10 najlepszych filmów z Jamiem Foxxem

Jamie Foxx, ma na swoim koncie kilka naprawdę dobrych filmów. Sprawdź listę 10 najlepszych, według ocen IMDb.

Jamie Foxx fot. CHRIS DELMAS/AFP/East News

Jamie Foxx wydaje się być świetny we wszystkim, za co się zabiera. Swoją karierę zaczynał jako komik, następnie prowadził telewizyjne show, by wreszcie zabłysnąć na wielkim ekranie – najpierw jako komediant, a później pełnoprawny aktor dramatyczny. Ma na swoim koncie wiele nagród – z Oscarem i Grammy na czele. A, właśnie! Nie wspomnieliśmy przecież, że także jako muzyk jest w światowej czołówce.

Foxx wyróżnia się w każdym ze swoich filmów. Nawet niewielkie role potrafi zarysować tak, żeby zapadły w pamięć. W swojej karierze zrobił kilka niesamowitych filmów, a wiele projektów jeszcze przed nim. Sprawdź, czy znasz wszystkie najlepsze role tego zdolnego aktora.10. Męska gra (reż. Oliver Stone)

10. Męska gra (reż. Oliver Stone)

Oliver Stone jest reżyserem, który w swoich filmach porusza tematy ciężkiego kalibru: wojnę w Wietnamie, zabójstwo JFK czy chorą miłość mediów do seryjnych morderców. Dlatego tak zaskakujące było, że postanowił nakręcić film o futbolu amerykańskim. Jednak „Męska gra” pozostaje surowym, zakulisowym spojrzeniem na sport, który brutalnością razi nie tylko na boisku, ale i w siedzibie zarządu. Foxx gra młodego, niesprawdzonego rozgrywającego, który nagle staje się gwiazdą drużyny. Mocne, intensywne kino z gwiazdorską obsadą – poza Foxxem zobaczysz tu: Ala Pacino, Cameron Diaz i Dennisa Quaida.

9. Rio (reż.  Carlos Saldanha)

Ekranowa charyzma Foxxa jest wyczuwalna nawet, kiedy nie widać go w filmie. Tak jest w animowanej bajce dla dzieci „Rio”, gdzie możesz usłyszeć tylko głos aktora. Film opowiada o małomiasteczkowym ptaku, który zakochuje się w żądnej przygód papudze i wyrusza z nią w podróż do Rio de Janeiro. Foxx dubbinguje postać rozśpiewanego kanarka. Prócz niego, w oryginalnej wersji językowej usłyszeć można też Jessego Eisenberga i Anne Hathaway. Jeśli masz dzieci, włącz im „Rio” i przyłącz się do oglądania – to naprawdę zabawny i ciepły film, który spodoba się też dorosłym.

8. Szefowie wrogowie (reż. Seth Gordon)

Biorąc pod uwagę słynne dramatyczne role Foxxa, łatwo zapomnieć, że zaczynał karierę jako komik. Cholernie zabawny komik. W „Szefowie wrogowie” wraca do komediowych korzeni, gra głupawego byłego skazańca, wynajętego przez trzech fajtłapowatych kumpli do pomocy w zlikwidowaniu ich okropnych szefów. Film jest czarna komedią z kilkoma przezabawnymi rolami – poza Foxxem, świetni są tu Jennifer Aniston i Colin Farrel.

7. Królestwo (reż. Peter Berg)

Foxx kilkukrotnie parał się kinem akcji, ale często z nienajlepszym skutkiem. Jednak film „Królestwo” okazał się strzałem w dziesiątkę. Mimo dość przytłaczającej tematyki, publiczność przyjęła go bardzo dobrze. Foxx gra tu przywódcę małego zespołu amerykańskich agentów, wysłanych w celu zbadania sprawy zamachu bombowego w amerykańskim obiekcie na Bliskim Wschodzie. Film, poza świetnymi sekwencjami walki, wyróżnia się próbą wyjaśnienia podstaw konfliktu między Arabami a światem Zachodu. Solidne kino gatunkowe.

6. Jarhead. Żołnierz piechoty morskiej (reż. Sam Mendes)

Częścią tego, co sprawia, że ​​kariera Foxxa jest tak interesująca, jest jego skłonność do przeplatania serii ról pierwszoplanowych, ciekawymi epizodami w świetnych filmach. U szczytu popularności aktor zdecydował się zagrać rolę drugoplanową w filmie Sama Mendesa o wojnie w Zatoce Perskiej. Pierwsze skrzypce gra tu Jake Gyllenhaal, jako porywczy marine, który zmaga się z realiami życia w wojsku.  „Jarhead” nie jest jednak typowym filmem wojennym, z amerykańskim standarem powiewającym w rytm hymnu. To raczej psychologiczne studium psychiki żołnierza, konfrontującego swoje wyobrażenia z absurdalnymi wojennymi realiami. Bardzo dobre kino.

5. Prawo zemsty (reż. F. Gary Gray)

Czasami krytycy i widzowie stoją po dwóch stronach barykady. Tak było w przypadku oceny filmu „Prawo zemsty” – thrillera o byłym szpiegu i głowie rodziny (Gerard Butler), który podczas napadu na swój dom traci żonę i córkę. Mężczyzna szuka zemsty na mordercach swoich bliskich, ale także na wymiarze sprawiedliwości, uosobionym przez zbyt wyrozumiałego dla przestępców prokuratora (Jamie Foxx).  Krytycy nie byli przekonani do nagłych zwrotów akcji i przerysowanej postaci głównego bohatera, jednak publiczność oceniła film bardzo dobrze. Foxx i Butler zapadli zaś widzom w pamięć, tworząc parę antagonistów bawiących się w kotka i myszkę.  

4. Zakładnik (reż. Michael Mann)

Foxx zazwyczaj gra role charyzmatycznych, buzujących energią mężczyzn. Dlatego niezwykle zaskakująca jest jego stonowana rola w „Zakładniku”. Aktor gra tu taksówkarza pracującego na nocną zmianę, któremu jako pasażer trafia się płatny zabójca (Tom Cruise). Kierowca zostaje zmuszony do kursowania po mieście w poszukiwaniu kolejnych ofiar zabójcy. Ten wibrujący napięciem thriller pozwolił pokazać głównym aktorom nowe oblicza – Cruise jest fascynujący w roli bezwzględnego zabójcy, zaś Foxx zachwyca w roli skromnego, poczciwego faceta.

3. Baby driver (reż. Edgar Wright)

Foxx tym filmem po raz kolejny udowodnił, że mała rola u świetnego reżysera, może znaczyć dla kariery bardzo wiele. „Baby Driver” to przepełniony muzyką film Edgara Wrighta, opowiadający o młodym kierowcy Baby (Ansel Elgort), współpracującym z ekipą ekscentryków napadających na banki. Foxx gra nieprzewidywalnego groźnego przestępcę, będącego członkiem bandy rabusiów wożonej przez Baby. Film ma charakterystyczne dla Wrighta szybkie tempo, ostry dowcip i niesamowitą ścieżkę dźwiękową. Poza tym Jamie Foxx, Kevin Spacey, John Hamm i Lily James w obsadzie gwarantują świetne kino.

2. Ray (reż. Taylor Hackford)

Chociaż Foxx już wcześniej udowodnił, że jest wszechstronnie utalentowanym artystą, to „Ray” zapewnił mu pozycję gwiazdy muzyki i filmu.  Film jest biografią opowiadającą o życiu legendy jazzu i bluesa, Raya Charlesa. Grany przez Foxxa muzyk zmaga się w filmie ze swoją niepełnosprawnością, pnie po szczeblach muzycznej kariery, a później walczy z uzależnieniem od narkotyków. Występ Foxxa w tym filmie jest hipnotyzujący – aktor całkowicie znika za swoją postacią. Co więcej, sam gra na pianinie i śpiewa kultowe piosenki Raya Charlesa. Nic dziwnego, że zdobył za tę role Oscara.

1. Django (reż. Quentin Tarantino)

Główna rola u Quentina Tarantino, to dla aktora ogromne wyróżnienie, a Jamie Foxx może się nią pochwalić. Jako tytułowy Django – wyzwolony niewolnik towarzyszący ekscentrycznemu łowcy nagród (Christoph Waltz), postanawia uratować swoją żonę (Kerry Washington) z plantacji niezrównoważonego Calvina Candiego (Leonardo DiCaprio). Jak można się spodziewać po filmie Tarantino, „Django” jest pełne brutalnej przemocy, błyskotliwych dialogów i odwołań do historii. Foxx kreuje postać zadziornego wyzwolonego bohatera, Christoph Waltz kradnie całe show jako dżentelmeński łowca nagród, a Leonardo DiCaprio wciela się w jednego z najbardziej przerażających czarnych charakterów w historii kina.

REKLAMA