[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
3.9

7 rzeczy, których nie wolno robić przy dziecku

Wiesz dobrze, że nie wolno kląć i palić przy dzieciach. Jednak jak tylko dziecko zaczyna powtarzać Twoje słowa, uczy się żyć, naśladując też inne Twoje poczynania. Zweryfikuj swoje zachowanie i przeczytaj, co możesz zrobić, aby być dla dziecka dobrym przykładem.

7 rzeczy, których nie wolno robić przy dziecku fot. bikeriderlondon 2014/shutterstock.com
1. Niewinne kłamstewka

Depnąłeś za mocno, jadąc samochodem na zakupy, i złapała Cię policja. Tłumaczenie, że jechałeś tak szybko, bo córka (siedząca na tylnym siedzeniu) jest spóźniona na kurs gry na skrzypcach, sprawi, że dla dziecka kłamstwo będzie czymś naturalnym. Niestety, to bardzo powszechny błąd i wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy z tego, co właściwie robią. Dziecko zapamięta, że powiedziałeś nieprawdę i, idąc za Twoim przykładem, będzie kłamać w sprawach błahych i istotnych.

REKLAMA

2. Sekrety przed żoną

Podjeżdżacie do okienka McDrive i zanim złożysz zamówienie, szepczesz dziecku z uśmiechem: "Mamusia nie musi się o tym dowiedzieć". Tworzysz z dzieckiem pewną więź, łączy Was mały sekret, ale tym samym pokazujesz, że można okłamywać bliskie osoby i podważasz autorytet swojej partnerki.

3. Nie drażnij się z dzieckiem

Jasne, możecie się trochę powygłupiać. Pamiętaj jednak, że dzieciom obce jest pojęcie sarkazmu i biorą wszystko absolutnie na poważnie. Są bardzo dosłowne i musisz wziąć to pod uwagę.

4. Tablet i smartfon jedyną rozrywką

Jeżeli nie widzisz problemu, gdy sześciolatek pisze smsy na swoim smartfonie lub jest pogrążony w świecie gier na PlayStation, to zapewne tutaj się z nami nie zgodzisz. Lepiej jednak pokaż dziecku, jak świetnie można się bawić klockami Lego, wyjdź z nim puszczać latawce albo przeczytaj mu fajną książkę. Niech pozna różne aktywności i wie, że gdy jest z Tobą, to nie musi z nudów siedzieć w kącie z iPadem.

5. Nie trać panowania nad sobą

Staraj się pozostać przy dziecku spokojnym (jak i przy dorosłych). Dzieci wierzą, że gdy dzieje się coś złego, to jest to wynik ich działania. Gdy jesteś wkurzony, bo szef traktuje Cię jak śmiecia – nie daj tego po sobie poznać. Dziecko będzie zakładać, że jesteś zdenerwowany, bo zrobiło coś nie tak i będzie tym przerażone.

6. Nie wyzywaj ludzi

Bezceremonialne wyzywanie ludzi od "pijaków" i "idiotów" z pewnością pozostanie w pamięci dziecka na długo. Twój syn zapamięta konkretne osoby i przy kolejnym spotkaniu będzie pamiętał, jak ją nazwałeś. Co gorsza, bez żadnych zahamowań może się nawet głośno tą wiedzą podzielić.

7. Żarty na temat nauczyciela lub szkoły

Jasne, my też jesteśmy w stanie przywołać niejednego dziwaka z podstawówki lub gimnazjum, który nad uczył. Pamiętaj jednak, że pozornie nieszkodliwy żart na temat nauczycielki polskiego czy ironiczne komentowanie uwag nauczyciela fizyki będzie dla dziecka równoznaczne z brakiem szacunku dla tej osoby. Skoro tatuś jej nie szanuje, to nie trzeba jej szanować. I to samo tyczy się szkoły. Czy na pewno chcesz, aby taki był stosunek Twojego dziecka do tej instytucji?

MH

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij