Czego nie wolno robić przy dziecku?

Wiesz dobrze, że nie wolno kląć i palić przy dzieciach. Bo dzieci najwięcej się uczą przez naśladowanie. Wracasz pijany, podnosisz głos, zostawiasz wszędzie skarpety, nie myjesz naczyń, kłamiesz, nie dotrzymujesz słowa? Ryzyko, że Twoje dziecko będzie robić tak samo jest spore.  Zweryfikuj swoje zachowanie i przeczytaj, co możesz zrobić, aby być dla dziecka dobrym przykładem.

| Data aktualizacji: 2020-06-24
7 rzeczy, których nie wolno robić przy dziecku bikeriderlondon 2014/shutterstock.com
fot. bikeriderlondon 2014/shutterstock.com

Nie kłam przy dziecku

Depnąłeś za mocno, jadąc samochodem na zakupy, i złapała Cię policja. Tłumaczenie, że jechałeś tak szybko, bo córka (siedząca na tylnym siedzeniu) jest spóźniona na kurs gry na skrzypcach, sprawi, że dla dziecka kłamstwo będzie czymś naturalnym. Niestety, to bardzo powszechny błąd i wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy z tego, co właściwie robią. Dziecko zapamięta, że powiedziałeś nieprawdę i, idąc za Twoim przykładem, będzie kłamać w sprawach błahych i istotnych.

Nie zmuszaj dziecka do kłamstwa

Podjeżdżacie do okienka McDrive i zanim złożysz zamówienie, szepczesz dziecku z uśmiechem: "Mamusia nie musi się o tym dowiedzieć". Tworzysz z dzieckiem pewną więź, łączy Was mały sekret, ale tym samym pokazujesz, że można okłamywać bliskie osoby i podważasz autorytet swojej partnerki.

Nie drażnij się z dzieckiem

Jasne, możecie się trochę powygłupiać. Pamiętaj jednak, że małym dzieciom obce jest pojęcie sarkazmu i biorą wszystko absolutnie na poważnie. Są bardzo dosłowne i musisz wziąć to pod uwagę.

ZOBACZ TEŻ: Jak zdobyć zaufanie dziecka

Nie siedź wciąż w wirtualnym świecie

Jeżeli nie widzisz problemu, gdy sześciolatek pisze widomości na swoim smartfonie lub pad od PlayStation przyrasta mu do ręki, to zapewne tutaj się z nami nie zgodzisz. Lepiej jednak pokaż dziecku, jak świetnie można się bawić klockami Lego, wyjdź z nim puszczać latawce albo przeczytaj mu fajną książkę. Niech pozna różne aktywności i wie, że gdy jest z Tobą, to nie musi z nudów siedzieć w kącie z iPadem.

Nie trać panowania nad sobą

Staraj się pozostać przy dziecku spokojnym (jak i przy dorosłych). Dzieci wierzą, że gdy dzieje się coś złego, to jest to wynik ich działania. Gdy jesteś wkurzony, bo szef traktuje Cię jak śmiecia – nie daj tego po sobie poznać. Dziecko będzie zakładać, że jesteś zdenerwowany, bo zrobiło coś nie tak i będzie tym przerażone.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak być tatą i nie zwariować

Nie wyzywaj ludzi

Bezceremonialne wyzywanie ludzi od "pijaków" i "idiotów" z pewnością pozostanie w pamięci dziecka na długo. Twój syn zapamięta konkretne osoby i przy kolejnym spotkaniu będzie pamiętał, jak ją nazwałeś. Co gorsza, bez żadnych zahamowań może się nawet głośno tą wiedzą podzielić.

Żarty na temat nauczyciela lub szkoły

Jasne, my też jesteśmy w stanie przywołać niejednego dziwaka z podstawówki lub gimnazjum, który nad uczył. Pamiętaj jednak, że pozornie nieszkodliwy żart na temat nauczycielki polskiego czy ironiczne komentowanie uwag nauczyciela fizyki będzie dla dziecka równoznaczne z brakiem szacunku dla tej osoby. Skoro tatuś jej nie szanuje, to nie trzeba jej szanować. I to samo tyczy się szkoły. Czy na pewno chcesz, aby taki był stosunek Twojego dziecka do tej instytucji?

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ: Mężczyznom też się zdarza depresja poporodowa

MH

Zobacz również:
REKLAMA