5 historycznych pomyłek, które mogą być dla Ciebie dobrą nauczką

Optymiści twierdzą, że życie codziennie daje nam szansę i świat stoi przed nami otworem. Pesymiści zgadzają się co do otworu, ale próbują uściślić, którym dokładnie, a realiści wiedzą, że z szans trzeba korzystać, bo zdarzają się tylko raz. Tak jak im.  

facet medale fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

1. Być jak Pete Best

REKLAMA

Znacie gościa? No, właśnie. To muzyk, perkusista, członek pierwszego składu takiej kapeli brytyjskiej, jak jej tam było, cholera - aaa, The Beatles! Zastąpił go Ringo Starr, bo Best jakoś serca nie miał do tej muzyki, grymasił i marzyło mu się granie czegoś naprawdę fajnego. Takiego, żeby wpadało w ucho i by ludzie chcieli tego słuchać.

Odszedł z zespołu w 1962 roku na pięć minut przed zbiorowym szaleństwem, które ogarnęło cały świat. Założył nawet własny zespół, którego nazwy nikt nie pamięta, i nagrał kilka piosenek, których nikt nie zna i nie potrafi zanucić. W odróżnieniu od żenujących dźwięków "Ob-La-Di Ob-La-Da" jego dawnych kolegów. Nauczka: można mieć własne zdanie i pomysły na życie, ale trzeba pamiętać, że zawsze jest "coś za coś". I nie mieć potem pretensji.

2. Być jak Tom Selleck

Gdyby zadano Ci pytanie: wybierasz, być może, nieśmiertelną sławę i niepewne kilkadziesiąt milionów dolarów, czy wolisz gwarantowane kilka milionów i jako taką rozpoznawalność – co byś wybrał? A, i weź pod uwagę, że taką propozycję składa Ci Steven Spielberg i chodzi o główną rolę w jego filmie o Indianie Jonesie.

Selleck wybrał rolę w serialu "Magnum" – fajnym zresztą – i oddał świat Harrisonowi Fordowi. Nauczka: dylemat "lepszy wróbel w garści czy kanarek na dachu" każdy musi sam rozwiązać. Mądrzej niż Selleck.

3. Być jak Woody Allen

Nawet nie jak sam Allen, ale jak dialog z jego książki. "Halo, tu Bóg, czy to numer 555.55.55? Nie, pomyłka, tu 444.44.44. A, to przepraszam". Nauczka: kiedy naprawdę odbierzesz telefon od swojego boga, nie zaczynaj od tego, że się pomylił. Powiedz tak, a potem się zobaczy, co dalej.

4. Być jak prezes Decca Recording company

Jego nazwiska już nikt nie pamięta (oprócz wkurzonych udziałowców firmy), ale krótkim: "Nie podoba nam się ich brzmienie. Zespoły gitarowe już się kończą" zaprzepaścił setki milionów dolarów dla firmy. A powiedział to o demo zespołu The Beatles. Nauczka: bycie najważniejszym nie chroni przed niekompetencją i głupotą. Warto pamiętać, kiedy już zostaniesz tym najważniejszym.

5. Być jak Dr House

Fajny facet, ale jego życie uczuciowe przypomina wesołe miasteczko w czasie deszczu. Niby wszystko jest na swoim miejscu, ale nic się nie kręci, nic nie świeci i nie ma żywego ducha. Chciałby być z tą swoją panią dyrektor, ale się boi; myśli o niej, ale jej tego nie mówi; może nawet kocha, ale za nic nie chce tego przyznać. Nauczka: szkoda życia na odgrywanie ról z wiersza "Żuraw i czapla", bo szansa na miłość mija bezpowrotnie. 

MH 10/2011

REKLAMA