1. Pycha |
Pycha, czyli mniej lub bardziej uzasadnione przekonanie o własnej doskonałości, nieomylności i wyższości nad innymi ludźmi. Człowiek zarozumiały jest jak operator radiostacji z uszkodzonym głośnikiem - może nadawać, ale nic nie słyszy, nawet komunikatu o nadchodzącej burzy. Komunikacja z nim jest możliwa tylko w jedną stronę. Skłonny do udzielania rad i reprymend, jest zupełnie głuchy na krytykę, co więcej, nawet pochwały przyjmuje jako coś tak oczywistego, że czuje się urażony, gdy ktoś od niego gorszy pozwala sobie w ogóle komentować jego postępowanie.
Skutki takiej postawy są opłakane. Po pierwsze, niczego się nie uczysz, przestajesz się rozwijać, po drugie, ludzie, którzy sparzyli się już na dzieleniu się z Tobą wiedzą, odczuwają pokusę, by zobaczyć Twoją wpadkę i nawet widząc zbliżającą się katastrofę, nie przestrzegą Cię odpowiednio wcześniej.
Rozgrzeszenie. Delegacja zadań to nie wymysł teoretyków zarządzania. Nie rób wszystkiego sam, tylko sprawdź, jak poradzą z tym sobie inni. Zobaczysz, że dadzą sobie radę, a Ty zyskasz trochę wolnego czasu. Spróbuj też wsłuchać się w to, co mówi Ci szef, podwładny, żona, a nawet dziecko. To, że mają być może mniej doświadczenia albo wiedzy od Ciebie, nie oznacza wcale, że nie możesz się od nich czegoś nauczyć. Poza tym większość ludzi to egocentrycy i wolą mówić, niż słuchać. Uważnie wsłuchując się w to, co mają do powiedzenia, zaskarbiasz sobie ich sympatię. Ta zasada obowiązuje również w relacjach z kobietami.
2. Łakomstwo |
Facet musi dobrze zjeść. W zależności od tempa przemiany materii i trybu życia - jeden więcej, drugi mniej. Ale żaden nie musi jeść stale, czyli bez umiaru. Opychając się słodyczami, zjadając po dwa obiady i dopychając kolacją, ryzykujesz nie tylko tym, że będziesz musiał zmienić garderobę na rozmiar XXL, chociaż już to samo powinno pohamować Twój apetyt.
Popełniając grzech obżarstwa, ryzykujesz też zdrowie, a nawet... życie. Otyłość jest bowiem przyczyną wielu chorób: od miażdżycy, przez cukrzycę, choroby układu oddechowego, kłopoty z kręgosłupem i stawami, aż po nowotwory. Z piciem jest podobnie. O ile jeden drink dziennie ma korzystny wpływ na układ krążenia, o tyle podwojenie tej dawki pogarsza jego stan. Każda ilość powyżej dwóch drinków dziennie to poważne szkody dla organizmu.
Komentarze
Mens Health, 2011-04-22 16:01:57
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?