17 najlepszych filmów o kumplach

W naszej fascynacji filmami akcji być może chodzi nie tyle o strzelanki i pościgi, tylko o przypomnienie nam, jaka ważna dla facetów jest przyjaźń z gościem, na którego zawsze można liczyć.

filmy, przyjaźń, zdrowie psychiczne, relacje shutterstock.com

Ilu znajomych chętnie zaprosiłbyś na ważną dla siebie uroczystość? 50? 20? A może 5? Im jesteśmy starsi tym mniej mamy takich ludzi wokół siebie, z którymi chce nam się gadać. A jednak wciąż w głębi duszy tęsknimy za przyjaźnią.

Przyjaźnie tak do 25 roku życia wydawały się łatwe. Byli starzy kumple ze studiów, współlokatorzy, drinki po pracy, w każdy weekend gdzieś się wychodziło. Potem się pojawiają ”prawdziwe prace” oraz prawdziwe związki, często dzieci. Zaniedbujemy kumpli i coraz więcej jest powodów, dla których nie wychodzimy w piątek na miasto. Mam na myśli czasy przed pandemią, bo teraz to już zupełnie inna historia, pogarszająca jeszcze ten niewesoły stan.

ZOBACZ: Zasady męskiej przyjaźni

W dodatku naukowcy co chwilę straszą, że rozpad prawdziwych przyjaźni może być najbardziej niszczycielską rzeczą, jaką możemy sobie zrobić. To nie jest przesada: ilość i jakość naszych przyjacielskich więzi ma spory wpływ na to, czy się rozwiedziemy, jak szybko się z tego podniesiemy, czy rozchorujemy się na serce, albo jak szybko dojdziemy do siebie po operacji. Według niektórych szacunków ludzie samotni  szkodzą swojemu zdrowiu w tym samym stopniu, co palacze wypalający 15 papierosów dziennie. Otyłość, brak aktywności - badania pokazują, że żadna z tych rzeczy nie jest tak autodestrukcyjna, jak brak przyjaciół.

Ekspertem w dziedzinie przyjaźni jest Robin Dunbar, psycholog ewolucyjny z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który stworzył tzw. „liczbę Dunbara”, która określa pojemność naszej pamięci w zakresie znajomości. Otóż jesteśmy w stanie utrzymywać w miarę stabilne relacje z maksymalnie 150 osobami. Ewolucyjnie tłumaczy się to tym, że tyle mniej więcej liczyły sobie dawne plemiona, czy klany. W ramach tego kręgu znajdują się mniejsze kręgi w zależności od stopnia zażyłości.

Najbliższy nam kręg liczy 5 osób, to nasi najbliżsi przyjaciele, z którymi powinniśmy się kontaktować co najmniej raz w tygodniu. Kolejny 15 osobowy krąg, to bliscy znajomi, z którymi kontaktujemy się raz w miesiącu. Z 50 widzimy się, lub kontaktujemy w inny sposób raz na parę miesięcy, itd. No, dobra, panie Dunbar, ale kto gada z przyjaciółmi codziennie, albo co drugi dzień? Dunbar prawdopodobnie odpowiedziałby: no cóż, ludzie szczęśliwsi i zdrowsi od ciebie; ludzie, którzy się nie rozwiedli; którzy nie oddają się nałogom oraz tacy, którzy szybko dochodzą do siebie po nawet ciężkiej chorobie.

PRZECZYTAJ: Czy przyjaźń damsko-męska ma sens?

Ale problem polega na tym, że przeciętnemu facetowi wystarczyłby jeden, ale za to prawdziwy kumpel i już byłoby dobrze. Istnieje podejrzenie, że to względny dobrobyt naszych czasów odpowiada za to, że tak nam słabo idzie z podtrzymywaniem przyjaźni. Nasz los po prostu nie zależy od siły więzi, jakie mamy z innymi. Dopiero  sytuacje trudne, niebezpieczne pokazują, jak ważne są relacje z ludźmi, na których możemy liczyć. To jest właśnie część uroku, jaki mają dla nas filmy wojenne, albo właśnie – filmy o policjantach (tzw. cop movie), w których faceci w muszą współdziałać w sytuacji zagrożenia życia.  

Całe przedsięwzięcie opiera się z reguły na chemii lub jej braku, między parą policjantów, których różni praktycznie wszystko w momencie, gdy spotykają się, aby rozwiązać zagadkę, złapać przestępcę, ocalić świat, itp.  To, czego tutaj szukamy, to ta znajoma dynamika: początkowe różnice i czasem wrogość przeradza się w silną więź, o której oczywiście nikt nie mówi, bo po co dużo gadać. Ale wiadomo o co chodzi.

Oto nasz subiektywny wybór - nie, nie wszystkie filmy na tej liście są ewidentnie filmami o gliniarzach, ale wszystkie odzwierciedlają tę dynamikę, której szukamy.

21 Jump Street (2012)

Oparty na kultowym serialu telewizyjnym z lat 80. o tej samej nazwie, film 21 Jump Street  jest nie tylko jednym z najlepszych w swoim gatunku, ale jest jednym z najzabawniejszych filmów ostatniej dekady. Jonah Hill i Channing Tatum mają ze sobą idealną chemię, a sama historia też jest niezła. Bonus? Kontynuacja, 22 Jump Street, jest w zasadzie równie dobra.

Zabójcza broń (1987)

Ten film można nazwać ojcem założycielem tzw. cop movie. Dwóch  facetów z kompletnie różnych światów, których dzieli wszystko muszą współpracować, aby dopaść groźnych gości. Jeśli tego nie oglądałeś, to proszę zrób to i wróć dopiero jak zaliczysz wszystkie części. Będziemy tu na Ciebie czekać. 

Bohater ostatniej akcji (1993)

Last Action Hero to bardzo świadome i autoironiczne podejście do podgatunku cop movie ponieważ fabuła kręci się wokół dzieciaka, który jest prawdziwym fanem filmów o policjantach (właściwie o jednym policjancie) i ciągle je ogląda. Pewnego razu zostaje wciągnięty do filmu i zostaje partnerem (i kumplem) policjanta (Arnolda Schwarzeneggera) Arnold ma smykałkę zarówno do akcji, jak i komedii i daje tu popis

Siedem (1995)

To zdecydowanie nie jest  komedia. Ale być może to najlepszy film z całej listy. Historia o seryjnym mordercy połączyła młodego energicznego policjanta (Brad Pitt) ze starym, wypalonym gliną (Morgan Freeman). Niesamowicie stylowy, mroczny, klimatyczny i świetnie zagrany. Trzeba. Siedem to klasyk nie bez powodu.

Policja zastępcza (2010)

Podczas gdy Siedem definitywnie nie jest komedią, Policja Zastępcza  jest nią w pełnym tego słowa znaczeniu. Reżyser Adam McKay i aktor Will Ferrell łączą siły w tej niesamowitej komedii o kumplach, która stanowi również społeczny komentarz do kryzysu finansowego z 2008 roku. Ferrell wciela się w urzędniczą wersję policjanta, podczas gdy jego partner to niesamowicie zabawny Mark Wahlberg (nasz ulubiony okładkowicz). Film wydobywa to, co najlepsze z obsady drugoplanowej, w skład której wchodzą również Samuel L. Jackson, The Rock (nasz drugi ulubiony okładkowicz) i fantastyczny Michael Keaton.

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw (2019)

O tak! Podczas gdy Hobbs (The Rock) jest w pewnym sensie gliną (pracuje dla DSS), Shaw (Jason Statham) z pewnością nim nie jest, ale ci dwaj mają dokładnie taką relację, o jaka nam chodzi. To dwaj faceci, którzy tak naprawdę się nie lubią, ale na pewno rozumieją, że tylko razem mogą wykonać swoje zadanie. Film ma porządnie poprowadzoną akcję i jest według nas najbardziej zabawnym filmem w całym uniwersum Fast and Furious .

Faceci w czerni (1997)

Kiedy na ekrany wszedł Men In Black, nikt tak naprawdę nie wyobrażał sobie, że może to być początek serii;  wtedy była to po prostu przygodówka sci-fi, która idealnie pasowała do naszego gatunku  cop movie, łącząc starego glinę Tommy'ego Lee Jonesa z młodym pistoletem Willem Smithem i pozwalając, by wydarzyło się trochę magii. Bardzo fajny film.

Szklana pułapka 3 (1995)

Widzowie, którzy z poprzednich części znali już badassa wszechczasów - Johna McClane'a, granego przez Bruce'a Willisa, mogli w końcu zobaczyć, jak znajduje godnego siebie partnera Zeusa, granego przez samego Samuela L. Jacksona. Duet ma świetną chemię, a co najważniejsze, zmierzy się z fanatycznym demonem zła, granym przez Jeremy'ego Ironsa. To najlepsza Die Hard oprocz oryginału.

48 godzin (1982)

Eddie Murphy miał zaledwie 20 lat, kiedy nakręcił 48 godzin co było jego debiutem filmowym. I chociaż zrobił kilka innych filmów, które kwalifikowałyby się do tej listy (w tym kolejny, do którego dojdziemy za chwilę),  48 godzin najlepiej pasuje do charakterystyki. Murphy gra kryminalistę, uwolnionego na krótko przez twardego policjanta, którego gra Nick Nolte. Para pracuje razem, aby ostatecznie wytropić kilku zabójców gliniarzy. „Formacyjny” film dla tego gatunku.

Bad Boys II (2003)

Seria Bad Boys ma wdzięk filmu o kumplach, a nawet najnowsza pozycja, Bad Boys For Life z 2020 roku, jest potencjalnie warta znalezienia się na tej liście. Ale my decydujemy się na Bad Boys II, kontynuację oryginału z 1995 roku. Film akcji Michaela Baya o parze policjantów granych przez Martina Lawrence'a i Willa Smitha  jest super zabawny i ma absolutnie klasyczną (i bardzo 2003) ścieżkę dźwiękową.

Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Drobny oszust Robert Downey Jr łączy siły z legendarnym detektywem Valem Kilmerem, kiedy obaj zostają wrobieni w niesamowicie pokrętną i zabawną intrygę.  

Na fali (1991)

To akcja z najwyższej półki.  Johnny Utah (Keanu Reeves) jest tajnym agentem FBI, który infiltruje grupę surferów, którzy według niego mogą być złodziejami banków, i ulega fascynacji ich przywódcą, Bodhim (Patrick Swayze). 

Bogowie ulicy  (2012)

Jedna z bardziej odważnych pozycji na tej liście, thriller dramatyczny, w którym wspaniały duet – Jake  Gyllenhaal i Michael Peña pokazują mistrzostwo. W filmie dwaj policjanci łapią członków kartelu narkotykowego i stają w obliczu brutalnej akcji odwetowej.

Zdążyć przed północą (1988)

Oto film o kumplach, w którym główni bohaterowie nie są ani kumplami, ani glinami. Łowca nagród (Robert De Niro) ma za zadanie sprowadzić oszusta finansowego (Charles Grodin) z Nowego Jorku do Los Angeles. Po piętach depcze im mafia, a oni są skuci kajdankami. To się może udać.

Hot Fuzz (2007)

Żądny akcji ambitny wielkomiejski policjant zostaje przeniesiony do nudnego małego miasteczka, gdzie musi połączyć siły z lokalnym niezdarą. Jeden z najzabawniejszych filmów o kumplach policjantach pierwszej dekady XXI wieku.

Starsky i Hutch (2004)

Starsky i Hutch to był kultowy serial w latach 1975-1979, ale w 2004 roku powstała jeszcze lepsza wersja w formie komedii akcji z Benem Stillerem i Owenem Wilsonem w rolach tytułowych. Mnóstwo pościgów samochodowych, dochodzeń policyjnych i klasycznej komedii, w połączeniu z dwiema świetnymi rolami wiodącymi, Snoop Dogg jako Huggy Bear i Vince Vaughn jako czarny charakter, i jest to jedna z najlepszych pozycji gatunkowych na całej liście.

Zwierzogród (2016)

Zwierzogród to klasyczny film o kumplach gliniarzach. Film będzie pewnie najbardziej chwalony za swój społeczny komentarz na temat rasizmu, ale zawiera również zabawną historię (wraz ze zwrotami akcji!). Ginnifer Goodwin (jako młody króliczek policjanta o jasnych oczach) i Jason Bateman (jako lis oszust) tworzą tutaj nasz główny duet kumpli i odkrywają spisek przestępczy. Film  dla całej rodziny.

Zobacz również:
REKLAMA