Jak się golić? 7 sposobów jak robić to dobrze

Ponad 50% mężczyzn przyznaje, że mają problemy z podrażnieniami po goleniu.  Szkoda, bo wystarczy odrobinę zmienić przyzwyczajenia, aby całkowicie uniknąć nieprzyjemności. Jak się golić? Poznaj 7 patentów.

Golenie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Może Ci się wydawać, że usuwanie zarostu to bardzo intymne zajęcie. W końcu w łazience jesteś sam na sam ze swoją maszynką. Jednak okazuje się, że na ostateczny sukces całego przedsięwzięcia pracuje cały sztab biologów, chemików oraz inżynierów, którzy projektują sprzęt do golenia.

„W przypadku Gillette to około 100 osób z działu innowacji w Reading w Wielkiej Brytanii oraz drugie tyle w Bostonie w Stanach Zjednoczonych” – mówi Kristina Vanoosthuyze odpowiedzialna przez wiele lat za tworzenie nowych produktów, a teraz zajmująca się komunikacją w Gillette.

Na czym polega stojące przed naukowcami wyzwanie? Ostrze musi przejść jak najbliżej skóry, lecz nie powinno naruszyć naskórka. „Trzeba przy tym pamiętać, że każdy mężczyzna ma nie tylko inny rodzaj zarostu, ale jego włoski rosną w unikalny sposób” – dodaje Vanoosthuyze.

Aby sprawdzić, czy prototypy nowych maszynek spełniają swoje zadanie, badacze zapraszają do Innovation Center użytkowników. Ci golą się przed lustrem, a stojący po drugiej stronie naukowcy wszystko notują. Dzięki temu wiemy, że pozbycie się brody wymaga od 30 do 700 pociągnięć. Przeciętnie każdy z nas robi ich 170, a większość to ruchy powtórne, mające maksymalnie skrócić wyrastające włoski.

Jak się golić? 7 patentów

Nic zatem dziwnego, że usuwanie zarostu jest dużym obciążeniem dla skóry. Kristina Vanoosthuyze z Gilette zdradza jednak, co zrobić, aby uniknąć podrażnień:

1. Dobrze się przygotuj – Małe włoski na szyi często wrastają w skórę, dlatego jeśli chcesz je uwolnić, opłucz twarz wodą i przejedź ręką po całej powierzchni, którą zamierzasz ogolić. Nie masz na to ochoty? Weź prysznic. Gorąca woda sama zmiękczy zarost.

2. Znajdź odpowiedni dla siebie środek do golenia – Chodzi o piankę czy żel, które sprawią, że będziesz czuł się komfortowo. Mają one za zadanie zatrzymać wodę w okolicach brody i nawilżyć skórę.

3. Używaj dobrej jakości maszynki – Im więcej ostrzy, tym lepiej. Wówczas nacisk równomiernie rozkłada się na skórze.

4. Nie uderzaj maszynką o zlew – Możesz w ten sposób stępić ostrza albo zmniejszyć przestrzeń, która je dzieli (1,05 mm). Dobry sprzęt oczyścisz wkładając go na chwilę pod bieżącą wodę.

5. Nie przyciskaj zbyt mocno – Wystarczy, że poprowadzisz płynnym ruchem maszynkę przy skórze. Resztę załatwi dobry design główki.

6. Nawilż twarz po goleniu – Skóra nie jest idealnie płaska, co doskonale widać pod mikroskopem. Ale im lepiej o nią dbasz, tym równiejsza się staje. A to nie tylko pomaga w goleniu, ale również dobrze wygląda.

7. Zachowaj swoją maszynkę dla siebie – Dziewczyna podkrada Ci sprzęt? Czas z tym skończyć. Z prostego powodu. Powierzchnia twarzy ma ok. 300 cm2, a całe ciało ok. 2700 cm2. Pasek nawilżający nie jest w stanie poradzić sobie z taką połacią skóry. 

REKLAMA