5 prostych patentów na problemy z samochodem

Czasami, gdy pojawi się problem z autem, nie trzeba szukać warsztatu ani narzędzi. Każdy może być jak Mc Gyver, albo przysłowiowa złota rączka - wystarczy ruszyć głową i wykorzystać to, co jest pod ręką. Oto 5 prostych patentów.

czyszczenie felg Cantonatty, shutterstock.com
fot. Cantonatty, 2015, shutterstock.com

1. Gazeta na wilgoć

Bardzo dobrze pochłania wilgoć, działa podobnie jak świeżo zmielona kawa. Kawa chłonie wilgoć z powietrza i neutralizuje zapachy, gazeta zaś – włożona pod dywanik auta – wyciągnie wilgoć zarówno z dywanika, jak i z wykładziny. Gazety używaj przez tydzień, zmieniając ją co 2 dni.

2. Czyściwo do kominków na trudny brud

Płynem do czyszczenia szyb kominkowych można skutecznie wyczyścić felgi samochodowe. Poradzi on sobie z trudnym do usunięcia brudem i pyłem z klocków hamulcowych. Dzięki zasadowemu odczynowi płynu bezpiecznie wyczyścisz nawet felgi chromowane.

3. Jabłko dla lepszej pracy wycieraczek

Jedziesz w ulewnym deszczu, a wycieraczki w samochodzie odmówiły posłuszeństwa? Weź jabłko, przekrój je na pół i stroną z miąższem dokładnie posmaruj przednią szybę. Sok owocowy zadziała jak powłoka hydrofobowa: woda zbierze się w krople i lepiej spłynie z szyby.

4. Coca-cola na rdzę

Jeśli nie możesz odkręcić zapieczonej lub zardzewiałej śruby, polej ją coca-colą i odczekaj kilka minut. Zawarty w napoju kwas ortofosforowy (reguluje jego kwasowość) tworzy rozpuszczalne sole z tlenkami żelaza i ma właściwości odrdzewiające. Śrubę odkręcisz bez problemu.

5. Plak - żeby auto zapaliło

Wyjeździłeś paliwo do końca, zatankowałeś, a silnik Diesla w Twoim aucie nadal nie chce odpalić? Do układu dolotowego (najlepiej do puszki z filtrem powietrza) wtryśnij preparat do nabłyszczania deski rozdzielczej o nazwie Plak. Zawiera on izopropanol, który jest cieczą łatwopalną  

MH 05/14

REKLAMA