[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Zazdrość - jak działają na Ciebie hormony?

Siedzisz sobie z dziewczyną na imprezie, a jakiś facet coś za długo się do niej uśmiecha? Niby jesteś jej pewny, ale i tak czujesz ukłucie z tyłu głowy. Wszyscy je znamy. To zazdrość. Zobacz, jak zapanować nad tym nielubianym uczuciem.  

zazdrość, hormony

1. Marszczysz brwi

Patrzysz, jak ona tańczy ze swoim starym kumplem i wije się trochę jakby za bardzo. Reagujesz uniwersalnym wyrazem braku aprobaty – marszczysz brwi. Im niżej opadają jego ręce na jej plecach, tym niżej opadają Twoje brwi.

Jak się bronić? Poczekaj do końca kawałka i sam weź ją w ramiona. Badania uczonych z Rutgers University wykazały, że wspólny taniec podwaja szanse na kontynuację w domu.

REKLAMA

2. Moknie pacha

Czujesz, jak pod pachą robi Ci się mokro. Pot wypływa z gruczołów apokrynowych i epokrynowych. Te ostatnie działają jak termoregulatory, gruczoły apokrynowe zaś wydzielają pot jedynie pod wpływem emocji. Pot z gruczołów apokrynowych ma silniejszy zapach. Teraz ona silniej poczuje, że jesteś mężczyzną.

3. Serce staje

Ona mówi, że umówiła się z kolegą w knajpie, a Tobie serce na chwilę się zatrzymuje. Ale tylko na chwilę. Gdy myśl o tym, co mogą tam robić, dociera do mózgu, serce rusza z kopyta, bo zalewa Cię adrenalina – hormon walki, który zwiększa ciśnienie, zwęża naczynia krwionośne i przyspiesza bicie serca.

Tylko z kim tu walczyć? Z nią? To zły pomysł: zbytnia zaborczość nie wróży dobrze związkowi.

4. Dyszysz

Oddech przyspiesza. Przez tchawicę większa ilość tlenu dociera do płuc, a stamtąd przez krew do bijącego szybciej, zazdrosnego serca. Jeśli będziesz tak dyszał częściej, ryzyko, że w przyszłości pojawią się problemy z oddychaniem, rośnie trzykrotnie.

Rozwiązanie? Ożeń się z nią w końcu. Badacze z Yale University wykazali, że po ślubie poziom zazdrości spada o jedną trzecią.

Przeczytaj też: Zrozum damski kod

5. Bledniesz

Wystrojony przystojniak smali cholewki do Twojej dziewczyny, a Ty bledniesz, czyli zieleniejesz z zazdrości? To kwestia aktywności jądra migdałowatego, odpowiedzialnego za „zarządzanie” emocjami.

Zachowanie potencjalnego konkurenta uznaje ono (to jądro) za zagrożenie i uwalnia noradrenalinę – hormon stresu, który sprawia, że jednocześnie odczuwasz gniew i strach. To właśnie połączenie tych dwóch uczuć odbierasz jako zazdrość. Jak się bronić? Spokojnie poczekaj, aż ona spławi natręta. Następnym razem będziesz jej bardziej ufał.

6. Skręcasz się z zazdrości

Gdy Ty dopytujesz, gdzie była i co robiła, a ona tylko wzrusza ramionami, czujesz, jak w żołądku coś Ci się przewraca ze złości i bezsilności. Obawa o przyszłość związku powoduje wydzielanie śladowych ilości adrenaliny – i to właśnie ona jest odpowiedzialna za te sensacje w żołądku.

Rozwiązanie? Oddychaj głęboko. Spokojny, głęboki oddech jest w stanie zmniejszyć odczuwanie stresu o 15%. To wystarczy, by opanować nieuzasadnioną zazdrość.

MH Numer specjalny - 2011

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij