30 patentów na życiowy detoks

Oczyść swoje życie - wyeliminuj z niego niepotrzebne problemy oraz stres, aby odzyskać energię, motywację, dobre samopoczucie i pewność siebie. Wypróbuj 30 sprawdzonych patentów Men's Health na życiowy detoks, który przywróci równowagę w Twoim życiu.

uśmiechnięty mężczyzna z komputerem Rido, shutterstock.com
Rido, 2014, shutterstock.com

1. Zmień image

Jeżeli wyglądasz dobrze, natychmiast poprawia Ci się samopoczucie. Badania opublikowane w „Studia Psychologica” dowodzą, że zmiana wyglądu wywołuje też zmiany w osobowości, samoocenie i postawie wobec innych. Odkryto też, że ludzie z wysoką samooceną spędzają więcej czasu rano, przygotowując się do wyjścia. Zacznij od nastawienia budzika o 10 minut wcześniej.

2. Poranny kop

Postaw sobie wieczorem przy łóżku pólitrową butelkę niegazowanej wody mineralnej i wypij ją przed wyjściem z domu. „Journal of Nutrition” donosi, że nasz organizm jest zawsze lekko odwodniony rano, a nawet minimalne odwodnienie skutkuje obniżeniem nastroju i koncentracji. Woda mineralna rano poprawia nastrój lepiej niż energetyk.

3. Ćwicz uśmiech

„Ponurzy ludzie mają ponure twarze – mówi psycholog Ros Taylor – a to sprawia, że inni nas unikają, co jeszcze pogarsza nasz nastrój”. Spróbuj zmusić twarz do uśmiechu – ruch mięśni odpowiedzialnych za uśmiech wywołuje zwrotną reakcję mózgu, który odpowiada poprawą nastroju, a dodatkowo inni ludzie stają się dla Ciebie sympatyczniejsi.

4. Zajrzyj na Facebooka

Wiemy, że szefowie tego nienawidzą, ale w stresującej sytuacji (np. za chwilę masz prezentację) wejdź na Facebooka. Z publikacji w „Cyberpsychology, Behavior and Social Networking” dowiadujemy się, że zaledwie 3 minuty na portalu społecznościowym zwiększają poczucie bezpieczeństwa i obniżają poziom stresu dzięki (pewnie często złudnemu) przekonaniu, że masz ogromne społeczne wsparcie.

5. Sardynki na stres

Tłuste ryby morskie (sardynka, makrela, łosoś) są bogate w witaminę D, która, jak donosi „Journal of Internal Medicine”, jest naturalnym antydepresantem. Na drugie śniadanie w pracy zrób sobie pastę z ryby i awokado i zjedz z ciemnym pieczywem. Posiłek zawiera idealną proporcję białek i węglowodanów, ponadto nie tuczy i poprawia nastrój.

6. Wypij espresso

Osoby, które piją dwie do trzech filiżanek kawy dziennie, są o 15% mniej narażone na depresję – czytamy w „Archives of Internal Drugs”. Kawa w naturalny sposób wpływa na wydzielanie w mózgu neurotransmiterów odpowiedzialnych za poprawę nastroju i wzrost motywacji do pracy.

7. Węgle + proteiny = mięśnie + humor

Kolejny dowód na to, że z dobrych nawyków korzysta i umysł, i ciało. Naukowcy, jak dowiadujemy się z „British Journal of Nutrition”, dowodzą, że węglowodany w połączeniu z białkiem nie tylko, jak pewnie wiesz, regenerują i budują mięśnie, ale dodatkowo hamują produkcję kortyzolu – hormonu stresu. Swój dobry nastrój po siłowni i wypiciu odżywki zawdzięczasz nie tylko spojrzeniu w lustro.

8. Słuchawki do uszu

Wprawdzie ostatnie badania rozwiały nadzieje, że słuchanie Mozarta poprawi nasze IQ, ale wpływ muzyki na inne wskaźniki organizmu jest realny. Cheryl Dileo z Uniwersytetu Temple w Filadelfii dowodzi, że nawet 20 minut muzyki powoduje wzrost liczby przeciwciał we krwi osób chorych na nowotwory, a także znacząco obniża poziom hormonów stresu.

Co ciekawe, wybór muzyki, która na nas działa pozytywnie, jest sprawą indywidualną i zależy od typu osobowości. To, co wkurza jednostki wrażliwe i nieśmiałe, może odstresować aktywnych i przebojowych.

mężczyzna 2015, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

9. Podziel się z innymi

Może, rozliczając podatek roczny, przeznaczysz 1% na fundację, która robi coś naprawdę pożytecznego? Badania dowodzą, że dzielenie się z innymi, czyli krótko mówiąc „bycie dobrym”, wprawia nas w doskonałe samopoczucie, ponieważ aktywizuje tę samą część mózgu, co seks albo narkotyki.

Nie musisz dawać pieniędzy – możesz np. dzielić się z innymi swoim czasem, pracując jako wolontariusz.

10. Rozciągnij się

Ortopedzi ostrzegają – zespół skrzyżowania górnego (Upper Cross Syndrome), czyli nieprawidłowość postawy przejawiająca się przygarbieniem, to epidemia u użytkowników komputerów (czyli u nas wszystkich). U osób cierpiących na zespół skrzyżowania górnego częściej występują bóle głowy, ramion, zmęczenie, przygnębienie i brak motywacji do pracy.

Wpisując na YouTube hasło „Upper Cross Syndrome Exercises”, znajdziesz bardzo proste ćwiczenia, które pomogą Ci zadbać o właściwą postawę i przywrócić chęć do życia.

11. Optymistyczny blog

Badania na University of California wykazały, że pisanie dziennika, w którym koncentrujesz się na pozytywnych wydarzeniach ze swojego życia, jest doskonałym sposobem na poprawienie jakości życia. Osoby, które w ramach eksperymentu prowadziły taki dziennik przez miesiąc, raportowały znacznie wyższy poziom szczęścia i satysfakcji z życia.

12. Kup psa

Jeśli tylko masz możliwość trzymania w domu żywego stworzenia (i niedręczenia go swoją długą nieobecnością), nie wahaj się ani chwili. Naukowcy dowodzą, że nie ma lepszego lekarstwa dla zestresowanego faceta. Właściciele psów zdecydowanie rzadziej cierpią na depresję.

Zabawa z psem podnosi poziom serotoniny i dopaminy – hormonów dobrego samopoczucia. Poza tym psiarze mają niższy poziom cholesterolu i niższe ciśnienie krwi w sytuacjach stresujących, co znacznie obniża ryzyko zawału.

Badania opublikowane w „Journal of Personality and Social Psychology” wykazały, że w starszym wieku właściciele psów o 30% rzadziej korzystają z pomocy medycznej.

uśmiech, starzenie się 2015, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

13. Przytulaj się

Niektórzy faceci z niewiadomych przyczyn niechętnie się przytulają w sytuacjach pozałóżkowych. A to błąd. Dr Helen Fisher, psycholog i seksuolog, twierdzi, że dotykanie bliskiej osoby wyzwala w organizmie oksytocynę, czyli hormon, który sprawia, że czujemy się spokojniejsi i bezpieczniejsi.

Zresztą nie ma się co ograniczać tylko do swojej partnerki – lekkie dotknięcie przedramienia osoby, z którą właśnie rozmawiasz, wprawia też w dobry nastrój osobę dotykaną, która chętniej spełni Twoją prośbę. Jeżeli nie masz pod ręką człowieka, możesz pogłaskać psa. Też działa.

14. Ulżyj pamięci

Nasz umysł jest świetnym narzędziem do tworzenia i obróbki nowych pomysłów, natomiast gorzej się sprawdza jako urządzenie do przechowywania danych.

W efekcie stresujesz się niepotrzebnie faktem, że coś ważnego wyleciało Ci z głowy. Wypróbuj bezpłatną aplikację Evernote na smartfona, służącą do gromadzenia potrzebnych danych, robienia notatek, listy zadań, notatek głosowych, dodawania zdjęć etc.

Wszystkie elementy zapisywane są w komputerze, ale także na koncie internetowym, co umożliwia dostęp do zawartości w dowolnym miejscu na świecie.

15. Napraw związek

Niewyspana kobieta jest jak żołnierz gotowy do walki – dowiedli amerykańscy naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine. Z badań przeprowadzonych w 2011 roku wynika, że brak snu ma zdecydowanie gorszy wpływ na jej nastrój niż na Twoje samopoczucie. Kobiety z deficytem snu są w ciągu dnia na granicy furii i awantury.

Ale jest na to sposób: zamiast czekolady serwuj na deser czereśnie! (Jeśli aktualnie na świeże nie ma szans, weź słoik z czereśniową zalewą). Eksperyment w USA pokazał, że ci, którzy przez 2 tygodnie pili wieczorem 2 szklanki czereśniowego soku, spali dłużej o 17 minut od tych, którzy pili inne napoje.

16. Złe tłuszcze to deprecha

Hiszpańscy naukowcy z University of Navarra and Las Palmas de Gran Canaria udowodnili, że tłuszcze trans, których dostarczasz, jedząc słodycze i posiłki w fast foodach, nie tylko prowadzą do otyłości i zwiększają ryzyko chorób serca, ale też przyczyniają się do depresji.

W grupie tych, którzy w czasie badania jedli więcej albo nawet tyle samo złych tłuszczów co zdrowych, większość została dotknięta chorobą depresyjną. Tym, którzy w czasie eksperymentu jedli potrawy ze zdrowymi tłuszczami (które znajdują się m.in. w oliwie z oliwek, łososiu i makreli), zdecydowanie poprawiła się kondycja psychiczna.

17. Życiowe aplikacje

Wykorzystaj smartfon, aby zadbać o siebie. Wśród dostępnych aplikacji, jedne z najlepszych to te, które pomagają Ci utrzymać dobrą kondycję i zdrowie. Bezpłatnie. Quit now: odliczy dni, godziny, a nawet minuty od czasu gdy nie palisz. To świetna motywacja!

Dowiesz się też, ile pieniędzy zaoszczędziłeś. Dietphone : sprawdzi wszystkie wartości odżywcze, nie tylko ilość kcal. Pomocna diabetykom. Medycy24h: jeśli dopadnie Cię ból w klatce albo zęba, złapie duszność, ta aplikacja pomoże Ci szybko znaleźć dostępnego specjalistę.

mężczyzna, uśmiech 2015, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

18. Bądź kreatywny

Jeżeli męczysz się od dłuższego czasu nad nową koncepcją sprzedaży zamknij laptopa, idź na siłownię i daj z siebie wszystko. Badania opublikowane w magazynie „Th inking & Reasoning” dowodzą, że najbardziej kreatywne pomysły przychodza nam do głowy wtedy, kiedy jesteśmy porządnie zmęczeni.

Naukowcy wskazują, że stan zmęczenia paradoksalnie pobudza myślenie abstrakcyjne i ułatwia wyrwanie sie ze schematów myślowych.

19. Kilka lekcji spania

Jeśli masz kłopoty ze snem, ba – cierpisz na bezsenność, to zanim sięgniesz po tabletki, weź korepetycje, nazwijmy to, ze „Wstępu do zasypiania”. Na początek musisz ustalić kilka naczelnych zasad i trzymać się ich kurczowo. Po pierwsze, wstajesz zawsze o tej samej porze (również w niedzielę!).

Po drugie, nigdy nie idź do łóżka, jeśli nie czujesz się śpiący. Kolejne przykazanie brzmi: wyrzuć z sypialni TV i laptopa – łóżko służy wyłącznie do spania, a nie eksplorowania rzeczywistości. No chyba że to seksualna rzeczywistość...

20. Run, Forrest, run

Pamiętasz to zdanie wypowiadane kilka razy przez Toma Hanksa w filmie „Forrest Gump”: Od tej pory gdziekolwiek szedłem, to biegłem? Genialne! Biegaj, gdziekolwiek będziesz mógł.

Dowiedziono naukowo, że 18 km tygodniowo (np. 3 razy po 6 km) na poziomie 60% maksymalnego tętna pozwala zredukować ryzyko otyłości trzewnej oraz stłuszczenia wątroby. Więcej: może zminimalizować niebezpieczeństwo zachorowania na cukrzycę lub choroby układu krążenia, a nawet rozwój niektórych nowotworów.

Dodatkowo w czasie półgodzinnego biegu spalisz ok. 150 kcal.

21. Mięso na nie działa

Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, że grill działa na kobiety jak afrodyzjak? Na University of British Columbia dowiedziono, że faceci, którzy jedzą mięso, są dla kobiet bardziej atrakcyjni i wzbudzają większe pożądanie. „Psychologicznie mięso kojarzy się z władzą i przywilejami, to taki archetyp” – wyjaśnia dr Steven Heine.

Jeśli więc powstrzymujesz się lub ograniczasz jedzenie mięsa, możesz być postrzegany jako mało męski. Mięso kojarzy się z siłą, sprawnością i walką o przetrwanie. Proszę, jak trudno uwolnić podświadomość od skojarzeń z polowaniem na mamuta.

mężczyzna 2015, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

22. Co cię gryzie?

Myślisz, że pluskwy są możliwe tylko w hotelowych pokojach albo szpitalnych łóżkach? Jesteś w błędzie, niestety. Te bardzo oporne i śmierdzące owady często gnieżdżą się w miejscu, w którym spędzasz sporo czasu, a mianowicie w łóżku.

Jeśli zauważysz na pościeli lub materacu czarne kropki, musisz reagować błyskawicznie. Wszystkie szwy musisz odkurzyć ssawką i spryskać płynem „ABC na karaczany” (dostępny w sklepach z narzędziami, farbami, klejami, czyli wszystkim dla domu). Kanadyjscy mikrobiolodzy odkryli, że pluskwy mogą przenosić superoporne bakterie.

23. Widelec XXL – waga w dół

Małe porcje, małe sztućce i talerze : czy w czasie diety ten patent powinieneś włożyć między bajki? Ostatnie badania specjalistów od żywienia na University of Utah pokazały rzecz nieprawdopodobną.

Jedna grupa badanych musiała jeść posiłki o 20% większymi widelcami niż tradycyjne. Jakież było zaskoczenie, gdy okazało się, że to oni, a nie grupa, która jadła sztućcami normalnych rozmiarów, zrzucili wagę.

Czy kluczem do zagadki jest czas przeżuwania? Im większa porcja, tym dłużej gryziesz; wydłuża się czas jedzenia, a tym samym zmniejsza ilość posiłku.

24. Równość rodzi namiętność

Badanie na ponad 300 tys. osób z 37 krajów pokazało, że tam, gdzie jest większa równość płci, seks uprawiany jest częściej. I odwrotnie: w krajach, gdzie na różnych płaszczyznach między mężczyznami a kobietami wciąż jest przepaść, seks jest rzadszy, a zadowolenie z niego mniejsze.

To samo badanie pokazało, że w jednym z najbardziej egalitarnych krajów, jakim jest Szwecja, na pierwszym miejscu jest zadowolenie ze spraw łóżkowych. Szwedzi mają również zdecydowanie większą niż inni tolerancję na związki przedmałżeńskie.

25. Radość: na zdrowie!

Szczegółowe, ponaddwuletnie badania na 6 tys. ludzi pokazały, że pozytywne myślenie ma biologiczny wpływ na fizyczne zdrowie. Wśród badanych ci, którzy patrzyli na życie przez różowe okulary, okazali się bardziej odporni na infekcje, rzadziej zapadali na choroby serca oraz wykazali o 9% mniejsze ryzyko udaru mózgu.

Do tych badań można dołączyć psychologiczną teorię o samospełniających się przepowiedniach. Co to znaczy? Specjaliści od duszy twierdzą, że im bardziej wierzysz w swojego pecha, tym rzadziej doświadczasz szczęśliwego splotu zdarzeń.

26. Spalaj tłuszcz – na zimno!

W zimie marzy Ci się przytulny pokój, rozgrzewający napój i ciepła atmosfera. Zwłaszcza gdy pół dnia spędziłeś na stoku! Tymczasem okazuje się, że w ciepłym pomieszczeniu Twój metabolizm spowalnia.

Co z tego, że na nartach spaliłeś 600 kcal, skoro wieczorem Twoja przemiana materii jest niemal w bezruchu? A do tego pewnie jesz więcej niż zwykle? Jeśli wciąż chcesz spalać tłuszcz, pamiętaj: najlepsza temperatura pokojowa to 18 st. C. Po prostu przekręć termostat na odpowiedni poziom.

mężczyzna 2015, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

27. Mniej tv = więcej szczęścia

Nie tak dawno naukowiec Dan Buettner pokazał światu, gdzie żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie. Okazało się, że takim miejscem jest Półwysep Jutlandzki w Danii. Pewnie wydaje Ci się, że szczęście większości wynikało z wysokości sumy na rachunku bankowym?

W żadnym wypadku! Wniosek po badaniach był następujący: w tym regionie większość ludzi nie ma w centralnym miejscu domu telewizora ani komputera, ani nawet zegara. W efekcie domownicy większość czasu spędzali razem.

28. Postaw na ręczną robotę

Zauważyłeś, że coraz częściej nie znasz charakteru pisma nawet najbliższych osób? To fakt, wszystko spisujemy teraz poprzez klawiaturę. Ba – nawet gadamy teraz via gg lub skype.

Naukowcy z University of Stavanger dowiedli tymczasem, że ruchy dłoni w czasie pisania piórem poprawiają komunikację w sensomotorycznych obszarach mózgu. Pisząc poszczególne wyrazy ręką, szybciej kojarzysz i zapamiętujesz ich znaczenie. Ruchy dłoni wpływają na układ limbiczny mózgu, odpowiedzialny m.in. za zapamiętywanie.

29. Spalanie w kwadrans

Codzienny 15-minutowy masaż poprawi Twój metabolizm. „Iranian Journal of Health and Physical Activity” donosi, że codzienne masowanie jelit przez kilkanaście minut może pomóc zrzucić zbędny balast.

Masuj podbrzusze najpierw ruchami okrężnymi, potem ułóż dłonie w poprzek i na przemian przesuwaj je od góry do dołu. Zanim to zrobisz, wypij szklankę ciepłej wody na czczo.

30. Mów do niej

Amerykańskie testy w jednym z najbardziej popularnych ośrodków badań nad seksualnością pokazały, że kobiety także w łożku nie znoszą ciszy. Z tą różnicą, że w tym wypadku wolą, byś Ty mówił. Jak się okazuje, mówienie do kobiety w czasie seksu działa na nie jak afrodyzjak.

Pod warunkiem że nie opowiadasz o byłych, a zwłaszcza o seksie z nimi. Jeśli zamierzasz podnieść temperaturę w łóżku poprzez słowa, mów do niej i o niej. 

MH 03/13

Zobacz również:
REKLAMA