów nie trafi do kubła.

lodówka fot. shutterstock.com
fot. Shutterstock

Jedzenie w lodówce - jak przechowywać?

1. Nie przeładowuj

Brak przestrzeni między produktami zaburza cyrkulację powietrza, co z kolei uniemożliwia osiągnięcie właściwej temperatury wewnątrz urządzenia. Lodówka nie zapewni optymalnych warunków dla umieszczonych w niej produktów.

2. Pakuj żywność w pojemniki

Zanim włożymy żywność do lodówki, powinniśmy zapakować ją do pojemników lub torebek. Produkty opakowane w ten sposób nie tracą wilgoci i smaku, mogą być dłużej przechowywane.

3. Sortuj żywność

Produkty, które będą używane jako pierwsze, powinny być najbardziej dostępne po otwarciu urządzenia. Pozwala to na szybsze odnajdywanie żywności i skrócenie czasu otwarcia drzwi lodówki, co wpływa na jej energooszczędną pracę.

ZOBACZ TAKŻE: Konserwanty w żywności. Dobre, czy złe?

4. Usuwaj wodę

Aby uniknąć psucia się warzyw i owoców przechowywanych w lodówce, należy usunąć z nich całą wodę, która zostaje po umyciu.

5. Nie wkładaj gorącego

Temperatura wewnętrz lodówki wzrośnie i zmusi agregat do cięższej pracy, co oznaczać będzie zwiększony pobór energii.

6. Otwieraj, gdy musisz

W lecie ustaw odpowiednią temperaturę chłodzenia i upewnij się, że drzwi są za każdym razem szczelnie zamykane. Lodówkę otwieraj tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne, i zamykaj ją jak najszybciej.

7. Kontroluj temperaturę

Jeżeli Twoja lodówka nie pokazuje temperatury chłodzenia, możesz kupić w tym celu specjalny termometr. Przechowywanie wówczas stanie się łatwiejsze.

8. Zamrażaj

W zamrażalniku, inaczej niż w lodówce, produkty spożywcze układaj ciasno, żeby pracował sprawnie. Nastaw go na temperaturę -18 stopni Celsjusza lub niższą. Trzymaj się określonego dla danych produktów czasu mrożenia:

  • Zioła 8-12 miesęcy
  • Ryby 2-4 miesiące
  • Wołowina 9-12 miesięcy
  • Wieprzowina 4-7 miesięcy
  • Produkty mleczne 2-12 miesięcy
  • Pieczywo 4-6 miesięcy
  • Grzyby 3-6 miesięcy
  • Owoce 8-12 miesięcy
  • Drób 8-10 miesięcy

9. Dziel i rządź

 Zadbaj o to, by jedzenie surowe było oddzielone od gotowego do spożycia. Najlepiej przeznacz na to inne półki.

 

dieta fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Co na jakiej półce

  1. Mięso i ryby. Powinny być przechowywane w najzimniejszym miejscu – jest to zazwyczaj dolna półka umieszczona nad pojemnikami na owoce i warzywa. Temperatura wynosi około 2 st. C. połóż łososia.

SPRAWDŹ TEŻ: Najlepsze mięso na świecie?

2. Masło i jaja. Wymagają jedynie delikatnego schłodzenia. Należy trzymać je na półkach w drzwiach lodówki. Na półkach tych możemy przechowywać olej, chrzan, musztardę, ketchup, sosy i napoje.

3. Mleko i sery. Powinny być przechowywane na środkowych półkach. Można tam trzymać mleko, sery żółte, białe, kefi ry, maślankę, jogurty oraz dżemy i powidła.

4. Warzywa i owoce. Powinny być przechowywane w temperaturze około 9-10 st. C w dolnej części lodówki. W pojemnikach tych zapewniona jest wyższa wilgoć niż w pozostałych częściach lodówki.

5. Chleb i bułki. Nie wkładaj ich do lodówki. Pieczywo w lodówce szybciej czerstwieje, za to zamrożone zachowa świeżość przez bardzo długi okres czasu. 

Nie zapomnij!

Najważniejsza zasada to zachowanie ciągu chłodniczego lub zamrażalniczego i pilnowanie odpowiedniej temperatury. Największe zagrożenie stanowią przeterminowane produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, wędliny, sery (głównie pleśniowe) oraz ryby.

Oprócz rozwoju mikroflory mogą się w niej rozwinąć również bakterie chorobotwórcze, wywołujące ciężkie w przebiegu zatrucia pokarmowe. Szczególnie szkodliwe są bakterie z rodzaju Salmonella, E. coli czy rozwijająca się w chłodzie Listeria monocytogenes.

Takie produkty nie nadają się również do wtórnego przetworzenia. Część bakterii zdolna jest do syntezy enterotoksyn odpornych na działanie temperatury.

Bakterie giną w procesie gotowania lub smażenia, ale w daniu zostają ich termooporne toksyny, zdolne do wywoływania znacznie gorszych w przebiegu zatruć. Ich objawami są silne biegunki, skurcze, zaburzenia widzenia, ślinotok czy gorączka.

Jak przechowywać warzywa?

Monika Tworko, Specjalista ds. bezpieczeństwa żywności SGGW:

Zakup uszkodzonych, z drobnymi pęknięciami czy zgnieceniami surowców, sprawi, że w te miejsca będą wnikać i rozwijać się w nich bakterie oraz pleśń. Szufladę, w której przechowujemy owoce czy warzywa, można wyłożyć kilkoma warstwami ręcznika papierowego, który chłonie nadmiar wilgoci, dzięki czemu produkty dłużej pozostaną świeże.

Biorąc pod uwagę wymagania temperaturowe owoców i warzyw, można je podzielić na takie, które mogą być przechowywane w lodówce oraz takie, które potrzebują wyższej temperatury przechowywania.

Surowce mało wrażliwe, wymagające temperatur 1-3°C: buraki, brukselka, dojrzała kapusta, daktyle, kapusta włoska, kalarepa i pasternak – mogą być z powodzeniem przechowywane w lodówce.

Surowce umiarkowanie wrażliwe, wymagające temperatur 4-12°C: ziemniaki, jabłka, brokuły, młoda kapusta, marchew, kalafior, selery, cebula, pomarańcze, pietruszka, groszek, rzodkiewki, szpinak.

Surowce bardzo wrażliwe, wymagające temperatur 13-18°C: szparagi, awokado, morele, banany, cytryny, fasola, owoce jagodowe, ogórki, sałata, brzoskwinie, papryka, pomidory, dynia – tych owoców i warzyw nie należy przechowywać w lodówce.” 

MH 02/2013

REKLAMA