Piłkarskie filmy: co warto obejrzeć? 13 propozycji

Nie możesz się już doczekać szaleństwa, które ogarnie świat wraz z pierwszym gwizdkiem sędziego na mundialu? Na rozgrzewkę przed mistrzostwami proponujemy obejrzeć najciekawsze filmy z piłką nożną w roli głównej. Oto nasz wybór.

fot. dystrybutorzy

Przed mistrzostwami świat piłki zamiera jak jezioro przed burzą. Piłkarze myślą już o kontraktach podpisywanych po turnieju, kibice rozpaczliwie przeszukują kanały w poszukiwaniu choćby fragmentu pucharu ligi cypryjskiej lub wywiadu z uczciwym działaczem PZPN. Nic z tego. Wielka piłka nabiera oddechu, puchnie jak balon albo policzki sędziego przed gwizdkiem.

REKLAMA

To idealny moment na obejrzenie najlepszych filmów o piłce nożnej. Zresztą także tych najgorszych. Filmy o futbolu mają coś w sobie ze wspomnienia pierwszej nocy z dziewczyną, niby wszystko było do kitu, a wciąż chce się do tego wracać.

Oto nasz wybór filmów z piłką nożną w roli głównej. Uważasz, że jeszcze inne futbolowe filmy są warte polecenia? Napisz o nich w komentarzu do tego artykułu.

1. Ucieczka do zwycięstwa

reż. John Huston, USA, 1981

Wszystkim trenerom reprezentacji Polski ku pamięci - jak pokonać Niemców w piłkę. Oto w czasie II wojny światowej zamiast uciekać z obozu jenieckiego, grupa śmiałków podjęła rękawicę rzuconą przez niemiecką reprezentację. Na bramce Sylvester Stallone, w polu Pele, Osvaldo Ardiles, Bobby Moore i Kazik Deyna... Wiemy, wiemy, tego się nie da powtórzyć, ale prosimy potraktować to jako dobrą radę. Metaforyczną.

 


 

2. Podkręć jak Beckham

reż. Gurinder Chadha, Niemcy/USA/Wlk. Brytania, 2002

To o futbolu kobiecym, więc większość z nas zaliczy film do tragikomedii. Słusznie, bo tak wyglądają zmagania nastolatki z tradycyjną hinduską rodziną w Anglii i tak wygląda zderzenie kultury futbolu z kulturą Sikhów. Niesłusznie, bo w filmie jest więcej pasji niż w Pucharze Polski, a Keira Knightley w szortach poruszy nasze serca z dwu różnych powodów.

 

 

1 2 3 ... 4
STRONA 1 z 4
REKLAMA