9 mitów na temat seksu

Wydawało by się, że w czasach, kiedy dostęp do rzetelnej wiedzy medycznej jest taki łatwy ludzie powinni wiedzieć już wystarczająco dużo na temat seksu, żeby unikać niepożądanej ciąży albo chorób przenoszonych drogą płciową. Ależ skąd. Mity i fałszywe przekonania trzymają się nadal mocno. Oto te najpopularniejsze, według lekarzy.

erotyka, seks, partnerstwo, zdrowie shutterstock.com

1. Antykoncepcja chroni przed chorobami wenerycznymi
2. Stosunek przerywany zapobiega ciąży
3. Stosunek przerywany zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową
4. Używanie dwóch prezerwatyw podwaja ochronę
5. Można zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową siadając na sedesie
6. Choroby weneryczne są nieuleczalne
7. Możesz się zarazić chorobą weneryczną tylko poprzez seks z penetracją
8. HIV dotyczy tylko gejów
9. Jeśli nie masz żadnych objawów, to nie możesz nikogo zakazić chorobą weneryczną

REKLAMA

1. Antykoncepcja chroni przed chorobami wenerycznymi

To kompletne pomieszanie pojęć. Antykoncepcja doustna, podobnie jak plastry, wkładki domaciczne i inne, chronią tylko przed ciążą. Natomiast jedynym sposobem ochrony przed chorobami jest prezerwatywa. No i naturalnie, wykonywanie regularnych badań.

2. Stosunek przerywany zapobiega ciąży

Kolejny mit, który trzyma się dzielnie, pomimo tego, że doświadczenie pokoleń uczy, że jest inaczej. Metoda stosunku przerywanego (coitus interruptus) polega na wycofaniu penisa z pochwy tuż przed wytryskiem. Chociaż może to zmniejszyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, ale precyzja ruchu może być nieco zaburzona w tym stanie świadomości, w jakim znajdujesz się tuż przed ejakulacją. Dodatkowo, przed ejakulacją z penisa wydostaje się bezbarwna wydzielina tzw. preejakulat, który może zawierać plemniki.

ZOBACZ: Szczęśliwe małżeństwo - fakty i mity

W jednym badaniu naukowcy pobrali próbki preejakulatu od grupy ochotników i w 37% z nich zidentyfikowali żywotne plemniki. Każdy uczestnik dostarczył 5 próbek i co ciekawe, naukowcy znaleźli plemniki we wszystkich lub w żadnej z próbek. Innymi słowy, niektórzy ludzie mają tendencję do posiadania plemników przed wytryskiem, podczas gdy inni nie. Jednym słowem - stosunek przerywany jest jedną z najbardziej zawodnych metod antykoncepcji, jaką sobie można wyobrazić.

3. Stosunek przerywany zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową

To jest podobnie fantastyczna idea, jak to, że zapobiega ciąży. Wycofując penisa z pochwy przed ejakulacją nadal możesz się zarazić HIV, opryszczką, kiłą rzeżączką lub chlamydią. Przypominamy, że prezerwatywa jest najlepszą ochroną.

4. Używanie dwóch prezerwatyw podwaja ochronę

Tak, są tacy ludzie, którzy głęboko w to wierzą, ale zupełnie niepotrzebnie męczą się z zakładaniem dwóch prezerwatyw. W rzeczywistości jest to bardziej ryzykowne, ponieważ prawdopodobieństwo uszkodzenia prezerwatywy jest większe, ze względu na zwiększone tarcie. Pojedyncza prezerwatywa to najlepsza opcja.

5. Można zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową siadając na sedesie

Jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej uporczywych mitów związanych z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wiele osób uważa, że sedesy, czy wanny dzielone z osobą zakażoną mogą być źródłem zakażeń. Jednak pomimo upartego tłumaczenia, że to bzdura, mit trzyma się dzielnie. Zakażenia przenoszone drogą płciową rozprzestrzeniają się tylko poprzez seks bez zabezpieczeń. Dodajmy - seks waginalny, analny, oralny oraz poprzez wymienianie się erotycznymi gadżetami. Wirusy, które powodują niektóre choroby nie mogą przetrwać długo poza ludzkim ciałem, więc na ogół szybko giną na powierzchniach takich jak sedesy. Podobnie rzecz się ma z bakteriami, takimi jak chlamydia, rzeżączka, czy kiła - nie przeżyją długo poza błonami śluzowymi.

6. Choroby weneryczne są nieuleczalne

Sprawa jest bardziej skomplikowana. Zdecydowana ich większość daje się wyleczyć, ale są takie, które faktycznie są oporne na terapię. Jak wiemy, najczęstsze choroby przenoszone drogą płciową są wywoływane przez osiem patogenów. Cztery z nich są uleczalne. Zaliczamy do nich kiłę, rzeżączkę, chlamydię i rzęsistkowicę. Kolejne cztery nieuleczalne, to: zapalenie wątroby typu B, opryszczka pospolita (HSV), brodawczak ludzki (HPV) i HIV.

7. Możesz się zarazić chorobą weneryczną tylko poprzez seks z penetracją

Kolejny mit, który stoi trochę w sprzeczności z mitem z punktu 5. Jest faktem, że nie tylko kontakt waginalny może być źródłem infekcji. Zarazić się można również poprzez seks oralny, kontakty genitalne bez całkowitej penetracji oraz wspólne używanie erotycznych gadżetów. Należy też dodać, że niebezpieczny może być kontakt z krwią zarażonej osoby (np. wspólne używanie igieł do wstrzykiwania sobie substancji).

8. HIV dotyczy tylko gejów

O ile na początku lat 80. kiedy to w USA i w Europie pojawiła się ta choroba i zaczęła się w ogromnym tempie rozprzestrzeniać faktycznie lekarze nazywali ją „gay syndrome”, bo zaobserwowali jaą głównie u mężczyzn homoseksualistów. Obecnie każdy, bez względu na płeć, razę, czy orientację może być nosicielem wirusa. Jeśli podejrzewasz, że ktoraś z osób, z którymi miałeś kontakt może być nosicielem, możesz sobie zrobić test w domu. Testy, które można kupić i wykonać w domu mają europejski certyfikat, czułość 99,7%t, a wynik dostajesz po 15 minutach.

9. Jeśli nie masz żadnych objawów, to nie możesz nikogo zakazić chorobą weneryczną

Niestety, to nie jest prawda. Możesz być nosicielem nie wiedząc o tym. Możesz nie zauważyć objawów, albo przypisywać je czemuś innemu. Dlatego, jeśli masz dużo partnerek po prostu badaj się od czasu do czasu i używaj prezerwatyw.

Żródło: medicalnewstoday.com/Tim Newman

REKLAMA