Zdrada: przyznać się czy nie?

Jak wynika z badań, 25% mężczyzn prędzej czy później zalicza skok w bok. Większość z nich ma potem poczucie winy i dylemat - powiedzieć jej o zdradzie czy milczeć i liczyć na to, że nigdy się nie dowie? Zanim podejmiesz decyzję, spójrz na problem z różnych stron.

wavebreakmedia 2014/shutterstock.com
fot. wavebreakmedia 2014/shutterstock.com

1. Dlaczego to tak boli?

REKLAMA

Weź pod uwagę emocje partnerki i miej świadomość, że dla niej zdrada może oznaczać co innego niż dla Ciebie.

Aby zdecydować się na najlepsze w danej sytuacji rozwiązanie, nie kieruj się raczej swoją pierwszą reakcją (poczucie winy), tylko emocjami Twojej partnerki (utrata poczucia bezpieczeństwa). Mężczyźni uważają fizyczną zdradę za poważniejsze wykroczenie i zwykle też odczuwają większą potrzebę, aby się przyznać. Kobiety natomiast za absolutnie nieakceptowalne uważają emocjonalny związek z kimś innym.

To pierwotny, odziedziczony po przodkach strach - jaskiniowiec, opuszczając swoją partnerkę, zostawiał ją całkiem dosłownie na lodzie, bez jedzenia i schronienia. Jeżeli Twoja zdrada była głupia, przypadkowa, nic nieznacząca, lepiej nie mówić, niż dramatycznie naruszać jej poczucie bezpieczeństwa.

Co robić?

Milczeć, jeżeli to był wyskok, chwilowe pożądanie, albo coś, co się zdarzyło dawno. Lepiej tego nie rozgrzebywać i nie ranić partnerki.

Przyznać się, jeżeli się wkręciłeś emocjonalnie, to nie możesz obiecać, że się to nie powtórzy. Bądź chociaż raz uczciwy.

 

REKLAMA

REKLAMA

Zdrada triocean 2015/shutterstock.com
fot. triocean 2015/shutterstock.com

2. Analiza ryzyka

REKLAMA

Przyda Ci się umiejętność przewidywania skutków swoich działań.

Zadaj sobie pytanie - co może się najgorszego stać, jeżeli sprawa wyjdzie na jaw. Jakie konsekwencje możesz ponieść Ty, a jakie Twoja partnerka. Jak ona zwykle reaguje na złe wiadomości? Co myśli na temat zdrady i w związku z tym jaka może być jej reakcja - wściekłość czy rozpacz, a może chęć zemsty? A teraz poszukaj w pamięci przykłady innych znanych Ci niewiernych facetów. Jakie były konsekwencje ich zdrady? Czy jesteś gotowy przejść przez to wszystko, co oni?

Weź też pod uwagę reakcję Waszych przyjaciół i rodziny - naiwnością byłoby zakładać, że uda się utrzymać ten sekret przed nimi. Twoja zdrada może zmienić Wasze relacje na bardzo długo, jeżeli (co jest bardzo prawdopodobne) zechcą wspierać stronę pokrzywdzoną (czyli Twoją partnerkę).

Rozsądnie byłoby też zastanowić się, czy masz się gdzie wyprowadzić, gdyby Twoja zdradzona partnerka uznała, że potrzebuje czasu, aby sobie wszystko przemyśleć.

Co robić?

Milczeć, jeżeli nie przeanalizowałeś konsekwencji, trzymaj twarz na kłódkę. Możesz naprawdę wiele stracić przez brak wyobraźni.

Przyznać się, gdy przemyślałeś sobie, co najgorszego może się wydarzyć, i jesteś gotowy wziąć na klatę wszystkie wynikłe z tego konsekwencje.

 

REKLAMA

Zdrada shutterstock.com
Shutterstock.com

3. Poczucie winy

REKLAMA

Zastanów się, czy to, co cię gnębi, nie jest motywowane egoizmem.

Poczucie winy jest sygnałem, że zrobiłeś coś wbrew swoim zasadom. Z drugiej strony to nieprzyjemne uczucie jest też związane ze świadomością, że robisz krzywdę bliskiej osobie. Oczywiście ludzie potrafią się bardzo różnić pod względem siły poczucia winy. Niektórym zdumiewająco łatwo przychodzi samousprawiedliwianie w każdej sytuacji, inni potrafią się tym długo dręczyć.

Jednym ze skutków męczącego poczucia winy jest nie do końca świadome zostawianie śladów - a to leżący na wierzchu laptop zawierający Twoją korespondencję miłosną, a to jakiś rachunek z restauracji czy podejrzany wyciąg z konta porzucony na stoliku. Psycholodzy twierdzą, że wiele osób, które nie mogą się zdecydować na szczerą rozmowę i podjęcie jakiejś decyzji, usiłuje w ten sposób doprowadzić drugą stronę do wybuchu. Niezbyt to honorowe, sami przyznacie - Twoja partnerka szaleje, a Ty siedzisz ze zbolałą miną i czekasz, aż to ona zdecyduje, co z Wami dalej będzie.

Co robić?

Milczeć, jeżeli chcesz to po prostu z siebie zrzucić. Ty z siebie zrzucisz, a ona zostanie z całą tą rozpaczą? I teraz to na niej ma ciążyć decyzja, co z Wami dalej?

Przyznać się, jeżeli masz poczucie, że ją skrzywdziłeś, ale jednocześnie chcesz zadbać o Wasz związek i wierzysz, że oczyszczająca rozmowa może poprawić jakość Waszych relacji.

REKLAMA

REKLAMA

Anatomia zdrady Lucky Business 2014/Shutterstock
fot. Lucky Business 2014/Shutterstock

4. Ona już wie? Twój ruch

REKLAMA

Nie możesz nie doceniać jej intuicji, czasem lepiej przejść do ofensywy. Kobiecy instynkt może zadziwiać facetów, ale faktem jest, że one znacznie lepiej niż mężczyźni odczytują subtelne sygnały. Jeżeli podejrzewasz, że ona się czegoś domyśla, to najprawdopodobniej tak jest. Skoro byłeś na tyle nieuważny, że zostawiłeś oczywiste ślady - przeprowadź manewr wyprzedzający. Sam rozpocznij rozmowę, zanim ona z hukiem wywali Ci wszystko, demonstrując w dodatku niezbite i kompromitujące dowody.

Jeżeli przed tą historią mieliście ze sobą dobry kontakt, Twoje wyznanie grzechów może być najlepszym ruchem, by chociaż w minimalnym stopniu odzyskać utracone zaufanie. W każdym razie to krok niezbędny na początku żmudnej drogi powrotu do dawnych relacji. Ale Twoje przyznanie się do winy musi być dokładnie przemyślane - nie koncentruj się na szczegółach Twojego romansu (w ogóle lepiej jej tego oszczędź), tylko na tym, czego zabrakło Ci w Waszym układzie, i jak to można naprawić. Pokaż jej, jak bardzo zależy Ci na Waszym związku.

Co robić?

Milczeć, jeżeli ona udaje, że nie widzi oczywistych śladów. Niektóre kobiety wolą strategię strusia, w przekonaniu, że partnerowi samo przejdzie.

Przyznać się, jeżeli ona zachowuje się podejrzliwie i wiadomo, że wybuch nastąpi lada moment.

 

REKLAMA

Zdrada shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Kim jest ta pierwsza i ta trzecia?

REKLAMA

Weź pod uwagę jej sytuację.

Na decyzję o przyznaniu się lub nie ma wpływ również fakt, kim była osoba, z którą zaszalałeś. Jeżeli był to jednorazowy skok w bok z nieznajomą albo, co gorsza, prostytutką, zrób sobie badania wenerologiczne, a przez ten czas nie uprawiaj ze stałą partnerką seksu bez zabezpieczeń. I raczej się z takiej przygody nie zwierzaj.

Z kolei jeżeli to była bliska znajoma, jej przyjaciółka, ktoś, z kim się często spotykacie - ryzyko, że ta druga nie wytrzyma i o wszystkim  w końcu opowie, jest duże, dlatego rozważ ewentualne przyznanie się, zanim Twoja partnerka usłyszy to kiedyś od tamtej na jakiejś babskiej imprezie.

Weź też pod uwagę sytuację swojej partnerki. Nie chcielibyśmy, aby to zabrzmiało jak zachęta do wyrachowania, ale z badań wynika, że mniej skłonne do tolerowania zdrady są kobiety niezależne finansowo, do 35. roku życia, mające w dodatku wspierający je krąg rodziny i przyjaciół. Drugą szansę da Ci z większym prawdopodobieństwem osoba bardziej od Ciebie uzależniona. I finansowo, i emocjonalnie.

Co robić?

Milczeć, jeżeli partnerka jest ambitna i niezależna i w dodatku podejrzewasz, że doskonale poradzi sobie bez Ciebie.

Przyznać się, jeżeli macie symbiotyczny związek i masz świadomość, że partnerka jest w dużym stopniu uzależniona od Ciebie.

Zdrada po polsku w statystyce

Z opublikowanego w 2011 raportu CBOS wynika, że aż 19% Polaków flirtuje pomimo posiadania stałego partnera. Jedna czwarta przyznaje, że przytrafił im się romans. Wśród mężczyzn ponad jedna trzecia jako miejsce, w którym doszło do skoku w bok, podało swoją pracę. Aż 85% twierdzi, że ich romans był tylko przelotnym związkiem, a tylko 14% uważa, że ich romans na boku miał trwały charakter. 27% zdradzających Polaków przyznaje, że o ich romansie prędzej czy później dowiedział/a się partner/ka, a 25% deklaruje, że zdrada zakończyła się rozpadem związku.

MH 02/2012

 

REKLAMA

REKLAMA