Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.9

3 patenty freediverów na pokonanie stresu

Twoje życie pędzi na złamanie karku i czujesz, że potrzeba Ci chwili wytchnienia? Znamy problem. W poszukiwaniu sposobów na skuteczną walkę ze stresem dotarliśmy aż na egzotyczne plaże. Zobacz, jaka lekcję życia dali nam freediverzy.

fot. Sergey Orlov 2014/shutterstock.com
Freediving w teorii brzmi jak samobójstwo. Schodzisz dziesiątki metrów pod wodę, bez ekwipunku do nurkowania i polegasz wyłącznie na parze własnych płuc. Na takiej głębokości ciśnienie jest 10 razy większe niż na lądzie. Weźmiesz oddech - po Tobie. Braknie Ci sił? Nie żyjesz. Dekoncentrujesz się na sekundę? Toniesz.

Wymaga więc najwyższej gotowości i pewności własnego organizmu. Nie, nie przesadzamy i nie chcemy Cię nastraszyć. Każdego roku, podczas walki  o kolejne metry głębokości traci życie nawet 40 śmiałków (nawet niesamowity Austriak Herbert Nitsch, nazywany The Deepest Man on Earth, który ustanowił rekordy we wszystkich 8 konkurencjach freedivingowych uznawanych przez AIDA International, przy kolejnej próbie nie ustrzegł się błędu, którego omal nie przypłacił życiem). Na szczęście, Ty wcale nie musisz rzucać się na tak głęboką wodę, aby poznać wskazówki, które pomogą Ci lepiej panować nad swoim umysłem i ciałem. Zobacz, jak zachowują spokój prawdziwi twardziele i zrób z tego użytek w swoim codziennym życiu.

Po pierwsze: naucz się oddychać

Nurkowie używają techniki, w której oddychają głęboko i powoli z brzucha. Skup się na długich wydechach, którymi wydalisz z organizmu dwutlenek węgla. Dzięki temu zostanie w Twoich płucach więcej miejsca na tlen.

1) Weź jeden głęboki wdech

2) Wstrzymaj oddech (policz do dwóch)

3) Wydech (policz do dwóch)

4) Poczekaj (policz do dwóch)

5) Powtórz całość

W ciągu zaledwie kilku minut takiego kontrolowanego oddychania, większość ludzi doświadcza spadku tętna. To ćwiczenie rozjaśnia też umysł. "Z freediverami ćwiczył nawet Tiger Woods, ponieważ chciał w stu procentach skupić się na grze" – mówi James Nestor, autor książek "Deep: Freediving" i "Renegade Science".

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij